20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG

İyi bir uyku için yapılması gerekenler

İyi bir uyku için yapılması gerekenler
Sağlık Yazdır

Bazen gerekli uykuyu aldığımızı düşündüğümüzde bile aslında uyku için ayırdığımız süreden dolayı yeterince uyku depolayamıyoruz. Uykunun yeterince alınmaması gün içinde fiziksel görünümden çok uykusuzluk adaptasyon, enerji düşüklüğüyle belli edebiliyor kendini. Aslında güzel bir uykuya giden yolda her şeyin düzgün yapılması daha çabuk uykuya dalınmasını ve uykunun süresini de çok etkiliyor.

 Bunun için ilk önce uykusuzluğunuz nedenini bulmak en doğru yoldur. Her insanın gece kaç saat uykuya ihtiyacı olduğu henüz kesin olarak kanıtlanmadı. 6 ila 8 saat arası iyidir, ama her halükarda aktivitelerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Eğer yeterince uyuyamazsanız, vücut kortizol üretimini arttırır, bu yüzden stres oranınız artar buda psikolojik olarak uykuya dalamama gibi problemler yaratabilir. Peki, uykusuzluğun bilimsel olarak nedenlerini nelerdir ?

İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler için buraya tıkla.

 

                Beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormon olan melatonin normal vücut ritimlerini korumada büyük önem taşır. Yeterli melatonin salınımı için karanlık ortamda uyunması gerekir. Melatonin her zaman karanlıkta sentezlenir ve kana salgılanır. Karanlık periyoda ne zaman girilirse o zaman üretilmeye başlanır ve de karanlık sürdükçe üretimi devam eder. Bunların yanı sıra melatonin üretilmesinde engel olacak başlıca sebepler şunlardır: Stres, alkol, sigara, fazla kahve ve çay, bilgisayar başında uzun süre geçirilmesi, ışık, ses gibi faktörler melatoninin azalmasına neden olur.

Uyumadan 30-60 dakika önce melatonin alımının, uykuya dalma süresini kısalttığı ve uyku süresini uzatabildiği yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Melatonin kapsül ve tablet olarak alınabilmektedir veya içerisinde melatonin bulunan gıdaların tüketilmesi de yararlı olacaktır. Bunlar:  Kızılcık ve vişne şerbeti, rezene, anason, papatya çayı, ceviz, badem ve fındık gibi besinler melatonini arttırıcı maddeler olarak sıralayabiliriz. İtalya’da yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan 15 kişiye iki hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere 227 gram vişne suyu verilmiş ve bu kişilerin uykusuzluk belirtilerinin azaldığı gözlenmiştir.  İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler için buraya tıkla.  

 

                Hızlı uykuya dalmanın yolunu bulduğunu söyleyen Harvard'lı bir doktor olan Andrew Weil, uzun zamandır uyku ve nefes alma teknikleri üstünde çalışıyordu. Düşüncesine göre hızlı uyumanın formülü doğru nefes alımıyla alakalı olduğunu savunuyor. Weil bu metodu şöyle açıklıyor; "Nefes almanın derin bir şekilde psikilojinizi ve vücudunuzdaki sistemlerle bağı var. Basit bir şekilde nefes almaya odaklanarak rahatlayabilir ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Saatin kaç olduğu, sabah ya da akşam olması fark etmez."

Bunun için önce dilinizi damağınıza değdiriyorsunuz ve bütün süreç boyunca orada tutuyorsunuz. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun, 8 saniyede de verin. Bu işlemi 4 kere arka arkaya yapın, farkı göreceğimizi söylüyor. Bu metodu denerken kesinlikle sadece nefes almaya ve metottaki sayım işlemlerine odaklananın. Uyuyamazsanız Dr. Weil "Bu işi bırakırım" diyerek garanti veriyor. Bunun yanında uykunuzun daha çabuk gelebilmesi için yapabileceğiniz birkaç adımı sizinle paylaşalım.

             

Uykuya Geçiş Rutini Oluşturun:

                Bunu her gece yatağa gitmeden önce yapın. Kedinizi dışarı çıkarın, ışıkları kapatın, ısıtıcıyı kapatın, yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın. Bu ve buna benzer davranışlar sizi uykuya hazırlayacaktır. Bunu her gece yapmaya devam ederek bir rutine çevirerek planlanmış ve şartlanmış olarak uykuya hazırlanmış olursunuz.

 

Midenizi Uykuya Bırakın:

                Yatmadan en az 2 saat önce buna meyvelerde dahil olmak üzere herhangi bir gıdanın tüketilmemesi. Papatya çayı yaparak uykumuzu rahatlatırken bu 2 saat dilimini yine aşmamamız gerekiyor. Günde en maksimum 2 fincan içilmesini ve akşam saat 6:00 ’dan sonra da kahve içmemenizi öneriyoruz.

 

Doğru Yastığı Seçin:

                İdeal olan yastık yumuşak olmalı, ancak çok yüksek olmamalı, boynunuzu desteklemeli, alerji yapmamalı ve yıkanabilir olmalı. Yastığın boynunuzu desteklemesi uyku kalitenizi yakından ilgilendiriyor ve boyun ağrınızı azaltıyor.

 

Rahatlayın:

                Yapılan çalışmalarda düzenli egzersiz yapmanın iyi bir uyku için ve uykuya daha kolay dalmanız için faydalı olduğu gösterilmiştir. Meditasyon veya esneme hareketleri de kaslarınızı gevşeterek daha kolay uyumanıza yardımcı olacaktır. Birde yatmadan önce alacağınız sıcak duş, yapacağınız

 

Huzur Verici Bir Koku Seçin:

                Lavanta ve çay ağacı yağı huzur verici kokulardır. Yastığınıza ve saçınıza birkaç damla bu kokulardan damlatın. Hem rahat uyumanıza yardımcı olur hem de stresinizi azaltmış olur. Bunun yerine ağır olmayan kokulu mum kullanabilirsiniz veya yatmadan önce 10 dakika odanızı havalandırmanız bile odanızın ambiyansını değiştirerek daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Rahat Bir Atmosfer Yaratın:

                İyi bir yatak, koyu perdeler veya uyku bantları, iyi bir ısıtma sistemi, az ses, yatağı size kabus yaşatmayacak biriyle paylaşmak veya geniş bir yatakta yatmak ve rahat pijamalarla daha kolay uyumanıza yardımcı olacak şeylerdir.

 

Teknolojiden Uzak Durun:

                Telefon ve bunun gibi teknolojik aletlerin aynı odada bulunmasından kaçının. Alarmsız uyanamam dediğinizi duyar gibiyim bunun için çalar saat kullanın. Hem telefondan yayılan radyasyondan etkilenmemiş olursunuz hem de gelen bildirim sizin uykuya dalarken dikkatinizi dağıtmamış olur.

 

                Bu yöntemlerle uyku inanılmaz bir şekilde kaçınılmaz hale geliyor. Herkese şimdiden tatlı rüyalar...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi