20 Ocak 2019 Pazar

Çocuklar tekne orucunu açtılar

Çocuklar tekne orucunu açtılar
Güncel Yazdır

Anadolu’da eski ve köklü bir gelenek olan ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş ‘Tekne Orucu’, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Değerler Eğitimi Projesi kapsamında Gölcük Tersane İlkokulun da hayata geçirildi. Çocuklara orucu sevdirmek amacıyla yapılan ‘Tekne Orucu’ etkinliğinde, öğlene kadar oruç tutan çocuklar, iftar sofrasında bir araya gelerek öğle ezanının okunmasıyla oruçlarını açtılar

Gölcük Tersane İlkokulunda gerçekleşen Tekne Orucu programına Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Okul Aile Birliği, yönetim kurulu üyeleri veli ve öğrenciler katıldı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’ de, çocukları Tekne Orucu iftarında yalnız bırakmadı. Tersane İlkokulun da düzenlenen Tekne Orucu iftar programına 40’a yakın çocuk katıldı. Başkan Ellibeş ve Milli Eğitim Müdürü Gülsuyu sınıfları tek tek gezerek çocukların oruçlarını bozmasına eşlik ettiler. Öğle ezanının okunmasıyla birlikte, çocuklar, ramazan topunu temsilen masalarında bulunan balonları patlattılar. Öğle ezanından sonra oruçlarını açan miniklere iftariyeliklerin yanı sıra çeşitli hediyeler takdim edildi.

Başkan Ellibeş “Çocukların özellikle sahura kalkarak kültürümüzü, inanç değerlerimizi öğretmek, sahurdan sonra öğlene kadar olan süreci ibadetle değerlendirmeleri, hatta iftar olunca akşam sofralarında oruçlu olmasa bile sofrada oturmaları manevi değeri önemli kılıyor. Çocuklarımızı ve Ailelerini böyle önemli bir projede yer aldıkları için kutluyorum” dedi.

 

IMG_4592

 

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu konu hakkında şunları söyledi:“ Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayına eriştirdiği için Allah’ımıza sonsuz şükürler olsun. Bizlerin Ramazan’la birlikte gönül dünyamızda  yaşadığı heyecanı ve huzuru istedik ki çocuklarımız da yaşasın. Çocuklarımıza kazandırmaya çalıştığımız alışkanlıklar onların anaokul ve ilkokul çağlarında gönüllerinde yer etmektedir. Bu dönemde sevinç ve mutlulukla yapmış olduğu etkinlikler ve çalışmalar onların gönül dünyalarında unutulmaz izler bırakmaktadır.

Bugün, Osmanlıda çocukları oruç ibadetine alıştırmak için yapılan Tekne Orucu ile onları tanıştırdık. Aslında her çocuk oruç tutan anne babasına özenir ve kendisinin de sahura kaldırılmasını ve oruç tutmasını ister. Bu Ramazan’ın aileye vermiş olduğu mutluluk ve bereketin bir göstergesidir. Bu sevinç ve mutluluğa onlar da ortak olmak ister.

 

IMG_4599

 

Bugün bizler Gölcük genelindeki ilkokullarımızda çocuklarımızdaki bu isteği göz ardı etmedik onlara bir Osmanlı geleneği olan  Tekne Orucu adı verilen oruçla tanıştırdık. Biz büyüklerin bile adını ilk defa duyduğu bu oruçta aile çocuğunu sahura kaldırır, beraber sahur yaparlar ve anne baba akşam ezanıyla , çocuk da öğlen ezanıyla orucunu açar. Hatta tutmuş olduğu orucun sevabını ailesine hediye eder, ailesi de ona küçük hediyeler alır veya harçlık verir. Bunlar çocukları oruç ibadetine alıştırmak için uyguladığımız güzelliklerdir” dedi.

 

IMG_4581

 

Tekne Orucu (çocuk orucu) nedir?
Ramazan ayında eskiden mutfaklarda büyük ekmek tekneleri bulunurmuş, çocuklar ve yaşlılar oruç tutarlarken zorlandıkları durumda işte bu kocaman ekmek teknelerinin arkasına gizlenerek karınlarını doyurup, oruçlarına kaldıkları yerden devam ederlermiş bunun adına da Tekne Orucu derlermiş. Tekne orucu bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesine tekne orucu deniyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu