21 Ocak 2019 Pazartesi

Türk Eğitim Sen'den 4 eylem kararı

Türk Eğitim Sen'den 4 eylem kararı
Eğitim Yazdır

Haber

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, üyelerinin hakkını gözeten 4 eylem kararı aldıklarını belirtirken soruşturma açılan tüm üyelerinin de yanlarında olduklarının altını çizdi

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şubesi, öğretmenlerin hakları ile ilgili aldıkları 4 eylem kararını kamuoyuyla paylaştı. Sendika binasında düzenlenen basın açıklamasında Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve sendika yönetimi yer aldı. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Yaşar Şanlı, sendikanın almış olduğu kararla ilgili soruşturma açılan üyelerinin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

 

HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR

Açıklamasında Şanlı, "Geçtiğimiz iki hafta içinde sendikamızın almış olduğu 4 eylem kararını sizlerle paylaşmak, var olan detayları kamuoyuna açıklamak istiyoruz. Yola çıkarken birilerini rahatsız edeceğimizi, kimilerinin huzurunu kaçıracağımızı biliyorduk; fakat kendini çalışanların en büyük temsilcisi ve yetkilisi gören  paravan yapıların eylem kırıcılığına soyunacağını beklemiyorduk. Herkes kendine yakışanı yapar" dedi.

 

ÇİFT NÖBET MAĞDURİYETİ

İlk olarak okullardaki öğle arası nöbetle ilgili aldıkları karara değinen Şanlı, "Moral motivasyon düşürücü hadiseleri önlemek adına, isteyen arkadaşımızın öğle arasını kendisine ayırması hususunda ilk eylem kararımızı aldık. Çift nöbet konusunda mağdur olan arkadaşlarımız var. Bir gün nöbet ücreti verilen öğretmene bazı okullarımızda iki nöbet yazılmakta. Öğretmen öğrencisinin karşısında her daim dinç ve diri olmalıdır. Bu halde olması gereken öğretmene idarecinin hangi mantıkla ikinci bir nöbet verdiğini anlamak zor. Ayrıca, dayatılan ikinci nöbetin ücreti de verilmediği için maddi kayıp da söz konusu" şeklinde konuştu.

 

5 GÜN KURS KABUL EDİLEMEZ

MEB'in mesai dışı seminer ve kurs programlarında yaşadıkları mağduriyeti de anlatan Şanlı, "Verilecek seminerlerin o tarihlerde sene içinde bir ihtiyaca cevap vermesi mümkün değil iken ısrarla ve zorunlu öğretmenlere beş gün hafta içi 16.00-20.00 arası kursa tabi tutmaları da kabul edilemez. Ücretini dahi vermediğiniz bu görevleri sene başı ve sene sonunda vermek en doğru adımdır. Sistem, müfredat, ders içeriği ile ilgili değişimlerin ani olduğu ülkemizde, maç devam ederken, hele bir gelin, şu değişimleri ve yenilikleri görün demeleri zamansız, yersiz ve anlamsızdır" ifadelerini kullandı.

 

ÜYELERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Öğretmenin eğitim öğretim işinin yanı sıra güvenlik elemanı yönünün olduğunu da vurgulayan Şanlı, "Taşımalı eğitim yapan bazı okullarda öğretmenlerin servise biniş, iniş ve yerleştirme gibi tamamı ile servisçilerin görev sorumluluğu olan işleri de yüklendiklerini görüyoruz. Aldığımız eylem kararı ile bu işin takipçisinin biz olmadığını görevli kişilerin başkası olduğunu ve onların sorumluluğunda olduğunu belirtiyoruz. Sendikamızın almış olduğu bu eylemelere katılıp, sorun yaşayan, soruşturma açılan tüm üyelerimizin her daim yanındayız" açıklamalarında bulundu.

 

SONRA REZİL RÜSVA OLURSUN

Son olarak Şanlı, yetkili sendikaya seslenirken "Ey eylemi kırmaya çalışan idareciler; ILO sözleşmelerinde nöbet eyleminin yasallığı, ek çalışmalar için ücretlendirmenin gerektiği açıkça belirtiliyor. Hadi tut ki yine de anlamadın, olur kimi insan biraz geç anlar haa deyince anlamaz, nöbet eylemindeki öğretmen arkadaşıma disiplin yaptırımı uyguladın. İdare, Bölge İdare Mahkemeleri ile Danıştay’ın böyle durumlarda önceliğinin uluslararası antlaşmalar yani ILO sözleşmeleri olduğunu bil de havanda su dövme, sonra çok rezil rüsvâ olursun" sözleri ile seslendi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu