18 Haziran 2019 Salı

Doğan’a taşeron işçilerin maaşlarını sordular

Doğan’a taşeron işçilerin maaşlarını sordular
Güncel Yazdır

Haber

İzmit Belediye meclisinde CHP Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş, belediyede kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının eşit dağıtılmadığı yönündeki iddialara İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, konu ile ilgili yazılı açıklama yapacaklarını belirtti

İzmit Belediyesi eylül ayı meclis toplantısı dün belediye meclis salonunda Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 18 gündem maddesi görüşüldü. Ayrıca 1-7 Eylül Belediye Zabıta Haftası nedeniyle zabıta ekipleri tarafından masalara çiçek dağıtıldı. Taşeron firmalarda ve temizlik hizmet alımı işinde çalışan belediye personeli, yasa gereği belediyenin kadrosuna geçmişti. Geçişi yapılan personelin maaş ve diğer ödemeleriyle ilgili madde onaya sunulmuştu. CHP Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş, taşeron işçilerin maaşlarının eşit dağıtılmadığı yönündeki iddiaları meclise taşıdı. Başkan Doğan ise, konu ile ilgili daha sonra yazılı bir açıklama yapacaklarını ifade etti.

 

PAZAR YERİ YETKİSİ DOĞAN’DA

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 24 milyon liralık bir yatırımla İzmitlilerin kullanımına kazandırılan Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı, İzmit Belediyesi’nin işletimine devredilmişti. Tezgah yerleri belirlenmediği için kullanılamayan pazar alanında çalışmaların yapılabilmesi için Başkan Doğan, geçen ayın meclis toplantısında üyelerden yetki istemişti. CHP’li meclis üyeleri maddenin komisyona indirilmesini talep edince, yetki maddesi bu ay yine meclisin gündemine geldi. Pazar alanıyla alakalı her türlü kararın ve protokolün yapılmasını sağlayan madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

SALİM DERVİŞOĞLU CADDESİ GENİŞLEYECEK

İzmit-Körfez Mahallesinde yer Salim Dervişoğlu Caddesi’nin genişletilmesine ilişkin çalışmalar çok önceden başlamıştı. Hatta yol kenarında kalan evlerin istimlak ödemeleri yapılmış, ev sahipleri de evleri boşaltmıştı. 2016 yılının nisan ayında da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de projeyle ilgili üyelerden onay alınmıştı. Projeye itirazlar neticesinde Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararını verdi. Kararı; caddenin duble yol olabilmesi için projenin yeniden 17 metre genişliğinde çizilerek, imar değişikliğine gidilmesiydi. Kararın uygulanabilmesi için gerekli madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

MUHTARLAR GEZİSİ ERTELENDİ

İzmitli mahalle muhtarlarının birlik ve beraberliklerinin pekiştirilmesi, bilgi ve tecrübelerinin görsel olarak arttırılması amacıyla 11 Eylül Salı günü Yunanistan, Makedonya ve Kosova’ya düzenlenecek karayolu ile kültür gezisinin ücretlerinin belediyenin kasasından karşılanmasıyla ilgili madde, kentte büyük yankı uyandırmıştı. Doların yükselmesi ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamını dile getiren muhalifler gezinin ertelenmesini talep etmişti. 89 muhtarın kalacağı gezide 5 gün 4 gece sürecek gezi oy birliğiyle başka bir tarihe ertelendi.

 

ÇİFTE STANDART MI UYGULANIYOR?

Toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş ,“Daha önce Hodri Meydan taraftar grubuna ihale edilen çay bahçesi ihalede rekabet şartı oluşmadığı gerekçesiyle belediye başkanlığınca iptal edilmiştir. Ancak daha sonra ihaleleri yapılan Fevziye Cami Çay Bahçesi ve Baç mevkiindeki belediyemiz tarafından restore edilen binanın aynı şartlarda yani tek katılımcı ile yapılmasına rağmen rekabet ortamı olmadan yapılmıştır diye gerekçe gösterilmemiş ihalesi iptal edilmemiş onaylanmıştır. Belediye tarafınca yapılan ihalelerde çifte standart mı uygulanmakta, ihalesi iptal edilen çay bahçesinin hangi gerekçe ile iptal edildiğinin açıklığına kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

 

TÜİK KİRASINA USÜLSÜZ ARTIŞ

Ardından Beyaztaş, Doğan’a “Ayrıca Plaj yolunda Yıldızlar yüzme kulübünün kullandığı alan 3.400.00 lira ihale edilmiş ve her yıl TÜİK tarafından ilan edilen ÜFE oranında arttırılır denmiştir. Kira artışları 2018 TÜİK’e göre yüzde 18 oranın da arttırılarak 4.080.00 lira olması gerekirken 4.900.00 lira olarak belirlenmiştir. Usulsüz yapılan söz konusu artışın gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti. Doğan, önergelere yazılı açıklama yapacaklarını belirtip, şimdilik cevap vermedi. 

 

ZABITALARIMIZIN HAFTASINI KUTLUYORUM

Toplantının sonunda Başkan Doğan, Belediye Zabıta Haftası’nı kutlarken “Zabıtalarımız, bu şehrin de belediyenin de bu yüce meclisin de birtakım kuralların da denetleyicisinin en önemli unsurudur. İşlerinde katkı sağlama gayretindeler. Zaman zaman tepkiler alıyor. Halbuki onlar da işlerini en iyi şekilde yürütmeye çalışıyorlar. Zabıtamız kuralları uygulamada en önemli çalışanlarımızdandır. Onlara başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem