23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade

7 ilçenin Tüketici Hakem Heyeti kapanıyor

7 ilçenin Tüketici Hakem Heyeti kapanıyor
Güncel Yazdır

Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya yaptığı yazılı açıklamayla, 7 ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’nin yıl sonundan itibaren İzmit, Gölcük, Körfez, Gebze ve Darıca’ya bağlanacağını açıkladı. 7 ilçe hakem heyetlerindeki dosyalar ise yıl sonuna kadar karara bağlanacak

Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya yazılı bir açıklama yayınlayarak, bazı ilçe hakem heyetlerinin birleştirileceğini açıkladı. Kocaeli’de 12 ilçe ve il hakem heyeti olarak faaliyet gösteren sistem, yıl sonundan itibaren 5 ilçeye düşürülecek. Buna göre Kandıra, Kartepe, Başiskele, Karamürsel, Derince, Dilovası ve Çayırova ilçe hakem heyetleri, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle faaliyetlerini tamamlayacak. Kandıra ve Kartepe İzmit’in, Başiskele ve Karamürsel Gölcük’ün, Derince Körfez’in, Dilovası Gebze’nin ve Çayrıova da Darıca’nın yetki alanına girecek. Söz konusu değişikliğin, personel ve kaynakların etkin kullanımı amaçlanarak yapıldığı belirtildi.

 

1001’DEN 211’E ÇEKİLDİ

Bugün itibariye ülkemizde 81'i ilde ve  921'i ilçede olmak üzere toplam 1011 tüketici hakem heyeti faaliyet gösterirken, bakanlıkça Tüketici Hakem Heyetlerinin, nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları, çeşitlenen satın alma yöntemleri ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması kararlaştırıldı. Buna göre il merkezlerinde ya da yeniden merkezler oluşturmak suretiyle bir araya getirilmesi sonucunda ülke çapındaki mevcut 1011 tüketici hakem heyetinin yetki alanları, 01.08.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre toplam 211 Tüketici Hakem Heyeti karar mercii olarak yetkilendirildi.

 

4 BİN 570 TL’YE KADAR

Bu kapsamda ilimizde faaliyette bulunan il tüketici hakem heyeti 4 bin 570 TL ile 6 Bin 860 TL arasındaki anlaşmazlıklara bakmakla yetkilendirildi. 5 İlçe hakem heyeti ise 4 Bin 570 TL’ye kadar olan anlaşmazlıklarda yetkili olacak. Yetki ve görev alanındaki mevcut ilçe tüketici hakem heyetleri (Kandıra, Kartepe, Başiskele, Karamürsel, Derince, Dilovası, Çayırova )  31.12.2018 tarihine kadar faaliyetlerine devam edecek olup, bu tarihten itibaren görev ve yetkileri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sona erecek. Bu Hakem Heyetlerine, 01.08.2018 tarihinden önce yapılmış olan başvurular hakkındaki tüm iş ve işlemler 31.12.2018 tarihine kadar sonuçlandırılacak. 01.08.2018 tarihinden itibaren söz konusu ilçe kaymakamlıkları, kendilerine yapılan başvuruları, görevli irtibat personeli vasıtası ile Tüketici Bilgi Sistemine (TÜBİS) kaydederek karara bağlanmak üzere yetkilendirilen tüketici hakem heyetlerine iletecek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi