20 Ocak 2019 Pazar

Tayaş önünde iş kazası protestosu

Tayaş önünde iş kazası protestosu
Güncel Yazdır

Gıda-İş Sendikası, hafta sonu yaşanan iş kazası nedeniyle 2 işçinin yaralandığı Tayaş Gıda önünde eylem düzenledi

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde Kurulu Tayaş Gıda’da yaşanan iş kazasına tepki gösteren DİSK/Gıda-İş, “Tayaş işverenine çağrımız, işçilerin sendikalaşma hakkına saygı göstermesi, iş yerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda tüm tedbirlerin alınmasıdır” dedi. Pazar günü kostik kazanının patlaması sonucu iki işçinin yaralanmasını fabrika önünde protesto eden DİSK/Gıda-İş, Tayaş patronuna seslenerek işçilere yapılan baskının son bulmasını ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasını istedi.Fabrika önündeki eyleme, sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişe geçen Flormar işçileri de destek verdi. Petrol-İş üyesi Flormar işçileri, “Sendika hakkı engellenemez”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” ve “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla Tayaş Gıda önüne yürüdü.

 

ÇOK SAYIDA İŞÇİ DESTEK VERDİ

Burada yapılan açıklamaya; Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay, Hak-İş'e bağlı Liman-İş İstanbul Anadolu Yakası Bölge Temsilcisi Ali Doğan, Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, CHP ve Emek Partisi Gebze İlçe Örgütlerinin yanı sıra çok sayıda işçi destek verdi. Eylemde DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan açıklama yaptı. Aslan, Filistin’de yaşananlara da değinerek İsrail ile anlaşmaların bir an önce iptal edilmesi gerektiğini, Türkiye işçi sınıfı olarak Filistin halkının yanında olduklarını ifade etti. Flormar işçilerinin direnişinin kendi direnişleri olduğunu vurgulayan Aslan, Flormar’da sendikalaştıkları için kapının önüne konan işçilere sonuna kadar destek vereceklerini dile getirdi.

 

“BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Tayaş’ta yaşanan iş kazasının ardından iki işçinin hala hastanede tedavi altında olduğunu belirten Aslan, “Yaşanan patlamanın sonuçları daha ağır olabilir, daha büyük felakete dönüşebilirdi. Yaralanan işçi arkadaşlarımıza acil şifalar diliyor, ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyoruz. Sendika olarak hem fiili, hem hukuki olarak bu işin takipçisi olacağız” dedi.

 

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Tayaş’ta kostik kazanının patlamasından ardından ortaya çıkan gerçeğe dikkat çeken Aslan, “İşveren hiç bir koruyucu önlem ve tedbir aldırmadan işçilere hiç bir eğitim vermeden doğrudan kazan temizlemeye yönlendirmiştir. Ne eldiven, ne maske vermiş, ne de kazanın nasıl temizleneceği konusunda uyarı yapmıştır. Bunun sonucunda patlayan kazandan çıkan kostik sonucunda iki işçi arkadaşlarımız yaralanmış ve tedavileri sürmektedir. İşçiler birlik olup örgütlenmediği sürece iş yerlerinde yaşanan kazalar ne ilk ne de son olacaktır. Gerekli önlemler alınmadığı sürece, yeni kazaların gelmesi, daha büyük sorunlar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Tıpkı Soma’daki gibi daha ağır bedeller ortaya çıkabilecektir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu