23 Mart 2019 Cumartesi
Birol Aydın
Sibel Gönül

Efsane Asistan İslam Karaaslan idmanlara geri döndü

Efsane Asistan İslam Karaaslan idmanlara geri döndü
Spor Yazdır

Haber

Sijo Yüksel Yılmaz’ın ilk öğrencilerinden “Efsane” olarak kabul edilen İslam Karaaslan SEKASEM’de Jeet Kune Do’lu günlerine geri döndü

Sijo Yüksel Yılmaz’ın bir dönem İzmit Barbaros Spor Merkezi’nde “Başasistan”lığını yapan ve en eski örencilerinden olan İslam Karaaslan yeteneğiyle 80’li yılların sonlarından beri JKD camiasında bir efsane gibi görülüyor. Antrenör İslam Karaaslan hocasının daveti ve Jeet Kune Do’nun yarışmalarının yapılmasından dolayı eski günlerine geri döndü. Karaaslan şunları söyledi: “Gençlere faydamız olsun diye bildiklerimi öğretmek istiyorum. Biz Yüksel hocamın eğitiminde o dönem çok zor şartlar altında yetiştik. Şimdi Büyükşehir Belediyesi sporculara çok geniş imkânlar sunuyor. JKD’nin yarışma özelliğini ve eskidenki canlılığını tekrar kazanması beni tekrar sporumun içine itti. Biz daha çok savunma özellikli çalıştık. Müsabakalar da çok yaptık. Ben hep bir heyecan peşinde oldum ve şimdi JKD bu heyecanı veriyor. Çok yol katedildi. Haftanın Salı günleri gençlere müsabaka konusunda faydalı olmaya çalışacağım.”

 

Sijo Yüksel Yılmaz da şunları söyledi: “Uzun yıllardır başasistan olarak görev yapan İslam Karaaslan ile gerek Barbaros Spor Merkezi’nde, gerek Şangay Spor Okulu’nda ve gerekse yukarı Yuvacık kasabasında Yuvacık Milli Gençlik Vakfı Spor Salonu’nda birlikte çalıştık. Şüphesiz kendisi gelmiş geçmiş en yetenekli öğrencilerimden biriydi. Müsabakalarında öylesine dinamikti ki neyi ne zaman nerden çıkaracağı belli olmazdı. Çok etkili ve hızlıydı. Kombine ve koordinasyonlarıyla dikkat çekiciydi. O yıllarda öğrencim olanlar İslam Karaaslan, Şaban Bıyıklıoğlu, Metin Kovan, Çağdaş Öner, Hamdi Saçak, Hasan Serim, İbrahim Yılmaz, Cemil Sezer gibi isimleri bugün adeta birer efsane olarak görüyorlar. Bunlar ilk 8’i oluşturdular ve efsane olarak anıldılar. Biz asistanlığı öyle herkese kolayca vermiyorduk. Sonra büyük yetenekler binlerce aday arasından tek tuk gelmeye devam ederek İbrahim Uzunbey, Adem Fındıkçı, Suat Sarıaslan, İlhan Mehmedoğlu, Mehmet Baldiş, Alaattin Ötlü, Ediz Barış, Ahmet Çinuçen, Ahmet Kazanbaş, Hakan Akçil, Harun Maruf, Semih Cengiz, Nuri Çinuçen, Özcan Çelik, Özcan Yılmaz, Bünyamin Göktepe ilk 24’ü tamamladı. Daha sonra büyük yetenekler Engin Alemdar, Yusuf Burgul, Recep Özcan, Sinan Kocatürk’le devam etti ve nihayet Soner Günday’la asistanlar 29’u buldular. Soner Günday’dan sonra 8 yıl gibi uzun bir süre kimse asistan seçilemeyince onun adı “Son Asistan” olarak anılır oldu. Sonra yine büyük yetenekler Erkan Çapa, Gürkan Çapa, Nazmi Karagöbek ve Gökhan Karagöz eklenerek sayı 33’ü buldu. Gökhan Karagöz’den sonra yine 8 yıldır asistan çıkmayınca “Son Asistan” lakabı ona geçti. Asistan olmayı başardıkları halde bizim Do prensiplerimize uygun görmediğimiz son derece yetenekli birkaç kişi liste dışı tutulmuşlardır. Şu hususta yanlış anlaşılmak istemem: Bu kişilerin genel ahlak kurallarına uygun olmadıklarını söylemiyorum. Genel Do kurallarından maada JKD Kulelkavido’nun spesifik kurallarına uygun değiller. Onlara hayatta başarılar dilerim. Çağdaş Öner kendisinin bu kişiler gibi olmadığını itiraf etti ve Amerika’dan gelip gönlümüzü aldı. Görüp yaşadıklarından sonra bize hak verdiğini söyledi. Asistanlardan İbrahim Yılmaz, Özcan Yılmaz ve Yusuf Burgul derecelerini yükselterek “sifu” oldular. Soner Günday ve Çağdaş Öner yurt dışında eğitimlerini sürdürerek teşkilatımız tarafından “sifu” olarak tanındılar. Asistan olamayanlar antrenörlük sınırına takıldılar. Asistanlıktan kasıt sifu yardımcılığıdır. İşte İslam Karaaslan kolay kolay asistan dahi olunamayan son derece rekabetçi bir ortamda başı çekmiş bir isimdir. Onun şampiyonlar yetiştirdiğini hep beraber göreceğimizi umuyorum.”

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi