23 Mart 2019 Cumartesi
Birol Aydın
Sibel Gönül

Sifu Çağdaş Öner Hocasını ziyaret etti

Sifu Çağdaş Öner Hocasını ziyaret etti
Spor Yazdır

Amerika’da yaşayan Sifu Çağdaş Öner hocası Sijo Yüksel Yılmaz’ı SEKASEM’de ziyaret etti

Yedi yıldır Amerika’nın en büyük eyaletlerinden Teksas’ın en büyük kenti olan Houston’da yaşamakta olan Sifu Çağdaş Öner hocası Sijo Yüksel Yılmaz’ı SEKASEM’de ziyaret etti.

 

Sifu Çağdaş Öner 17 yaşında Sijo Yüksel Yılmaz’ın yanında Jeet Kune Do çalışmaya başladı. Türkiye’de ilk JKD okulu olarak açılan İzmit Barbaros Spor Merkezi’nde ilk JKD öğrencisi olarak kayıtlara geçti. Böylece daha okul açılmadan önce Sijo’dan özel derslerle JKD eğitimi alan Sifu İbrahim Yılmaz’dan sonra ikinci asistan Çağdaş Öner oldu.

 

Sijo Yüksel Yılmaz’ın efsane asistanlarından Sifu Çağdaş Öner yıllardır Bruce Lee’nin asistanı Dan İnosanto’nun Jun Fan Jeet Kune Do derslerine giriyor. İnosanto Akademi’de farklı branşlarda da eğitim alıyor. SEKASEM’deki ziyaretini Sijo Yüksel Yılmaz’ın seminer teklifi üzerine Sijo Yılmaz ve Guro Inosanto’dan öğrendiklerini harmanlayarak seminer vererek değerlendirdi. Sifu Öner şunları söyledi: “Öğrenmeye açık olun. Bildiklerinizle yetinmeyin. Kendinizi sürekli geliştirin. Farklı branşların işe yarar tekniklerinden de yararlanın. Ben JKD’ye 17 yaşında Yüksel hocamın yanında başladım. Spor okuluna ilk kaydolan öğrenci bendim. Bizim dönemde çok yetenekli arkadaşlar yetişti. İslam, Şaban, Hamdi, Hasan, Metin, Suat, Cemil ve saire. İbrahim zaten benden bile önce hocamla beraberdi. İlk defa hocamdan gördüğüm bazı çalışmaları İnosanto’nun derslerinde görmek güzeldi. Fakat onlar da sürekli JKD’ye bir şeyler katıp geliştiriyorlar.”

 

Röportaj esnasında spor salonunda bulunanlardan Asistan İslam Karaaslan şunları söyledi: “İtiraf etmek gerekir ki Çağdaş Öner içimizde özellikle tekme bakımından hepimizden üstündü. Çok hızlı ve esnekti.”  Sifu İbrahim Yılmaz ise “Bay tekme” değerlendirmesi yaptı.

 

Sijo Yüksel Yılmaz da şunları söyledi: “Çağdaş Öner ilk spor okulumuza ilk kayıtlı öğrencimiz. Bu itibarla onun yerini farklı tutuyoruz. Onun bizden kopan küçük bir grupla bir araya gelmesi kısa ömürlü oldu. Bizimle geçinemeyenlerin onun gibi iyi niyetli biriyle geçinebilmeleri mümkün olamazdı. Zira bir kişi için nankör olan her kişi için nankör olur. Çünkü bu kararla değil karakterle alakalı bir tutumdur. Bizim dışımızda farklı bir JKD ile karşılaştıkları zaman neye uğradıklarına şaşıranlar zannettiler ki gördükleri JKD gerçek JKD ve başka JKD yok. Çok sonradan ve iş işten geçtikten sonra anladılar ki meğer Bruce Lee’nin her öğrencisi kendi konseptini uyguluyormuş ve dolayısıyla her biri farklıymış. Meğer “İnosanto Konsept” Bruce Lee’nin ölümünden sonra gerçekleşmiş ve bu yeni konsepti bu haliyle Bruce Lee bile bilmiyormuş. İşte biz de hep bir konsept olduğumuzu baştan beri bu yüzden Supersystem ve İçyol veya Kulelkavido diyerek ifade ettik. Zaten Bruce Lee’nin programının adı Jun Fan Gung Fu’dur ve Jeet Kune Do onun felsefesinin adıdır. Konsept ise bu ikisini de içerir. Çağdaş Öner en samimi şekilde nerede yanılgı olduğunu, Amerika’da neler gördüğünü, sonradan nelerin farkında olduğunu, 80’li yılların sonunda bizden gördüğü spesifik Chi Sao’yu orada İnosanto’nun damadının da çalıştığına rastladığını, süvari duruşunun tekmelerine ne derece faydalı olduğunu, bize tavır koyanların arasında değil dışında olduğunu, eski özlediği günlerin bizim ortamımızda olduğunu söyledi. O her ne kadar bizden asla kopmadığını söylese de biz onun en azından şimdiki duygu ve düşüncelerinde samimi olduğuna inandık. Ayrı olduğumuzu düşündüğüm fitne dönemlerinde dahi yüzüme karşı asla bir kabalığı olmadı. Sonuç olarak biz kimseye beddua etmedik ama duaları kabul olan da hep biz olduk. Biz kalbimizi tertemiz tutarken fesada uğrayan huzursuz kalpler büyük azı fitne dişlerle çiğnenmeye mahkûm olacaktır.”

 

SEKASEM’de seminer esnasında hiç ısınmadan oldukça kilolu olmasına rağmen otuz yıl sonra tekme teknikleri kullanan Sifu Çağdaş Öner tekmelerinin hala yüksek, esnek ve hızlı olmasıyla izlemekte olan öğrencileri şaşırttı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi