20 Nisan 2019 Cumartesi

Dolar yükseldi işler düştü

Dolar yükseldi işler düştü
Ekonomi Yazdır

Dolar üzerinden mal alan İzmit esnafı, piyasalardaki hareketlenmelere bağlı olarak birçok sorun ile karşılaşabileceklerini belirterek, vatandaşın elini cebine götürmediğini, satışların da düştüğünü söyledi. Kuyumcu esnafındaki durgunluk gözlerden kaçmadı

Son birkaç haftadır dolar kurunda gözlenen artış birçok sektörü olumsuz etkiledi. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak ürünlerini dolar üzerinden sağlayan esnaf işlerin durgunlaşması ve satışların belli oranda düşmesinden yakındı. Doların artışıyla birçok sorunun da beraberinde geleceğini düşünen İzmit esnafı, dolar üzerinden mal aldıkları için fiyatların yükseldiğini, vatandaşın da bu yüzden elini cebine götürmekten çekindiğini söyledi.

 

YASTIK ALTINDA KALMADI

İstiklal Caddesi’nde kuyumcu dükkanı bulunan Şenol Mandacı, satışların büyük ölçüde düştüğünü belirterek, “Ülkede devalüasyon var. Şimdi insanların yastık altında da bir şeyleri kalmadı. Tek tük gelip altın bozduranlar var. Bunun dışında işler durgunlaştı. Düğün zamanı insanlar mecburen altın alıyor. Ama dört tane altın alacağına iki tane alıyor” dedi.

 

BADEM YERİNE ÇEKİRDEK

Fethiye Caddesi’nde bulunan Ünsallar Kuruyemiş’in işletmecisi Nurullah Ünsal, dolara bağlı olarak bazı ürünlerde fiyatların yükseldiğini, satışların da bu yüzden azaldığını söyleyerek, “Badem Amerika’dan, kaju Hindistan’dan ve kahve Brezilya’dan geliyor. Son 15-20 günde badem ve kaju fiyatları çok yükseldi. Badem fiyatı 75 TL’den 90 TL’ye, kaju ise 90 TL’den 110 TL’ye yükseldi. Badem yiyen insanlar çekirdek yemeye başladı. Şartlara göre hareket ediyorlar” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi