18 Temmuz 2019 Perşembe

BHC ihalesi 1 EKİM’de

BHC ihalesi 1 EKİM’de
Güncel Yazdır

Derince’de Merkim Kimya’ya ait depolarda 40 yıldır bekleyen 2 bin 750 ton BHC (Benzene hexachloride) bertaraf ihalesinin 1 Ekim’de yapılacağı öğrenildi.  BHC bertaraf bedelinin yüzde 80’ini BM Küresel Çevre Fonu (GEF) ödeyeceği ihaleye İZAYDAŞ’ın da aralarında olduğu 11 uluslararası firmanın katılması beklenen ihale bedelinin 3 milyon Dolar olması tahmin ediliyor

 

2 BİN 750 TON BHC

Türkiye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP Türkiye Ofisi), 40 yıldır Derince Merkim depolarında bekleyen 2 bin 750 ton KOK pestisit ve KOK etkileme atıklarının sökülmesi ve bertarafı ihalesinin 1 Ekim 2018’de yapılacağı açıklandı. Bir süre önce de 265 ton KOK ve KOK’larla kirlenmiş atıklar İZAYDAŞ Tesisinde yakılmış, yakma bedeli 369 Bin Dolar + KDV Vefa İbrahim Aracı tarafından ödenmişti.

 

3 MİLYON DOLAR

Yaklaşık 2 bin 750 ton atığın ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak bertaraf edilmesi için açılan ihale bedelinin 3 milyon dolar olması tahmin ediliyor. Derince’deki depolarda bulunan atığın Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından 2015 yılında imzalanan protokol doğrultusunda planlanan şekilde bertaraf edilmesi bekleniyor.

 

YÜZDE 80’İ GEF ÖDEYECEK

1 Ekim’de yapılacak ihaleyi kazanacak uluslararası firma 2 bin 750 ton BHC’yi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) sorumluluğunda bertaraf edecek. Aralarında İZAYDAŞ’ın da bulunduğu uluslararası firmaların katılacağı ihalenin 3 milyon Dolar tahmin edilen BHC bertaraf bedelinin yüzde 80’ini BM Küresel Çevre Fonu (GEF) ödeyecek.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem