22 Nisan 2019 Pazartesi

Emek partisi; Halıdereliler’e kulak verin

Emek partisi; Halıdereliler’e kulak verin
Siyaset Yazdır

Kocaeli sahillerindeki kirliliğinden yakınan Emek partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, yılan hikayesine dönen Halıdere’deki taş ocağı meselesinde Halıdere halkına kulak verilmesi gerektiğini savundu

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, il binasında basın açıklaması düzenleyerek ilimizdeki çevre kirliği doğa tahribatına yol açan uygulamalara tepki gösterdi. Türkiye ve dünyada 9 tesis, 3 depo limanı ile Yıldız Entegre’nin Türkiye’nin en büyük 50 sanayi şirketinden biri olması ve dünyada orman ürünleri sektöründe ilk 10 şirket içinde yer alması ile övündüğünü dile getiren Erkan, “Bunlar ile övünedursun, Kocaeli Körfezi’ne bir neşterin vurulması için de kolları sıvamış durumda” dedi.

 

BAKANLIKÇA ONAYLANDI

Yıldız Entegre’nin Başiskele Yeniköy’de yapmayı planladığı liman projesinin geçtiğimiz günlerde bakanlıkça onaylandığını hatırlatan Erkan, “Proje, Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce bir ay süreliğine askıya çıkarıldı bile. Yıldız Entegre, tanıtımını yaptığı internet sitesinde, “Faaliyet gösterdiği her ülkede ‘doğaya ve insana saygı’ ilkesiyle hareket ettiğini iddia ediyor.  Sitesinde doğanın estetiğini, yaşadığımız tüm alanlara taşıyoruz. Yıldız Entegre’nin saygısı Kocaeli Körfezi ve doğası ve insanına uğramıyor ne yazık ki” şeklinde konuştu.

 

CEVABINI KİM VERECEK

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir yandan mavi bayraklı plajları ile övünürken, diğer yandan Körfez’deki tüm canlı yaşamının ölmesine müsaade ediyor! Büyükşehir Belediyesi’nin övünç kaynağı bu mavi bayraklardan sadece 1 tanesi Körfez’de, diğer 4 bayrak Karadeniz Sahili’nde, Kandıra’dadır” diyen Erkan, ‘Kocaeli Körfezi’nde neden insanlar sadece Karamürsel Altın Kemer Halk Plajı’nda denize girebiliyor’ diye sorsak, bunun cevabını kim, nasıl verecek? Sanayiciler mi? Belediye mi? Valilik mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mı? Kim diyecek, biz Kocaeli Körfezini limanlarla doldurduk, sanayicilere peşkeş çektik, o yüzden denizimize giremiyoruz” diye konuştu.

 

ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Birkaç sene önce Körfez’de bulunan bazı limanlardan denize akaryakıt sızıntıları yaşandığını hatırlatan Erkan, “Birçok deniz canlısı telef olmuş, doğamız kirlenmişti. Bunu hatırlamamız bile yeter. Şehrimizde; 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölge, 7 Küçük Sanayi Sitesi, 3 Teknopark ve tamamı sanayi tesisleri tarafından kullanılan 35 liman var. Bir limanın daha kurulması, şehrin daha da yaşanılamaz hale gelmesi demektir. Kocaeli yeteri kadar sanayiye doymuş, bundan sonrası ölümlere davetiye çıkarmaktan başka bir şey olmayacaktır” dedi.

 

HALIDERELİLER ÇOK HAKLI

Halıdere’deki taş ocağı sorununa da değinen Arzu Erkan, “Gölcük’ün güzelim Halıdere beldesinde bulunan ve 13 yıldır vatandaşların tepkisiyle karşılaşan taş ocağı, ormana ve çevreye zarar vermeye devam ediyor. Daha önce durdurulan ocak, şimdi yeniden açılmak isteniyor. Halıdereliler, firmanın kapasite artışı ve yıkama tesisi kurulması projesi için bakanlığa sunduğu CED sürecinin başlaması nedeniyle bir araya gelerek günlerdir eylem yapıyor. ‘Köyümüze cellat istemiyoruz’ diyen Halıdereliler çok haklı” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi