17 Şubat 2019 Pazar
şevval oruç

Yürüyüş Yolu sanat dolu

Yürüyüş Yolu sanat dolu
Güncel Yazdır

Haber

İzmit Belediyesi öncülüğünde Yürüyüş Yolu'nda düzenlenen 15 Nisan Dünya Sanat Günü etkinliklerinde yüzlerce sanatçı, 150'ye yakın stantta birbirinden eşsiz eserlerini sergilediler

İzmit Belediyesi öncülüğünde 15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle Yürüyüş Yolu'nda sanatçılar eserlerini sergiledi. Dünya Sanat Günü etkinliklerinin bulunduğu serginin açılış törenine İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Dr. Nigar Pösteki, sanatçılar, Mardin Kızıltepe'den gelen misafirler ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise yoğun programı nedeniyle açılışa sonradan katılabildi.

 

ÇOK MUTLUYUZ

Belediye İş Hanı önünde düzenlenen açılışta konuşan KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, “Dünya Sanat Günü'nde böyle güzel bir günde sizinle beraber olduğumuz için Güzel Sanatlar Fakültesi olarak çok mutluyuz. Sanat evrensel, gerçek, yararlı, tek ve aynı amaca yönelik bir öğretim sistemidir. İnsani bir faaliyettir. Bu faaliyetin ya da düşüncenin ürünü duyulara, heyecanlara, algılara ve akla hitap eder. Yoktan var olan ve doğada karşılığı bulunmayan bir üründür. Anlamı kendisine dönüktür, kendisindedir. Bu nedenle de hayatı zenginleştirir. Sanatın fildişi kulelerde değil, sokaklarda, alanlarda her an her yerde ve her yaşta yapılabilirliğinin vurgulandığı bu güzel gün kutlu olsun” dedi.

 

HİÇBİRİNİ GÖZ ARDI ETMEDİK

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, "İzmit Belediyesi sosyal belediyeciliğin yanında kültürel ve sanatsal anlamda da birçok faaliyete imza atıyor. Biz kültür sanat etkinliklerimizin hiçbirini göz ardı etmedik. Kültür Tepesi 5 yıl önce faaliyete geçti. Sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Ben Atatürk'e de vurgu yapmadan geçemeyeceğim. Sanatı bir milletin damarlarından bir tanesi olarak nitelendiriyor, Ulu Önder. Kültür ve sanat anlamında gerçekten yol almamız gerekiyor. Ben bu anlamda tüm sanat dostlarına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

 

150'YE YAKIN STANT 

Yürüyüş Yolu, Belediye İş Hanı önünden başlayarak Sabri Yalım Parkı'na kadar birbirinden renkli sanat eserleriyle doldu. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İzmit Halk Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi, Mustafa Türk Sanat Galerisi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 24 Kasım Anadolu Lisesi, Kocaeli Sanat Evi Derneği, İZMEK  ile Mardin Kızıltepe’den misafir olarak gelen kursiyerler olmak üzere 150'ye yakın stant yer aldı. Festival havasında geçen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
GLOBAL Ford Medicalpark Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su BasiskeleSanayi