21 Ocak 2019 Pazartesi

Beton bütçesinin faturasını ödüyoruz

Beton bütçesinin faturasını ödüyoruz
Siyaset Yazdır

Haber

Gazetemizi ziyaret eden CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, üretim olmadığı için inşaata dayalı ekonominin batma noktasına geldiğini belirterek, “Türkiye şu anda, betona ayırdığı bütçenin faturasını ödüyor” dedi. Cumartesi günü 50 bin katılım beklediklerini belirten Tarhan, vatandaşın en çok işsizlikten yakındığını söyledi

CHP Kocaeli Milletvekili ve 3. Sıra Milletvekili Adayı Tahsin Tarhan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Kadın Kolları Yöneticisi Suay Özdamar ve İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ile gazetemize ziyarette bulundu. 9 Haziran Cumartesi günü Kocaeli'ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin miting hazırlıklarına da değinen Tarhan, 50 bin kişilik katılım beklediklerini söyledi. CHP'nin projeleri, hedefleri ve halkın CHP'den beklentilerini de gazetemize anlatan Tarhan, vatandaşın en çok iş istediğini söyledi.

 

İNŞAATA 300 MİLYAR DOLAR

Ekonominin inşaata dayalı olmasını eleştiren Tarhan, “Türkiye’nin 480 milyar dolar borcu varken, inşaata ayırdığı bütçe 300 milyar dolar. Sıkıntımız bu bizim. Ekonomimiz inşaata dayalı ama üretim yok. Bunun sonucu olarak işsizlik ve yoksulluk var ülkede. Üretim yapamazsan, sürekli tüketime yönlendirirsen ekonomik darboğaz kaçınılmaz olur” dedi.

 

DIŞ GÜÇLE ALAKASI YOK

İktidarın, kurlarda yaşanan dalgalanmaların, dış güçlerin oyunu olduğu sözlerine cevap veren Tarhan, “Hiç ilgisi yok. Sizin ekonominizle başkaları oynuyorsa orada oturmayın zaten. Aslında burada bakılması gereken yer, erken seçim kararı. Neden iki ay içinde seçim kararı alındı? Çünkü kurlarda yaşanan bu durum, ekonomik bozulma bekleniyordu.

 

KUR ARTIŞI BORÇTAN

Kurların bu kadar yükselmesinin asıl sebebi borç ödemeleri. Mayıs ve haziran aylarında yüksek rakamlı ödemeler yapıldı. Ekonomi bu kadar değişken olunca yatırımcı da parasını doğal olarak çekiyor. Sadece finans sektörü parasını çekmedi. Vatandaş da bir evi varsa onu satıp yurt dışına yatırmaya başladı. İnsanlar belirsizlikten endişe ediyorlar” dedi.

 

VATANDAŞ İŞ İSTİYOR

Sokakta vatandaşların taleplerinin işsizlik üzerine yoğunlaştığını belirten Tarhan, “Sokakta vatandaş özellikle iş istiyor. Üniversite mezunlarında büyük bir işsizlik sorunu var. Bir de atanamayan öğretmenler ciddi bir sıkıntı içinde. Sokağın birinci önceliği iş. İşsizlik ve yoksulluk ne olacak diyorlar. Geçen sanayideydim. Kaç işletmecinin çekinin yazıldığına tanıklık ettim.

 

BATINCA BİZİ DİNLEDİLER

Şu anda faiz 2001 rakamlarının üzerine çıktı. İşsizlik oranı da öyle. Enflasyon patladı. Sokak da bunu görüyor. Bu iktidar 15 yıl bizi dinlemedi, Türkiye battıktan sonra dinlemeye başladılar. Asgari ücret zammı, taşeron yasası, emekliye ikramiye hep bizim vaatlerimizdi. Önce ayak dirediler ama sonra dediğimize geldiler. Biz aile sigortasının da eninde sonunda çıkacağına inanıyoruz” dedi.

 

TÜRKİYE ÜRETİME DÖNMELİ

CHP’nin ekonomiyi nasıl toparlayacağını da anlatan Tarhan, “Türkiye’nin yeterli kaynakları var. Bunları doğru kullanmak lazım.  Tabi önce israfı önlemek lazım. Türkiye’nin üretime dönmesi gerekiyor. Yıllardır inşaata dayalı gidiyoruz ancak yapılması gereken üretime dayalı ekonomiye geçmek. Tarım politikalarında da eskiye dönmeliyiz. Ürettikçe kazanacak, kazandığınla yatırım yapacaksın. Şu anda dış politika, anayasa hep yenilenmeli. İç barışa, kardeşliğe ihtiyacımız var.

 

KANAL İSTANBUL’UN KİME FAYDASI VAR?

Projeleri iptal edecek diyorlar. Orada da bir algı oyunu var. Biz sarayı kapatacağız tamam ama sarayı Cumhurbaşkanına kapatacağız. Orası üniversite olarak devam edecek. Kanal İstanbul’un emekliye, işçiye ne faydası var? Vakti geldiğinde tabi ki onlar da yapılacak ama şu anda ülkenin önceliği havaalanı, Kanal İstanbul mu? Onlara yapacağın yatırımı yüksek teknolojiye yap. Bugün diplomalı işsizliğin temel sebebi, geri teknoloji. Hala kol gücüne dayalı bir teknolojimiz var” dedi.

 

DEVLET ZARAR ETMESİN DİYE

KÖPRÜDEN GEÇİYORUM

Yaptıkları köprüden ayda beş kere geçseniz bütçeniz sarsılır. Kendi yaptıkları bir yatırım da yok. Yap-işlet modeliyle yapılıyor her şey. Verilen sözler tutmayınca da, devlete daha çok yük biniyor. Baştan devlet kendisi yapsa daha uygun şartlarda yapacak ama yapamıyorlar. Ben Körfez Köprüsü’nden geçiyorum çünkü devletin zarar etmesini istemiyorum.  

 

İKİ YILDIR TEMEL ATAMADILAR

Mesela Darıca’da bir kavşak var. 2 yıldır bitiremediler. Çayırova’ya 2017’de hastane temeli atacaklardı hala atamadılar. Bir tren yolunu yapamadılar. Çünkü yap-işlet-devret modeli değil. Kendileri yapmaya çalıştıkları için beceremiyorlar. Türkiye’de yap-işlet-devlet modeli dışında bir şey yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

 

50 BİNİ GEÇERİZ

Cumartesi günü saat 16:00’da İzmit Perşembe Pazarı alanında miting yapacak Muharrem İnce için hazırlıkların sürdüğünü belirten Tarhan, “Biz hiçbir yerden taşıma insan getirmeyiz. Kendisi gelmek isteyen gelir elbet. Onu durdurmazsın. Ama bizim otobüslerle başka şehirden insan taşıma tarzımız yok. O iktidarın tarzı. Taşıma kendini kandırmaktır. Cumartesi günü 50 bin kişiyi geçmek istiyoruz” dedi.

 

4 VEKİL ZATEN ALIRIZ

24 Haziran’a yönelik açıklamalar da yapan Tarhan, “Seçimlerde birinci hedefimiz ittifak olarak birinci parti olmak. Artan milletvekili sayısına göre CHP 4 milletvekilini zaten çıkarıyor. Yeni kurulan bir parti olduğu için İYİ Parti’nin alacağı oyu tam olarak kestiremiyorsunuz. Zaten yeni seçim sistemine göre ittifakın kendi içinde ayrı bir hesaplama da olacak. HDP de buradan 1 vekil çıkarır” dedi. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu