20 Ocak 2019 Pazar

Kırım Tatar Sürgünü’nün 74’üncü yılı

Kırım Tatar Sürgünü’nün 74’üncü yılı
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği, Kırım Tatar Sürgünü’nün 74’üncü yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda anma töreni düzenlendi

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru 238 bin Kırım Tatarı’nın Sovyetler Birliği tarafından sürgüne uğramasının 74’üncü yılı nedeniyle Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi, Kültür Tepesi’nde anma töreni düzenledi. Düzenlenen törene Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Yönetim Kurulu Başkanı Zümran Aracı, Genel Sekreter Emre Tokel, dernek yönetimi ve üyeleri katılım sağladı. Törende Onursal Başkan Vefa İbrahim Aracı ve Dernek Başkanı Zümran Aracı Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

 

MEZARLARI BİLE YOK

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Kırım Tatar Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende basın açıklamasını gerçekleştiren Genel Sekreter Emre Tokel, “Bundan tam 74 yıl önce, dünya Türk tarihinin en karanlık gecelerinden birine tanıklık etti. 18 Mayıs 1944 tarihinde Sovyet Diktatör Stalin’in emri ile evlerinden zorla çıkarılan Kırım Tatarları, genç, yaşlı, çocuk ayrımı gözetmeksizin yük vagonlarına bindirilerek bin yıllık vatanlarından Sibirya ve Özbekistan’a gönderildi. Sürgüne gönderilen 238 bin soydaşımızın yüzde 46’sı yolda kaybetti. Bu soykırım kurbanlarının bugün mezarları yoktur” dedi.

 

BİR GÜNDE İŞGAL ETTİLER

Devamında Tokel, “Sürgündeki Kırım Tatar soydaşlarımız 1950’li yılların sonlarında vatana dönüş mücadelesini demokrasi, hukuk, insan hakları çerçevesinde başlatmış bu uğurda 23 Nisan 1978 günü Musa Mahmut isimli bir Kırım Tatarı, soydaşlarına yapılan haksızlığı protesto etmek için kendisini yakarak intihar etmiştir. Buna rağmen sürgünden dönen soydaşlarımız 23 yıl boyunca her türlü olumsuzluklara rağmen Kırım’ı yeniden vatan yapma mücadelesinde iken 27 Şubat 2014 günü Rusya Federasyonu askerleri bir gün içinde Kırım’ı bir kez daha işgal etti” şeklinde konuştu.

 

TARİHİN EN BÜYÜK SOYKIRIMLARINDAN

Son olarak Tokel, “Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı işgalinden sonra Kırım Tatar soydaşlarımız için yine acılı ve tedirgin günler başlamıştır. İşgale karşı demokratik haklarını kullanan soydaşlarımız çeşitli şekillerde kanuna uygun olmaksızın cezalandırılmaktadır. 18 Mayıs 1944 insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biridir. Böyle vahşetlerin bir daha yaşanmaması temennisiyle, sürgünün hala tahribatını yaşayan Kırım Tatarları’na güç, kudret ve sabır diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu