25 Mart 2019 Pazartesi
Birol Aydın
Sibel Gönül

Hürriyet: Oturmayalım diye yerleri bilerek ıslattılar

Hürriyet: Oturmayalım diye yerleri bilerek ıslattılar
Siyaset Yazdır

Haber

CHP İl Örgütü, "OHAL değil demokrasi istiyoruz" adlı oturma eylemi için toplandıkları Sabri Yalım Parkı'nda çimlerin ıslak olması nedeniyle oturamazken Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, "Görüyorsunuz, oturamayalım diye yerleri bilerek ıslattılar" diyerek İzmit Belediyesi'ne tepki gösterdi

7'nci kez görüşülecek olan OHAL'in bir kez daha uzatılmasını istemeyen CHP Kocaeli İl Örgütü, dün meydanlarda "OHAL değil DEMOKRASİ istiyoruz" başlığı altında basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. İzmit Sabri Yalım Parkı'nda düzenlenen eylemde CHP'liler, yerlerin sabaha karşı ıslatıldığını iddia ederek yerlere oturamadılar. Eyleme katılan Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. İşte OHAL bu hal. Bir hafta önce burada toplanacağımızı duyurmuştuk, fakat biz gelmeden önce oturmayalım diye yerleri bilerek ıslattılar. Bize reva görülen işte bu” şeklinde konuşarak tepki gösterdi.

 

DÖVİZLERLE KATILDILAR

Eyleme İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve İl Yöneticileri, Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyar Sındır, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan ve üyeleri, HDP İl Başkanı Şahabettin Işık, HDP eski milletvekili Ali Haydar Konca, Veli-Der Şube Başkanı Göksal Yılmaz, KESK Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan, CHP İlçe Başkanları, STK temsilcileri, çok sayıda partili ve vatandaş katılım sağladı. Eyleme dövizlerle katılan CHP'lilerin çoğu yere oturamadı. Kadın Kolları Yöneticileri ise parti müzikleri eşliğinde sloganlar attı.

 

21 AYDIR OHAL'DEYİZ

Eylem öncesi açıklama yapan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında evet demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, hayır demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir” dedi.

 

AKP'NİN MUHALİFLERE SOPASI

Devamında Sarıbay, “AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr, sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL nedir? OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarım anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır. OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur. OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır. OHAL, işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır. OHAL dünyaca ünlü kimi bilim insanlarını FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır” şeklinde konuştu.

 

OHAL TİYATROYU YASAKLAMAKTIR

OHAL'in Türkiye üzerindeki etkilerini sıralamaya devam eden Sarıbay, “OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır. OHAL, Ankara Kızılay'da İnsan Hakları Anıtı’nı gözaltına almaktır. OHAL madende oğlu dört yıldır yatan anaya; artık yürüyemezsin, yasak artık demektir. OHAL, on binlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır. OHAL, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin okuma hakkını elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri tutuklatmaktır. OHAL, laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması. 16 Nisan referandumunda hayır propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır. OHAL, seçilmiş milletvekillerini hukuksuz bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır” ifadelerine yer verdi.

 

OHAL BARDAĞI ÇOKTAN TAŞIRMIŞTIR

Sarıbay sözlerini, “OHAL, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir. OHAL, doların 4 TL’yi, avronun 5 TL’yi aşmasıdır. Türk Lirası'nın kaybettiği değerdir. OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur. OHAL, Twitter’daki 280 karakterden, Facebook’taki 'beğen' butonundan korkmaktır. OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır. İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır” sözlerini kullandı.

 

TAKIM ELBİSELİ DARBECİLER

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL'i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir. Bizim talebimiz kesindir; Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri yeniden çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara'daki saraylıları uyarıyoruz. Bizler OHAL değil DEMOKRASİ istiyoruz" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi