17 Temmuz 2019 Çarşamba

Başarımızın arkasında, kolektif çalışma var

Başarımızın arkasında, kolektif çalışma var
Röportaj Yazdır

Haber

Bir yıl öncesine kadar yaşanan talihsizliklerle anılan Kocaeli Ticaret Odası’nın bir yıldaki değişiminin altında onun ve yönetiminin önemli katkısı olduğu yadsınamaz. Basın önüne çıkmayı çok fazla seven biri değil. Reklam peşinde koşan, başkanlığı sıçrama tahtası olarak gören bir profil hiç değil. Ancak Kocaeli ticaretinin gelişmesi için emek veren, yıllarını ticaret odasında yöneticilik yaparak geçirmiş, en zor zamanda oda için çok güvendiği ekibiyle birlikte taşın altına eline sokmuş, İzmit’in içinden çıkmış bir işadamı Necmi Bulut. Peki KOTO’daki başarının sırrı ne? Bulut’un Kocaeli ticaretine dair hayalleri ve projeleri neler? Seçim için düşünceleri neler? KOTO gerçekten ne iş yapıyor? İşte Bulut’un ağzından kendisi ve KOTO ile ilgili tüm merak edilenler…

İDEV

 

Necmi Bulut kimdir?

1968 İzmit doğumluyum. Babam ve dedem de İzmit doğumludur. Bekirdere’de doğup büyüdüm. 3 çocuğum bir tane de torunum var. 1991’den beri kesintisiz olarak oda üyesiyim. Bunun 20 yılını odanın çeşitli kademelerinde yöneticilik yaparak geçirdim. 1 yıldır Kocaeli Ticaret Odası başkanlığı yapıyorum. Dört yıldır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Sigorta Acenteleri İcra Kurulu üyesiyim.

 

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı oldunuz. Peki ticaretle nasıl tanıştınız?

Askerden geldikten sonra, ilimizdeki fabrikalardan birine iş müracaatı için gitmiştim. İyi bir kalabalık vardı dışarıda. Baktım kartı veren yan kapıdan geçiyor. Tahminen yarım saat kadar beklemiş olabilirim. Ondan sonra “hamili kart” sahibi olmadığım için bir netice alamayacağıma kanaat getirdikten sonra oradan ayrıldım. O gün bugün sigorta acenteliği yapıyorum.

 

Sigortacılık geçmişi nereden?

Askerden önce başlamıştım sigortacılığa. Allah rahmet eylesin, Hasan Fehmi Pekin’in yanında çalıştım. Oradan var olan bilgiyle başladım. Tabi ticaretten bir umudum yoktu çünkü her şey sermayeye dayanıyordu. O da bizde yoktu malum. Ama her şey, o iş başvurusundaki hamili kart olayına dayanıyor. O kart olayı olmasaydı ticarete yönelmezdim belki de. O gün bugün namarde muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyoruz. İlk işyerimi, 1990 senesinde Karabaş Mahallesi Belde Sokak’ta açtım.

 

Özel hayatında nasıl biri Necmi Bulut?

Ben aslında çok sosyal biri sayılmam. Özellikle son on beş yıldır çok geniş sayılmayacak bir arkadaş grubuyla zaman geçiririm. Ama eşimin, dostumun düğün merasimlerini, davetlerini asla kaçırmam. Her ne kadar çok sosyal gibi görünmesem de etrafımı takip ederim.

KOTO Başkan adaylığı nasıl ortaya çıktı?

Adaylık aslında hiç aklımdan geçmedi. Malum süreçler yaşanınca bir grup arkadaşla bir araya gelindi. Akın Bey’in meclis başkanlığında başlayan süreç bize kadar devam etti. Tamamen spontane gelişen bir süreç oldu. Semih Beyin başkanlığının düşeceğini hiç beklemiyorduk. Hesapta olmayan bir durumdu. Yönetim kurulu içinde oy birliğiyle böyle bir durum gelişti.

 

Son yıllarda KOTO’nun kaybolan bir prestiji vardı. Son bir yılda aşama aşama bu algı ortadan kalktı. Bunu nasıl halletiniz?

Benim enkaz edebiyatım yoktur. Yaşanmış bir süreç vardı ama yapılan güzel şeyler de vardı. Mesela okul hakikaten çok güzel bir proje ki bugün devlet OSB’lere meslek lisesi yapılması konusunda teşviklerde bulunuyor. Güzel bir proje ve o dönem yapılmış bir proje. Buna sahip çıkmak da bizim görevimizdi. Ufak tefek kendimize göre değişiklik yapmak istediğimiz şeylerde, değişiklik yaptık. Dolayısıyla bir de hep söylüyorum, hakikatten ekip içerisinde, kendi sektörlerinde Kocaeli kamuoyunda kabul edilmiş arkadaşlarımız var. Bu ekip aslında bizi rahatlattı. Kendimizden kaynaklı, özel bir durum değil. Şu andaki mantığımız kollektif bir çalışma biçimi. Yönetimde, “Başkanım sen bilirsin” sistemi geçerli değil. Herkes fikrini belirtir. Ona göre yönetim olarak bir karar alınır.

 

KOMİTELER SÜREKLİ PROJE ÜRETİYOR

Bazen arkadaşlar az konuştuğumu da söylüyor. Mesela fuarla ilgili bir durum oluyor, Volkan arkadaşımız konuşuyor mecliste. Sağlıkla ilgili bir program oluyor, Hüseyin Gezer çıkıp konuşuyor. Başka bir konuda, diğer bir arkadaşımız. Yani konuda emeği geçen arkadaşlarımızın çıkıp konuşması doğru olan. Benim sürekli ortaya çıkıp konuşmamın bana da, olaya da bir katkısı yok ki. Böyle bir görev dağılımımız var. Mesela komitelerde sürekli bir hareket var. Komitelerin çalışması, oradaki arkadaşlarımızın gayreti hepimize yansıyor. Her komite işinin ehli arkadaşlardan oluşuyor. Sürekli programlar yapılarak, esnafımıza yardımcı olacak projeler üretiliyor. Her şey dikensiz bir gül bahçesi tabi ki değil ama herkesin fikir verdiği, sorumluluk aldığı bir ortam var.

 

Odanın idari yapılanması da bu dönem daha başarılı gibi...

Odanın idari yapılanması Semih Barış’ın başkanlığı, bizim de yönetimde olduğumuz dönemde gerçekleşti. Sağolsun Semih Bey de bizim taleplerimizi dinledi. Şu an işi bilen, çekirdekten yetişen arkadaşlarımız görevde. Biz dışarıdan genel sekreter, genel sekreter yardımcısı almanın, kendi arkadaşlarımıza yanlış olacağını düşündük. Yıllardır odada çalışan arkadşlarımız şu anda idari kadroda hizmet vererek tabi ki odanın işleyişini kolaylaştırıyor. Ben hakikaten mutluyum. Kamuoyuna da bu yansıyor. Bu durum bize de yansıyor.

 

Peki nisanda yapılması planlanan oda seçimlerinde aday mısınız? Yeni projeler var mı?

Ekip olarak önümüzdeki seçimlerde taşın altına elimizi koyacağız inşallah. Hayaller insanları hedeflere ulaştırır derler ama ayağımı yorganıma göre uzatmayı severim.Arkadaşlarımızla yapılabilir hedefler seçtik. Neler yapılabilir diye kafa yorduk. Bunları değerlendiriyoruz. Mesela önümüzdeki süreç bir üye temsilciliği oluşturmayı planlıyoruz. Bu sistemde üye sayımızı 10’a böleceğiz. 10 bin üyemiz varsa, bir arkadaşımız bin üyeden sorumlu olacak. Üyelerimizin birebir tanıdığı, ön bilgi olarak ulaşabildiği bir temsilci olacak. Bunu mutlaka yapacağız. Bugün yarın saha taraması başlayacak.

 

MARKALAŞMA ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ

Bunun dışında markalaşma çalışmamız olacak. Dünya üzerinde, Türkiye’de neyle var olabiliriz? Bizi neler ön plana çıkarabilir? Bunun çalışmalarını yaparak, iki ya da üç arkadaşımız mutfağımızdaki üretimlere göre sürekli bir yurt dışı taraması yapacak. Arkadaşlarımız mesela bir hafta İran’a gidecek. Saha taraması yapıp gelecek. İlgili komitelere oralarda neler yapabileceklerine dair bilgileri verecek. Bu çalışma iç piyasamıza çok katkı sağlayacaktır. Turizm konusunda da önümüzdeki dönem önemli çalışmalarımız olacak. Kocaeli artık işçi yatağı olmuş durumda. Kartepe’nin kış turizmini, Kandıra’nın yaz turizmini bir kaç tık yukarı çıkarmamız lazım. Önümüzdeki dönem turizm konusunda yoğun bir çalışma yapacağız. Bir de havaalanı konusu var. Ben günlük pansumanlarla havaalanının aktif olacağına inanmıyorum. İlimizde ne kadar ulusal ve uluslararası program yaparsak, buralara ne kadar kimlikli insanlar gelirse, orası da o kadar canlanacaktır. Öbür türlü beş yüz bilet ticaret odası alsın, beşyüz bilet sanayi odası alsın, belediye alsın. O sadece günlük olarak kendi  paramızla kendimizi oyalamaktan başka bir işe yaramaz.

 

Peki MİA projesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Biz kent için önemli olan bir konuda, oturduğumuz yerden ahkam kesemeyiz. Konuyu ilgili komiteden, konusunda uzman arkadaşlarımızın hazırlayacağı bir rapor sonrası değerlendirmek istedik. Bu amaçla MİA Projesi içinde yer alan ticari kooperatiflerin başkanları ve konunun uzmanlarıyla görüş alışverişi gerçekleştirdik. Önemli bir toplantı oldu. MİA Projesi’nin uygulanmasında hassas davranılmalı. Merkezi İş Alanı Projesi, kentimizin geleceğine yeni bir vizyon kazandıracak, ilimizi diğer şehirler arasında öne çıkartacak, özellikle ticari yönden çağ atlatacak bir projedir.

 

Kocaeli ticaretini canlandırmak için çeşitli fuarlar düzenleniyorsunuz. İDEV Fuarı yaklaşıyor. Hazırlıklar nasıl gidiyor?

Bizim için şu anda önemli olan zaten KOTO seçimleri değil, 21-25 Mart arasındaki İDEV, İdeal Ev Evlilik ve Konut Fuarımız. Şu an topyekün ona çalışıyoruz. Şu an bizim ekip açısından, seçim bize nüfuz etmiş değil. İDEV oturdu ama Kocaeli açısından bu kadar fuar yeterli mi? Mesela geçen Gaziantep’e gittik. Antep oda başkanı bizim ihracat rakamlarına imrenerek bakıyor ama onların dünyada mücadele eden 187 tane markası var. Bizim bir kaç büyük firmanın getirdiği ihracat bedeli var. Gaziantep’te yılda 25 tane fuar yapılıyor. Aslında Kocaeli’de bir büyüğün etrafında Kocaeli’de neler yapılabileceği tartışılmalı. Herkes ufak tefek bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama koordine olunursa, Kocaeli’yi öne çıkaracak projelerin çıkabileceğine inanıyorum. Mesela 16 Ocak Basın Onur Günü bu anlamda bir değer. Burada bir program yapılacaksa böyle yapılmalı. Ulusal televizyonlarda haber olmalı.

 

Herkesin sorduğu bir soru vardır. “KOTO ne iş yapıyor?” diye. Ne iş yapıyor peki KOTO?

Aslında bu soru seçilmişlerin, kendini seçenlerin ne kadar yanında olduğuyla da ilgili bir durum. Biz sadece aidat alan, belge veren bir oda olmamak adına çalışmalar yapıyoruz. Sıkıntılar aktarıldığı zaman yüzde yüz yanlarında olmak istiyoruz. Dış ticaret çabalarımız da hep üyelerimiz için. İşlerimizle anılmak istiyoruz. Bir yıldır burada görevdeyiz. İnsanlar bizleri değerlendirecektir. Benim en önemsediğim konu kurumlar arası ilişkileri üst seviyeye getirmek. Mesela bir üyemizin bir kurumla sıkıntısı olduğunda, hemen ilgili kuruma yönlendirebiliyoruz. Kendi adımıza bir şeyler talep etmek zor olabilir ama ihtiyacı olan bir üyemiz adına bir şey talep etmekten hiç çekinmem.

 

ÜYELERİMİZİ EN ÜST SEVİYEDE DİYALOĞA SOKUYORUZ

KOTO ne iş mi yapıyor? Örneğin geçtiğimiz günlerde işyeri yanan üyelerimiz için SSK müdürü, Vergi Dairesi Başkanı, İŞKUR Müdürü ve İzmit Belediye Başkanı Sayın Nevzat Doğan’la yan yana geldik. Bu yarayı en hızlı nasıl sarabileceğimizi saatlerce tartıştık. O tartışmanın neticesinde yolumuza devam ediyoruz. Üye arkadaşlarımız bu sayede farkında olmadığı, önüne çıkabilecek engelleri aşabiliyor. Üyelerimizi ilgili organların müdürleri ve başkanları seviyesinde yalnız bırakmadık. Bilmedikleri konularda pekçok şeyi ilk ağızdan öğrenebiliyor üyelerimiz. Bu diyaloglar bizim görevimiz. Üyelerimizi sorunlarının çözümü için, ihtiyaç halinde en üst seviyede diyaloğa sokabiliyoruz. İşte kurumlar arası ilişkilerimizin yükselmesi böyle bir durum. Sağolsunlar hiçbir kurum temsilcisi kendisine gittiğimizde bizi geri çevirmiyor. KOTO bunları yapıyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem