19 Temmuz 2019 Cuma

Dilovası’nı gözümüze kestirdik

Dilovası’nı gözümüze kestirdik
Siyaset Yazdır

Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli’de hak ederek bir milletvekilliği kazandıklarını belirterek, yerel seçimlerde Dilovası Belediyesi başta olmak üzere mutlaka bir belediye kazanmayı hedeflediklerini söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu gazetemizi ziyaret ederek, 24 Haziran seçimleri, meclis çalışmaları ve yerel seçimlere yönelik açıklamalarda bulundu. Gergerlioğlu’na ziyaretinde il yönetim kurulu üyesi Hasan Turanlı ve eski il başkanı Nihat Geyik eşlik etti. Gergerlioğlu, “Biz seçileceğimizi zaten düşünüyorduk. 2. vekili hesap ediyorduk” dedik.

ziyaret

 

90 BİN OY ALDIK

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, seçimlerde hak ederek bir milletvekili çıkardıklarını belirterek, “Biz 24 Haziran seçimlerinde 2 milletvekili çıkarmayı hedefliyorduk. Çalışmalarımızı buna göre yaptık. En yakın rakibimize 10 bine yakın oy fark attık. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında bir oy oranı bekliyorduk. 7 Haziran’da 7,39 almıştık, bu kez 7,41 alarak o günkü oy oranını geçtik. Sayı olarak da 3-4 bin fazla oy aldık.

 

TEPKİ VARDI

Batıda büyükşehir olan bir kentte var olmak bizim için önemli. Seçim öncesi bizlere yönelik bir algı operasyonu da vardı. Halkın dilinde değil ama bazı marjinal çevrelerce tepki vardı. Oysa halkla bütünleşmede hiçbir sorun yaşamadık. Her kesimden insanla yan yana gelip gayet güzel etkileşimler yakaladık. Bir taraftan, beş partinin de Kocaeli’de temsil ediliyor olması ayrıyeten önemlidir. Ben onların da bu şehirde temsil ediliyor olmasına seviniyorum.

 

İNSAN HAKLARI KOMİSYONU

Mecliste İnsan Hakları Komisyonuna seçildiği için memnun olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Zaten talep ettiğim bir komisyondu. Benim bu konudaki geçmişim ve çalışmalarım da ortadadır zaten. Bu yüzden özellikle istiyordum. Öyle de oldu. Zaten bir haftada hemen üç tane soru önergesi verdik meclise. Özellikle cezaevlerindeki şartlar son derece sıkıntılı. 30 binden fazla kapasite fazlası mahkum yatıyor cezaevlerinde.

 

AK PARTİ’Yİ ELEŞTİRDİM

2011 yılına kadar AK Parti politikalarını desteklediğini söyleyen Gergerlioğlu, “Ancak o tarihten sonra AK Parti demokratik tavrından uzaklaşmaya başladı. Buna rağmen ben açılım politikalarını destekledim. Ama bunun dışında demokratik olmayan politikaları da giderek daha ağır eleştirdim. Sonra yaşanan süreçlerde HDP’den bana vekillik teklifi gelince değerlendirdik. Bu çağrıda geçmişte yaşadığım insan hakları çalışmalarının da etkili olduğunu düşünüyorum.

 

DİLOVASI’NI GÖZÜMÜZE KESTİRDİK

Kocaeli’de kazandıkları vekilliğin şansa olmadığını belirten Gergerlioğlu, “Yerel seçimlerde en azından bir belediye hedefimiz var. Açıkçası özellikle Dilovası’nı gözümüze kestirdik. Son seçimde yüzde 32 oy aldık. Bir önceki seçime göre yüzde 4’lük bir artış oldu. Biraz daha yükselebilirsek, belediyeyi kazanmak istiyoruz. Dilovası zaten çevre sorunları olarak da benim özel olarak ilgilendiğim bir alan. 2006 yılında orayla ilgili çok bilimsel bir rapor da hazırlamıştık.

 

BÖLGEDE HALK BARIŞA ENDEKSLİ

HDP’nin terör örgütü PKK’yı kınamasını istemenin çok anlamlı olmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Kürt meselesi matematiksel, 2 artı 2 eşittir 4 eder gibi bir konu değil. Kınayın deyince kınanacak, kınansa da bir şeyleri çözecek bir durum yok. İki tarafta o bölgede toplum üzerinde iç içe geçmiş durumda. Birisinin kardeşi dağda, kendisi PKK ya karşı. Benzeri durum diğer partilerde de var. Ama HDP’ye oy veren de, vermeyen de barışı destekledi ya da bozdu diye oy veriyor ya da vermiyor. Yani oradaki halk barış, huzur istiyor.

 

İMAM HATİP BULUŞMASINA

ÖZEL DAVET OLMADI

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli İmam Hatip Mezunları Buluşmasına katıldığı programda ve sonrasında yaşananlar ile ilgili de bili veren Gergerlioğlu, “Bana yıllardır Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu’ndan programlar hakkında davet mesajları gelir. Burada da öyle oldu. Özel bir davet yapılmadı yani. Aslında aynı saatlerde çok önemli de bir parti programı vardı. Ben ona rağmen içinden olduğum imam hatip camiasının programına katılmayı tercih ettim.”

 

FİKRİ BEY ÇOK MEDENİ

Benim o programa gitme sebebim, Kocaeli milletvekili olarak önemli bir sivil toplum kuruluşunun programından uzak kalmak istemeyişimdir. Üstelik içinden olduğum, kendi camiam olan imam hatip mezunlarının etkinliğiydi. Bazı arkadaşların soğuk tavırlarıyla karşılaştım ama programa katılan Fikri Işık Beyle tokalaşıp, karşılıklı hayırlı olsun dilekleri ilettik. Son derece medeni bir tavır sergiledi Fikri Bey. Ancak bazıları öyle davranmadı.

 

ONLARDAN 10 KAT FAZLA BASKI GÖRDÜM

Programda belediye başkanlarının, milletvekillerinin ismini anons ettiler ama bir milletvekili olarak benim adımı zikretmediler. Bunun hatırlatmamız üzerine de, henüz yemin etmediğim için milletvekili sayılmadığımı söylediler. Yani aynı durumda bir AK Parti milletvekili olsa da böyle mi yaparlardı? Ben İmam Hatip mezunuyum. 3 kardeşim de, kızım ve oğlum da imam hatipli. Ben imam hatipli olduğum için, onların yaşadıklarının 10 katı baskı görmüş biriyim. Bu yapılanları çok ayıplıyorum. İmam hatipler AK Parti’nin arka bahçesi mi?” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem