18 Aralık 2018 Salı
Öztekin Kaşukci

KSMMMO’ da “Meme Kanseri” semineri

KSMMMO’ da “Meme Kanseri” semineri
Güncel Yazdır

Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) tarafından “ Meme Kanseri” semineri düzenlendi. Seminerde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, meme kanserinden korunmanın yollarını anlattı

Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) seminerlere devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dekanı Doktor Zafer Utkan' ın katılımıyla “Meme Kanseri” konulu seminer düzenlendi. Oda binasında gerçekleşen seminere KSMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Gökmen, Başkan Yardımcısı Tülin Keçeci Güngör, Muhasip üye Sayit Aydın ve çok sayıda üye katıldı.

 

“ERKEN TANI ÖNEMLİ”

Yaklaşık bir saat boyunca devam eden seminerde konuşan Prof. Dr. Zafer Utkan, meme kanserinde erken tanının önemine vurgu yaptı.  Utkan,” Bu tip kanserlerin önlenebilme durumunun şimdilik söz konusu değil. Amacımızın erken tanıya yönelik girişimlerde bulunmak. Erken tanının, hastalığın hem büyümesinin engellenmesi, hem de başka organlara giderek ileri boyutlara ulaşmadan tedaviye başlanılmasını sağladığını dile getirdi.

 

“HER YIL 30 BİN MEME KANSERİ TANISI”

Utkan,” 200 çeşit kanser var. Seçici davranmamız gerekiyor. Hepsinin araştırmasını yapamayız. Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni kanser olgusu ortaya çıkıyor. Türkiye' de her yıl 100 bin kişi kanserli nüfusa ekleniyor. Meme kanseri birinci, Tiroid kanseri ikinci sırada.  Türkiye' nin batı bölgesinde meme kanseri, doğu bölgesinde Akciğer kanseri ön plana çıkıyor. Türkiye' de kanserler nedeniyle ölüm oranı yüzde 13.1. Türkiye' de her yıl 30 bin meme kanseri tanısı konuluyor. Bütün bunlar bu hastalığın ne kadar önemli bir konu olduğu ortaya koyuyor.  Yaşımız ilerledikçe herhangi bir kansere yakalanma riskimiz artıyor. Ancak ülkemizde erken yaşlarda da meme kanserine yakalanan kadınlar görülüyor. 

 

“KENDİ KENDİNE MUAYENE”

Utkan,” Meme kanseri riskini azaltmak için en az 6 ay emzirmek, kilo almamak, alkol ve sigara alımını azaltmak, düzenli egzersiz, düzenli mamografi taramaları yaptırmak gerekli. Kendi kendine meme muayenesi çok önemli. 20 yaşından sonraki tüm kadınlara kendi kendine muayenesi öğretilmeli. Aynanın karşısına geçip elimizle yaptığımız muayene ile memenizdeki  değişimleri  fark etme en etkili erken tanı yoludur.  Meme' de büyüme değişikliği,  cilt renginde değişme, lenf benzeri büyüme, kolda anormal şişme,  meme ucunda pullanma ve kaşıntı gördüğümüz zaman hemen doktora başvurulmalıdır” dedi. Seminerin sonunda  KSMMMO Başkanı Fikret Gökmen,  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dekanı Doktor Zafer Utkan' a katılımlarından dolayı plaket takdim etti.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu