22 Ocak 2019 Salı

Sarıbay: İsrail tecrit edilmeli

Sarıbay: İsrail tecrit edilmeli
Güncel Yazdır

Haber

İsrail’inFilistin’deki katliamına ilişkin CHP Genel Merkezi tarafından eş zamanlı düzenlenen açıklamayı okuyan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslar arası alanda tecrit edilmelidir” dedi

ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği’ni kurmasına karşı İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırıları sonucu 62 Filistinli hayatını kaybederken 2 binden fazla Müslüman yaralandı. İsrail’in Filistin’deki insanlık dışı tutumu ve çıkan çatışmalara ilişkin CHP Genel Merkezi tarafından tüm il örgütlerinde eş zamanlı bir kınama açıklaması yapıldı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın il binası önünde düzenlediği açıklamaya CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP Milletvekili Aday Adayları, meclis üyeleri, il ve ilçe yönetimleri ve partililer katıldı.

 

İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI LANETLİYORUZ

İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 62 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor” dedi.

 

ÇÖZÜM DOĞU KUDÜS

Devamında Sarıbay, “ABD Büyük elçilik binasının, İsrail Devleti’nin 70. Kuruluş yıl dönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

 

HİÇBİR CAYDIRICI ETKİSİ YOK

Sarıbay, ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

CHP FİLİSTİN HALKININ YANINDA

CHP’nin tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durduğunu belirten Sarıbay, “Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanlar Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır, Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur” sözlerini kullandı.

 

İSRAİL TECRİT EDİLMELİDİR

Son olarak Sarıbay, “Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmasını en güçlü şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslar arası alanda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerime rahmet diliyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu