19 Kasım 2018 Pazartesi

Kocaeli Türkiye’nin futbol fabrikası

Kocaeli Türkiye’nin futbol fabrikası
Spor Yazdır

10. Kocaeli Kitap Fuarı son gününde Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde ‘’Spor Gündemi’’ konulu söyleşileri ile TRT’nin ünlü spor spikeri Erdoğan Arıkan ve ünlü hakem yorumcusu Mustafa Çulcu dinleyicilerle buluştu

Kocaeli 10. Kitap Fuarı’nda Kılavuz Gençlik sahnesinde dinleyicileri ile bir araya gelen ünlü Hakem yorumcusu Mustafa Çulcu, Türk spor gündemini değerlendirdi. Çulcu, ülkemizde 22 hakem içinde 10 hakem bütün ligi sırtlanmış durumda. Biz bu ülkenin yarın oynanacak futbolunu nasıl kotaracağız, anlatılanla uygulanan arasında ciddi farklılıklar var. Uygulananlar çağdaş hakemlik uygulamalarına uygun değil. Futbolda yüzde 70 yabancı potansiyeli olması hakemlerin işini kolaylaştırıyor olabilir, yerli olunca araya duygular karışıyor maalesef hakemlerimiz vasatlar, başarılı değiller.” dedi

 

TAKIMLAR TARAFTARLARIN BÜYÜKLÜĞÜ SAHAYA YANSITAMIYOR

Spor spikeri Erdoğan Arıkan, “Ülkemizde maalesef taraftarların büyüklüğünü takımlar sahaya yansıtamıyor. Dünyada futbola en fazla para harcayan ülkeler arasında 6. sıradayız, fakat bunun karşılığını alamayan bir ülkeyiz. Asıl bizi oyalayan, dünya çapında olmamamızı sağlayan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş rekabetidir. Kendi içimizde bu rekabeti yaşamak bize yetiyor. Ama Dünya çapında düşünüce ne Fenerbahçe, ne Beşiktaş, ne diğer takımlar hiç biri dünya takımları ile baş edebilecek seviyede değiller, hiçbirinin kadrosu için bu kadro Avrupa’da kupa alabilir, diyemiyoruz. Sadece Türkiye’de ki şampiyonluk bize yetiyor. Dünya büyük, bizim buna ayak uydurmamız lazım. Cüneyt çakır dışında dünya futbolu ile ilgili hiç bir başarımız yok.” dedi.

1 (3)

 

DUYGULARIN DEĞİL KURALLARIN TOPLUMU OLMALIYIZ

Ünlü hakem yorumcusu Mustafa Çulcu, “Biz doğuya giden gemiyle batıya gitmeye çalışıyoruz. Biz duyguların toplumu olmak yerine kuralların toplumu olursak başarılı oluruz, ilişkiler kuralların önüne geçiyor bizde. Biz kuralların toplumu olmak zorundayız. Göreve geliyoruz hedef şampiyonluk deniyor, önce kurumsal başarı elde edilecek ki sonra şampiyonluk gelecek. Uefa’nın kuralları, kültürüyle değil kendi oluşturduğumuz kültürle başarılı olmaya çalışıyoruz. Sportif başarımız yok, dünyanın en büyük organizasyonu olan Avrupa şampiyonası ve Dünya Kupası’nda son 4 organizasyonun üçünde yoktuk” dedi.

 

VİDEO HAKEM SİSTEMİ FUTBOLU MEKANİKLEŞTİRİR

Video hakem sistemini değerlendiren Mustafa Çulcu, “ülkemizde ilk defa uygulamaya geçen video hakem sistemi yüzde yüz doğruluk oranına ulaşsa bile eğer futbolun akışını seyir zevkini bozacaksa video hakemlikten geri dönmeliyiz, asıl amaç minimum müdahale maksimum fayda elde etmek olsa da video hakemlikte bir tuşa basılıp her şey düzelecek gibi bir algı yapılıyor. Ben doğal yapıyı bozacağını, futbolu mekanikleştireceğini düşünüyorum” dedi.

 

KOCAELİ TÜRKİYE’NİN FUTBOL FABRİKASI

Ünlü yorumcu Mustafa Çulcu,” Kocaeli futbol fabrikası bir şehir. Türkiye’de ilk 5’te, Kocaeli bir futbol kenti, kültür kentidir. Kocaelispor’un eski günlere dönmesini temenni ediyoruz.  Bu kentin süper ligde hakem ve hakemleri olmalı, üstelik ülkenin en iyi hakemleri de bu kentten çıkmalı, diye düşünüyorum” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KİTAP FUARI’NDA OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ

TRT’nin ünlü spor spikeri Erdoğan Arıkan,” bugün burada Türkiye’nin en büyük kitap fuarı’nda olmaktan büyük gurur duyuyoruz, bu fuarı düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz, Kocaelispor’u da inşallah tekrar süper ligde görürüz, Kocaelispor’un sıfırdan yükselişini görmüş yaşamış biri olarak tekrar daha yukarıda göreceğimize inanıyorum” derken dinleyicilerden gelen soruları cevaplayarak söyleşi tamamlandı.

1 (6)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu