23 Temmuz 2019 Salı

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebiliriz?

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebiliriz?
Sağlık Yazdır

Kış ayların gelmesiyle birlikte ani hava değişikliğine maruz kalıyoruz, bu hava değişimi vücut direncimiz zayıflamasına, bunla birlikte yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar ve vücudumuz bu dönemde enfeksiyonlara karşı savunmasız kalabilir. Sağlıklı olmanın birincil koşulu doğru beslenmektir.

. Eğer kötü besleniyorsanız bu sizin bağışıklık sisteminizi de zayıflatır, böylece soğuk algınlıkları ve gribal durumlara karşı daha hassas olursunuz. Bağışıklık sistemimizin iyi çalışması ve karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarıyla doğal yollarla savaşabiliriz, en güçlü silahımız besinler, çok basit önlemler ve doğru besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek çokta zor değil. Kış aylarında sık sık hasta olmamak ve gribe yenik düşmemek için yapılması gereken birkaç adımı sizinle paylaşıyoruz.

Tüketeceğimiz gıdalar ile soğuk kış aylarında kalkan olarak bağışıklık sistemimizi kullanabiliriz. Bağışıklık sistemimizin en önemli bölümü bağırsaklarımızda yer alır. Bağırsaklarımızda yaklaşık 100 trilyonu aşkın bakteri bulunur. İyi bakteri sayısı ne kadar fazla olursa bağışıklık sistemimiz de o kadar güçlü olur. Bağırsaklarımızda ki iyi bakterileri korumanın en iyi yollarından biri de gereksiz antibiyotik kullanmamak. Her enfeksiyondan sonra bilinçsizce kullanılan antibiyotikler hem bağırsaktaki iyi bakterileri de yok ediyor hem de diğer bakterilere karşı direnç oluşmasına neden olarak daha sonraki enfeksiyonlarda daha zor iyileşmeyi de beraberinde getiriyor.  Şimdi önereceğimiz gıdalarla beslenerek soğuk kış aylarını rahatlıkla geçirebilirsiniz.  Bağışıklık Sistemini hakkında daha fazla bilgi için buraya tıkla.  

 

Kışın başlıca tüketilmesi gereken besinleri sıralayacak olursak eğer;

Su tüketimi arttırın. Özellikle kış aylarında susama hissi azaldığı için günlük su tüketimi yetersiz kalıyor. Bu durumda vücudun günlük metabolizması sırasında oluşan atık maddeler vücuttan gerektiği hızda atılamadığı için toksin birikimine zemin hazırlıyor ve hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Savunma sistemini güçlendiren A ve C vitaminleri bulunan besinler, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

 

Soğuk havaların sindirim sistemimiz üzerindeki olumsuz etkisine karşı bağırsak dostu lifli gıdaları düzenli bir şekilde tüketmemizde fayda var. Kışın tüketebileceğiniz lifli gıdalar içerisinde nohut, greyfurt, portakal, brüksel lahanası, pırasa, ıspanak ve havuç örnek gösterilebilir.

Soğuk havalarda lifli gıdaların yanı sıra tüketilmesi gereken en önemli besin grubundan biri de baklagillerdir. Mevsimden dolayı sadece belli sebzelerin yetişmesi baklagillerin faydalarını daha iyi görmemizi sağlar. Hem vücut ağırlığımızı korumaya hem de enerji ihtiyacımızı karşılamaya yarayan yeşil-kırmızı mercimek, nohut, barbunya ve kuru fasulyenin haftada 2-3 defa tüketilmesi tavsiye edilir.

Kışın oluşan beslenme alışkanlığı ile çok yağlı ve şekerli  besinler tüketme eğiliminden kaçınılmalıdır. Enerji ihtiyacımızı baklagil ve mevsim sebzelerinden şeker ihtiyacımızı da doğal şeker kaynağı mevsim meyvelerinden karşılamaya özen göstermeliyiz.

Sağlıklı günler diliyoruz.

 

Bunun yanında bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Bunlardan birkaçı: Bağışıklık Sistemini hakkında daha fazla bilgi için buraya tıkla

 

1.Zencefil

Zencefilin enfeksiyon azaltıcı etkisi vardır. Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından zengindir. Zencefil eski çağlardan günümüze çok sık tüketilen bir besin. Vücudu sıcak tutar ve akciğerlerde toksin birikimine engel olur. O yüzden öksürüğe, boğaz ağrısına, gribe çok iyi gelir. Zencefili kaynatıp oluşan suyla çay yapabilir yemeklerinize de taze zencefil katarak kullanabilirsiniz.

 

2.Yeşil Çay

Yeşil çayda siyah çaya göre çok daha fazla antioksidan bulunur. Yeşil çay, E ve C vitamini içerir. Yapısındaki P vitaminine benzeyen ve kanamaya karşı kullanılabilen maddelerden olan yapı sayesinde kalbi güçlendirir, kan şekerini dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Her sabah bir bardak yeşil çay, kilonuzu korumanıza da yardımcı olur. İçine bir küçük demet biberiye de atabilirsiniz.

 

3.Kuşburnu

Kuşburnu güçlü bir antioksidan. Soğuk algınlığı tedavisinde de yararlı. İyi bir C vitamini kaynağı ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kan basıncını düzenlerken idrar yolu hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi bilinmektedir.

 

4.Ekinezya

Ekinezya doğrudan bağışıklık sistemini güçlendirir. Genellikle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gibi durumlarda kullanılan ekinezya, güçlü bir virüs öldürücü de aynı zamanda. Bağışıklık sistemi için kışın çay karışımlarından eksik etmememiz gereken bitkilerin başında geliyor.

 

5.Tarçın

Tarçının vücuttaki iltihap ve şişliğe iyi geldiği bilindiği gibi vücut direncini de arttırdığı kabul edilmektedir. Bala tarçın katılarak yenmesi de özellikle soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı korunmak için birebir. Çok bilinmeyen bir diğer özelliği de tarçının kan şekerini de düzenlediğidir. Abartmamak koşuluyla, tarçını günlük yaşamınızda bir alışkanlığa dönüştürmek faydalı.

 

Besin tüketimlerin yanı sıra kendimize de iyi bakmamız gerekiyor. Soğuk havalarla birlikte kapalı ve kalabalık ortamlar olan okul, kreş, işyeri vb. gibi yerlerde geçirilen sürenin artması, hasta kişilerle temas, vücut direncinin azaldığı ve mikropların daha da aktif hale geldiği kış aylarında, her yaşta insanın daha çok  hastalıklarla  karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda mümkünse bulunduğunuz odanın gün içinde bir kez havalandırılmanız veya ortamda kısa süre durmanız gerekmektedir. Artık bunlara dikkat ederek kışınızı çok rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem