18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Şanlı'dan LGS sistemine tepki

Şanlı'dan LGS sistemine tepki
Eğitim Yazdır

Sonuçları açıklanan LGS'nin birçok öğrenci ve aileyi mağdur edeceğini ifade eden Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, "Ortak akıl üretilmeden yapılan her işin sonu böyledir. Ben yaptım oldu, eğitimde olmaz, olmaz, olmaz" dedi

Türk Kamu Sen'e bağlı Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, önceki gün açıklanan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları ile ilgili yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamasında Şanlı, bu sistemin pek çok aileyi mağdur edeceğini ve özel okullara öğrenci transferinin hızlanacağını belirtti. 

 

YERLERİNDE YELLER ESİYOR

Açıklamasında Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, "Liselere öğrenci yerleştirme sonuçları açıklandı. Sistem ilan edildiğinde; bu sistemin pek çok aileyi mağdur edeceğini, özel okullara öğrenci transferini hızlandıracağını söylemiştik. Sistem doğası gereği özel okul ve meslek liselerine çalışmaktadır. Biz bunları söylerken birileri bizlere karşı çıkıyordu. Çünkü sayın Bakan kimse istemediği okula gitmeyecek demişti. Sonuçlar ortada. Bakanın ve sistemin mimarı müsteşarın  yerinde yeller esiyor. Yeni bakan çaresiz sistemi uyguladı. Olan Anadolu'nun gariban aile çocuklarına oldu. Pek çok öğrenci açıkta kaldı, kahir ekseriyetteki öğrenci de, istemediği okullara mecbur oldu. Uygulanan yaş kriterinden dolayı başarılı öğrenciler ilk tercihlerine gidemezken daha düşük puanlı öğrenciler bu okulları doldurdu" şeklinde konuştu.

 

'BEN YAPTIM OLDU' EĞİTİMDE OLMAZ

Devamında Şanlı, Kocaeli'de de 2000'e yakın veya üzerinde öğrencinin açıkta kaldığı düşüncesinde olduğunu ifade ederek "Şimdi öğrencilerimizin bir sonraki tercihler döneminde yerleştirilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki ilgili yetkililer yoğun bir çalışma yürütüyor. Gerçek ortada, tercih edilecek okullarda yeterli kontenjan kalmadı. Kalan kontenjanlar meslek lisesi kontenjanı. İstedikleri okula yerleşemeyen öğrencilerin aileleri ya imkanlarını zorlayacak çocuklarını özel okullara gönderecekler, ya da dua edecekler iyi okullara yerleşen veliler çocuklarını özel okullara alacak ve buralarda kontenjan açılacak. Ortak akıl üretilmeden yapılan her işin sonu böyledir. Ben yaptım oldu, eğitimde olmaz, olmaz, olmaz" açıklamalarında bulundu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem