17 Şubat 2019 Pazar
şevval oruç

Bilim Merkezinde “Mars ve Merih Mimari Tasarım” sergisi

Bilim Merkezinde  “Mars ve Merih Mimari Tasarım” sergisi
Güncel Yazdır

Kocaeli Bilim Merkezi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin ''Merih 2100: Yeni Dünya/Mars 2100: Terra Nova Atölyesi'' sergisine ev sahipliği yapıyor

Kocaeli Bilim Merkezi, birçok atölye ve etkinliğin yanı sıra eğitim, kültür, sanat ve bilim sergilerine de ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan ''Merih 2100: Yeni Dünya/Mars 2100: Terra Nova Atölyesi'' sergisi Bilim Merkezi’nde sergilemeye başladı. Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen sergi açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Salih Akbaş, Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Murat Filiz, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

 

IMG_1906

 

BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN DESTEK VERİYOR

Bilim Merkezi’nde gerçekleşen sergi açılışında konuşan KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı; “Kocaeli Üniversitesi olarak, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilim Merkezi’nde ikincisi düzenlenen sergide Belediyenin katkıları bizleri çok mutlu ediyor. Bu projede vurgulanan kavramlar bugün çok ütopik görünse de, belki de bir müddet sonra makul fikirler çerçevesinde değerlendirilecektir. 21. yüzyıl gerçek anlamda uzay çağı olmuştur. İnsanoğlunu aya ilk adım attığından bu güne kadar kat edilen mesafe bu durumu çok iyi açıklamaktadır. “dedi.

 

IMG_1937

 

MARS’TA VE MERİH’TE ŞEHİRLEŞME

Bundan 50 yıl önce hayal olan uzay yolculuğu ve bunun yanında tek sefer kullanılan uzay araçları, bugün artık çoklu seferlerde kullanımlarıyla dikkat çekiyor. Burada öğrenciler tarafından hazırlanan projelerde Mars’ta veya Merih’te olası bir hayat olması durumunda tekilden tümevarım şeklinde, yani yalnız yaşamdan şehirleşmeye doğru bütün evrelerin projelendirildiği çalışmalar yer alıyor.

 

IMG_1909

 

20 NİSAN’A KADAR AÇIK

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri sergi alanını gezerek öğrencilerden bilgi aldılar. ''Merih 2100: Yeni Dünya/Mars 2100: Terra Nova Atölyesi'' sergisinin yürütücüleri Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ersan Koç ile Mimarlık Bölümünden Arş. Gör. Büşra Özaydın Çat, sergiye yoğun katılım beklediklerini belirtti. Kocaeli Bilim Merkezi’ndeki sergi 20 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

IMG_1933

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
GLOBAL Ford Medicalpark Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su BasiskeleSanayi