17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çalık: Akan gözyaşlarının da hesabını kim verecek?

Çalık: Akan gözyaşlarının da hesabını kim verecek?
Eğitim Yazdır

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık geçtiğimiz hafta sonu yapılan LGS sınavına ilişkin gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Bugüne kadar birçok yöntem gördük ama özellikle başarılı çocuklarımızın sınavdan ağlayarak çıktığı bir yöntem ilk kez icat edildi. Çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da hesabını kim verecek?” dedi

Çalık şube bina binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “8. sınıf öğrencileri, cumartesi günü  Liselere Geçiş Sınavı  (LGS)'na  girdi. Sınava ülke çapında toplam 996 bin öğrenci katıldı. Bu öğrencilerden sadece 120 bini sınavla öğrenci alan okullara yerleştirilecek. Kocaeli’nde sınavla öğrenci alacak okul sayısı, 35'le sınırlandırıldı. 

09.30'da başlayan ilk oturumda sözel derslerden sınav yapıldı.  Öğrencilere stres yaşatmayalım diye kurgulanan sistem öğrencilere sınavda kabus yaşatmıştır. Okulların tamamını nitelikli okul yapmakla mükellef olanlar okulları nitelikli ve niteliksiz diye ayrıştırmakla kalmamış maalesef bu sistemle 12-13 yaşındaki çocuklarımızı da ayrıştırmıştır.

 

“ÖĞRENCİLER İSYAN ETMEKTEDİR”

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık sözlerinin devamında, “LGS'nin bir günde gerçekleştirilmesi ve mazeret sınavlarının yapılmaması, sözü edilen sınavın zayıf yönlerini oluşturmaktadır. Değerlendirmeyi sürece yayan TEOG'un 12 oturumda tamamlanması, mazeret sınavlarına olanak tanıması; 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının değerlendirmeye alınması, TEOG’un güçlü yanlarını oluşturmaktaydı.   Sınava 1 milyon 200 bin 8. sınıf öğrencisinden 996 bininin girmesi, öğrenci ve velilerin “eve yakın okul” dayatmasını kabul etmediği biçiminde değerlendirilmektedir. Öğrenci ve veliler, 120 bin kontenjanlık okullar için rekor başvuruda bulunarak yeni sisteme isyan etmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

“SORUN YARATACAKTIR”

“Kocaeli'nde sınavla öğrenci alan 35 okulun 7'si İmam Hatip Liselerinden oluşmaktadır” diyen Çalık, “35 okula  ayrılan 2 bin 820 kontenjandan  630'u İHL'ler tarafından kullanılacaktır. Bu sayı oldukça yüksektir. İHL dışındaki okullara yerleştirilecek toplam öğrenci sayısı ise 2 bin 190'dır. Kocaeli'nde 22.953 8. sınıf öğrencisinin  mevcudu göz önünde bulundurulduğunda,  35 okul ve 2 bin 820 kontenjan  yetersiz kalmaktadır. Geriye kalan 20 bin civarındaki öğrencinin nasıl yerleştirileceği de netlik kazanmamıştır. Bir sanayi kentinde 'nitelikli' okullara yeterli kontenjan ayrılmamasının, uzun vadede, eğitimin kalitesini düşürmesi ve yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasında sorun yaratacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

“HESABINI KİM VERECEK?”

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık sözlerini, “Kocaeli’nde sınavla öğrenci alan okulların belirlenmesinde çok sayıda okulun birikim ve başarısının dikkate alınmadığı gözlenmektedir. Kocaeli, 24 Kasım, Atılım, İzmit, Gazi, Yahyakaptan, Cahit Elginkan, Necip Fazıl Anadolu Liseleri bunlardan bazılarıdır. Sınavla öğrenci alan Devlet okullarına girme hakkı elde edemeyen Kocaelili öğrenciler, bir anlamda, özel okullara zorlanmaktadır. LGS'yle, öğrencileri, Anayasal bir hak olan parasız eğitim hakkından yoksun bırakmanın yolu açılmaktadır. Bugüne kadar bir çok yöntem gördük ama özellikle başarılı çocuklarımızın sınavdan ağlayarak çıktığı bir yöntem ilk kez icat edildi. Bu sistem devlet okulları yerine özel okullara hizmet etmekten öteye gitmeyecektir. Çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da hesabını kim verecek? LGS'ye zaman geçirmeksizin son verilmeli ve  eğitimin paydaşlarını oluşturan uzmanlarla yeni bir sınav sistemi geliştirilmelidir” ifadeleriyle sonlandırdı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem