21 Ocak 2019 Pazartesi

“Türkiye geneline yaymak istiyoruz”

“Türkiye geneline yaymak istiyoruz”
Güncel Yazdır

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu düzenlediği basın açıklamasıyla Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini için başvuru tarihinin başladığını ve son başvuru tarihinin 13 Nisan olduğunu duyurdu

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, oda binasında “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” ve “Atıklar Orman Olsun Kampanyası” hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ödül süreci, organizasyonu ve kampanya konusunda açıklamalarda bulunarak, “Çevre Ödülleri’ni markalaştırarak Türkiye geneline yaymak istiyoruz” dedi. Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından 1995 yılından itibaren çevrenin korunmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak ve çevreye, topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek amacıyla gerçekleştirilmeye başlanan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek.  “Ödül organizasyonu ve Atıklar Orman Olsun Kampanyası” hakkında Sanayi Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hedefimiz bu yıl organizasyonu Türkiye genelinde yaygınlaştırarak bilinirliğini arttırmak” diye konuştu.

 

“İKİ KATEGORİ BULUNUYOR”

Zeytinoğlu sözlerinin devamında, “Öncelikle bir çevre ödülünü Sanayi Odası olarak sürdürülebilir bir şekilde yıllardır vermekten ve bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. 1995 yılında başladığımız Çevre Ödülleri Organizasyonunu 1998 yılından itibaren civar iller ve 1999 yılından sonra ise Marmara Bölgesi’nde yer alan illeri kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenledik. 2003 yılından itibaren ödüle başvuran işletmeler “Büyük Ölçekli İşletme” ve “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ)” olmak üzere iki kategoride değerlendirmeye başladık” sözlerini kullandı.

 

SEKTÖR ÖDÜLÜ DE VERİLİYOR

Sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “2014 yılından itibaren Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödüllerinin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olduğu sektörlerde sektör ödülü de vermeye başladık. 2015 yılında ödül organizasyonunun düzenlendiği bölgeyi genişleterek organizasyonu Türkiye geneline açtık.  Ödül organizasyonuna il dışından gelen başvuruların ve ödülün marka değerinin giderek arttığını başvuru sayılarından görüyoruz. 2017 yılında ödül organizasyonuna başvuran 28 firmanın 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Yalova, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Manisa ve Batman gibi Kocaeli dışındaki illerdendir” şeklinde konuştu.

 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI GELECEK

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 24’üncüsünün düzenleneceğini yineleyen Zeytinoğlu, “Başvurular başlamış olup, son başvuru 13 Nisan 2018 tarihidir. Çevre Ödülleri Töreni organizasyonunu ise her yıl olduğu gibi bu yılda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

2017’DE ÇEVRE ÖDÜLÜ ALANLAR

2017 yılında düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde, büyük ölçekli işletme kategorisi sektör ödülleri şu şekilde gerçekleşti: Kimya Sektörü: PROCTER & GAMBLE TÜKETİM MALLARI SAN. A.Ş,  Ağaç Ve Ağaç Ürünleri Sektörü: YILDIZ ENTEGRE AĞAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.- MANİSA, Metal Sektörü: GAZİ METAL MAM. SAN. VE TİC. A.Ş. – SAKARYA, Otomotiv Ve Yan Sanayi Sektörü:  FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. – KOCAELİ, Karma Sektör: NUH ÇİMENTO SAN. A.Ş.

 

JÜRİ HEYETİ

Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İZAYDAŞ, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Uludağ Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Sakarya Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Okan Üniversitesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Organize Sanayi Bölgesi, Tema Vakfı’nı temsilen kendi alanlarındaki uzman kişilerden oluşmaktadır.

 

İZAYDAŞ ÖDÜLÜ

Çevre Ödülü alan kuruluş, 2 yıl süresince ödül logosunu kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde eder. Ödül alan işletmelere İZAYDAŞ’a verecekleri atıkları konusunda bir yıl boyunca İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılır. Ayrıca; İZAYDAŞ, ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan işletmelere de bir yıl boyunca özel indirimler uygular.  Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediyesi’ne ve İZAYDAŞ’a ödül desteği nedeni ile teşekkür etti.

 

ATIKLAR ORMAN OLSUN

ELDAY, Orman Bakanlığı’nın desteği ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle hayata geçirilen “Atıklar Orman Olsun” kampanyasıyla Kocaeli’nde 11 bin ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturulmasının hedeflendiğini söyleyen Zeytinoğlu, E-atıkların geri dönüşümünü teşvik eden bu önemli kampanyaya tam destek verdiklerini bildirdi, Zeytinoğlu konuyla ilgili, “Hem doğayı koruyan hem de e-atıkları ekonomiye kazandıran bu kampanyayı gerçekleştiren ELDAY’ı kutluyorum” dedi.

 

11 BİN AĞAÇ DİKİLECEK

Bugüne kadar 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşüm ile Türkiye ekonomisine kazandıran ELDAY’ın sürdürülebilir sağlıklı çevre ve toplum hedefiyle hayata geçirdiği “Atıklar Orman Olsun” kampanyasında artık Kocaeli de var. Mart ayı itibarıyla projeye dahil olan KSO, e-atıkların geri dönüşüme kazandırılması için ELDAY’a önemli bir destek veriyor. Proje çerçevesinde bir yılda 300 ton atık toplanması ve 11 bin ağaç dikilmesi hedefleniyor. “Atıklar orman olsun” kampanyasına destek vermek isteyenler, www.atiklarormanolsun.com adresinden bulunduğu şehri seçerek veya çağrı merkezini arayarak evsel elektrik elektronik eşya atıklarıyla yeni ormanlara hayat verebilecek.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu