22 Temmuz 2019 Pazartesi

Hayvancılık Hibe Destekleri İçin Başvuru Detayları

Hayvancılık Hibe Destekleri İçin Başvuru Detayları
Ekonomi Yazdır

Her yıl olduğu gibi 2018 yılında da devletin hayvancılık ile uğraşan çiftçilere desteği devam etmektedir. Gerek Tarım Kredi Kooperatifi gerekse Ziraat Bankası çiftçilere hayvancılık alanında düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır

5 yıl vadeli ve yıllık ödemeli olarak alabileceğiniz kredilerle işletme kurabilir, hayvan alabilir, işletmenize ekipman desteği sağlayabilirsiniz. Her yıl Bakanlar Kurulu’nun yayınladığı karara göre belli sektörlerde faiz indirimli kredi imkanı bulabilirsiniz.

 

 Hayvancılık Hibesi Projeleri

            Düşük faizli kredinin yanında Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da bazı sektörlere hibe desteği verilmektedir. Gerek hayvan desteği gerekse nakit desteği sunan Bakanlık ülkemizde hayvancılığın devam etmesi için sektöre destek olmaktadır. Bu hibeler koyun, düve, keçi, tavuk, ördek, dana, düve, kaz benzeri hayvanlarda verilmektedir. 2018 yılında Bakanlık tarafından verilen hibeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 Kaz, Hindi Yetiştiriciliği: Ekipman ve inşaat yapımı için %75,

 Arı Yetiştiriciliği: Kovan ve ekipman alımı için %60,

 İpekböceği Yetiştiriciliği: Tesis kurulumu ve alet alımı için 0,

 Manda, Düve, Koç Yetiştiriciliği: Hayvan alımı için %50 oranında hibe verilmektedir. Ayrıca 300 damızlık koyun alımı ve Genç Çiftçi projesi kapsamında da çiftçilere bazı destekler verilmektedir. Bunlara ek olarak Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri de çiftçilere düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır.

 

 Hayvancılık Hibe Desteği Başvuru Şartları

            Hayvancılık alanında devletin sunduğu hibeler için bazı şartlar bulunmaktadır. Gerekli şartları sağlayan kişiler ilgili kurumlara başvurarak hibe desteğinden kolayca faydalanabilirler. Hayvancılık desteklerinde istenen şartlar ise şunlardır:

 

 Kaz, hindi yetiştiriciliği; En az 500 kaz ve 1000 hindi bulunmalı;

 Arı yetiştiriciliği; Minimum 30 arı kovanı yetiştirilmeli;

 İpek böceği yetiştiriciliği; Dut tesisi kurulumu için;

 Damızlık koç yetiştiriciliği; En az 500 hayvan kapasitesine ulaşılmalı;

 Damızlık düve yetiştiriciliği; İşletme en az 150 hayvan kapasitesine ulaşmalıdır.

 

            Yukarıdaki şartların sağlanması halinde devletten hibe desteği alınabilecektir. Bununla birlikte, Genç Çiftçi projesi kapsamında belli yaş aralığındaki gençlere hayvan desteği verilmektedir. Ayrıca hayvancılık faaliyetinde kullanılmak üzere; inşaat yapımı, makine ve hayvan alımı için %50 oranında hibe desteği bulunmaktadır. Devletin uyguladığı hibeler dönem dönem değişmekle beraber güncel hibe destekler İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nden öğrenilebilecektir. Detaylı Bilgi İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem