19 Şubat 2019 Salı
global gayrimenkul
global gayrimenkul

Bu manzaranın bedeli belli oldu

Bu manzaranın bedeli belli oldu
Asayiş Yazdır

Başiskele İlçesinde geçmekte olan Kilez Deresinin 17 Şubat 2018 günü dökülen bir kimyasal madde ile maviye boyanmasına neden olan firma tespit edilerek 175 bin 53 lira ceza verildi

Başiskele'de Vezirçiftliği ile Mahmutpaşa Mahalleleri arasından geçmekte olan Kilez Deresi, 17 Şubat 2018 günü çevre düşmanlarının saldırısına uğradı. Sabah saatlerinde meydana gelen olayda, bölgede ikamet eden vatandaşlar derenin maviye boyandığını ve köpüklendiğini gördü. Bazı bölge sakinleri Vezirçiftliği Mahalle Muhtarı Bahattin Aktepe’yi aradı. Mahalle Muhtarı Aktepe , Bölgeye gidip araştırmalarda bulundu. Olayın doğru olduğunu teyit edincede yetkilileri aradı.Muhtarın dereye kimyasal madde döküldüğünü tespit etmesi üzerine hemen Kocaeli İl Çevre Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Başiskele Belediyesi, Başiskele Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekiplerine haber verildi. Bölgeye gelen yetkililer, rengi değişen ve köpüren dereden numuneler alarak inceleme başlattı.

VALİLİK AÇIKLADI
Daha öncede benzer olayların yaşandığı Kilez Deresi için başlatılan incelemeler sonucunda, kimyasal maddeyi dereye döken firma tespit edildi. İsmi açıklanmadı ancak 175 bin 53 lira para cezası kesildiği öğrenildi. Konu ile ilgili Kocaeli Valiliği yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı. “17.02.2018 tarihinde Kocaeli İli Başiskele İlçesi sınırlarında bulunan Kirazdere mevkiinde çevre kirliliği olduğu ihbarı üzerine Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz görevlilerince gidilerek bölgede incelemelere başlanmıştır.Kirazdere ile D-130 Karayolu’nun kesiştiği köprü altından dereye mavi renkli atıksu aktığı görülmüş, akıntının geldiği istikamette yapılan incelemede; bölgede faaliyet gösteren bir işletmede benzer fiziksel özelliklerde (mavi renk, kokusuz, kıvam) kimyasal maddelerin bulunduğu, tesisin içinden geçen ve İSU Yüzey Su Kanalı Sistemine bağlandığı noktada da aynı kirliliğin görüldüğü tespit edilmekle; Tesis ve dereden numune alınarak, içerik ve karşılaştırma analizleri için Kocaeli İli Gebze İlçesinde bulunan TÜBİTAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsüne gönderilmiştir. Alınan Numuneler doğrultusunda TÜBİTAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yapılan analiz sonuçlarına istinaden ilgili işletmeye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce 175.053,00 TL tutarında idari yaptırım uygulanmış olup, ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su BasiskeleSanayi