21 Mayıs 2019 Salı

Tayland’da Türkiye damgası

Tayland’da Türkiye damgası
Spor Yazdır

Haber

Dünyaca ünlü JKD ustaları Bangkok’ta bir araya geldiler. Başta Türkiye’den Sijo Yüksel Yılmaz, Avustralya’dan Sifu Thomas Keplar, Özbekistan’dan Soke Mikhail Kim, Hindistan’dan Sifu Vikas Gihara olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden grandmaster ve antrenörler Bangkok’ta bir aradaydılar

 Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinin seminerlerini görenlerden tutun da dünyaca ünlü Amerikalı dövüş ustaları Ed Parker ve Joe Lewis’lerden Tayland Boksunun en büyük ustalarına kadar herkes oradaydı. İki düzine kadar branş kendi aralarında dünya şampiyonası yaptılar ve 67 ülke bir araya geldi. Taylan’da Olimpik seviyede organize edilen üçüncü geleneksel şampiyonanın bir parçası olan Jeet Kune Do ilk kez bir Dünya Şampiyonası düzenledi ve Türkiye tek kişiyle katıldığı yarışmada Ferhing Kara ile altın madalya kazandı. Her geç gün büyüyen Jeet Kune Do ailesi ustalar arasında “Big Family” (Büyük Aile) olarak anılıyor.

 

Sijo Yüksel Yılmaz şunları söyledi: “Bangkok’a gidene kadar ne derece büyük bir organizasyonun içine gireceğimizi ben bile bilmiyordum. Fakat oraya gidince irkildim. Herkes bayraklarıyla dolaşıyordu. Her yerde ringler ve maç var. Geleneksel Taylan müziği eşliğinde yarışıyorlar. Bir tarafta Brazilian Jiu Jitsu’su, öte yanda MMA’ciler…  Bir tarafta Kempo’cular, öte tarafta Capoeira’cılar… Birbirinden farklı ülke ve branşlar tam bir festival havası estiriyorlar. Biz olmasak orada belki Jeet Kune Do yine olacak ama Türkiye olmayacaktı. Ayrıca biz Türk JKD’si olarak dünya JKD’sine renk katıyoruz. Orada Sifu Tom Keplar gibi ben de gördüm ki yarışması olan bir JKD, seminerlere sıkıştırılıp hapsedilen bir JKD’den daha çok ilgi görüyor. Bu da bizi bir daha düşünmeye sevk ediyor. Sijo Bruce Lee’nin en yüksek seviyeli asistanı Taky Kimura ile 1967 yılında Long Beach’te International Karate Championship’te yaptığı sparring demonstrasyonu bizim için prototiptir. Sijo Bruce Lee’nin bu gösterisi idealdir. Sifu Keplar ile yarışmalarımızın daha fazla JKD karakterli olması gerektiğini konuştuk. Saygıdeğer Abdulvahid Alagöz ile birlikte inşa ettiğimiz müsabaka talimatnamesini Türkçe-İngilizce olarak Sifu Gihara’ya takdim ettim. Maçların bu talimatnameye göre olmasını tavsiye ettim. Bu talimatname Sijo Bruce Lee’nin ideal sparring’ini daha çok ortaya çıkaracaktır. Şu söyleyeceğim çok önemli: Her branşta belli ülkelerin ağırlığı olur. Mesela Wushu’da her ne kadar büyük başarılara imza attıysak da başta Çin, Rusya, İran’ın sözü geçer. Futbolda şu, Tae Kwon Do’da bu ülkeler söz sahibidir. Fakat şu kesindir ki JKD’de Türkiye, Hindistan ve Özbekistan ağırlığını oturtmuş durumdadır. Bunlar kurucu ülkelerdir. Futboldaki halimize baktığımda artık Türklerin genetik olarak futbola çok elverişli olmadıklarını düşünmeye başladım. Bir ülkede en çok değer verilen bir branş Avrupa ve dünya çapındaki maçlarda hemen eleniyorsa artık oturup bir düşünmelidir. Olimpiyatlarda aldığımız vahim sonuçlardan Cumhurbaşkanımız bile şikâyetçi olmuştu. Ortada Devletin desteği vardı ama beklenen başarı yoktu. Fakat JKD’de durum böyle olmayacak. Tayland’da adam İskoç bayrağını yumruğuna sarmış neredeyse bayrağı insanların gözlerinin içine sokacak; kazanmış diye seviniyor. Daha sonra biz kazandığımızda böyle yapmadık. Fehing Kara koşarken onun omuzlarında dalgalandırdık. Geçen yıl iki öğrencim Sri Lanka’da Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonası’na katılıp ikisi de birinci oldukları halde bu sene yarışmaya gidemiyorduk. Fakat verilmiş bir söz ve kafaya takılmış bir ideal vardı. Bu sene buraya sponsorlarımız Şaban Özzaim, Ergül Fidan ve Okan Efe sayesinde gittik. Onlara camiam ve milletim adına teşekkür ediyorum. Gerek Cumhurbaşkanımıza ve gerekse milletimize söz veriyorum. Biz branşımızda onları mahcup etmeyeceğiz. Allah’ın bize yardımında yer almak isteyen buyursun, istemeyen düşünsün.”

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem