20 Şubat 2019 Çarşamba
global gayrimenkul
global gayrimenkul

KOTO’da Dış Ticaretin Finansmanı toplantısı

KOTO’da Dış Ticaretin Finansmanı toplantısı
Güncel Yazdır

Ekonomi Bakanlığı(Ticaret Bakanlığı), Eximbank ve Türkiye İş Bankası uzmanlarının katılımlarıyla ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi

Kocaeli Ticaret Odası(KOTO), yeni projesiyle üyelerini dünya pazarlarına açmaya ve Kocaeli’nin marka firma sayısını artırmaya hazırlanıyor. Özellikle ihracat potansiyeli olmasına rağmen henüz ihracat gerçekleştirememiş üyelerin hedeflendiği proje kapsamında KOTO, üyelerine tüm süreçlerde kılavuzluk edecek. 3 aşamalı projenin ilk etabında üyeler ihracata hazırlanarak; finansmana erişim, devlet hibe ve desteklerinden azami şekilde faydalanabilme imkânları hakkında bilgilendirilecek.

 

İŞ DÜNYASI KATILIM GÖSTERDİ

Projenin ikinci ve üçüncü etabında ise üyelerin hedef pazarları belirlenerek, Pazar stratejileri geliştirilecek ve e-ticaret yapabilme süreçleri ele alınacak. Proje kapsamında Ekonomi Bakanlığı(Ticaret Bakanlığı), Eximbank ve Türkiye İş Bankası uzmanlarının katılımlarıyla ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’ KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Kahya, Eximbank Müdür Yardımcısı Tahsin Yüksel, Uzman Uğur Baltacı ve Türkiye İş Bankası Dış Ticaret Satış Yöneticisi Demet Öztürk ve iş dünyasında temsilciler katılım gösterdi.

 

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ BİLGİLENDİRMESİ

Programın açılış konuşmasını yapan KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, “Dünya pazarına daha iyi açılabilmemiz için hem ilimiz hem ülkemizde daha iyi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Firmalarımızı bu konuda bilgilendirmek, yönlendirmek ve düşük faizli krediler hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla bu toplantıları düzenliyoruz.

 

İHRACATTA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ

Bugün İstanbul bölgesi de dahil bir çok iş adamımız bu toplantıya katılmıştır. Bizim il olarak bir hedefimiz var. Ülkede ihracatta üçüncü sıradayız ancak bu ihracatın büyük bir kısmını otomotiv sektörü oluşturuyor. Bu açıdan KOBİ’lerimizi piyasaya daha yoğun entegre ederek bu ihracatı artırmak istiyoruz” diye konuştu.

 

KRONİK SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Ardından konuşan KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Bayrakturan, “Türkiye’nin mevcut koşullarına baktığımızda yeni bir sistemle, sorunların hızlı çözümü ve kronik sorunlarımız olan cari açık ve ihracatı artırma potansiyellerini sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını umut ediyorum. Tabi ki sizler asıl sahada olan arkadaşlarımız, bilgi sahibi olduğunda performans gelişecek ve başarı arttırılacaktır” dedi.

 

BAKANLIK DESTEKLERİ

Bayraktutan’ın ardından söz alan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Kahya, proje hakkında bilgilendirmeler yaparak, proje kapsamında faydalanılacak kampanyalar ve bakanlık tarafından desteklenen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kahya konuşmasında, “Proje kapsamında UR GE desteği sağlıyoruz. İş birliği kuruluşlarına yönelik istihdam desteği sağlayarak onların giderlerini ödüyoruz” sözlerini kullandı.

 

PAZAR ARAŞTIRMA DESTEĞİ

“Proje süresi 3 yıldır ve ardından siz projeye devam etmek isterseniz danışmanlık hizmeti veriyoruz” diyen Kahya, “Bu desteklerden en çok kullanılanlarından birisi de yurtdışı pazar araştırma desteğidir. Bu kapsamda bir yere başvuru yapma gereği yok. Ülkeye geri döndüğünüzde gerekli belgelerinizin tanımlamasını yaptığınızda ekonomik desteğinizi alabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su BasiskeleSanayi