18 Aralık 2018 Salı
Öztekin Kaşukci

Yağmura rağmen toplandılar

Yağmura rağmen toplandılar
Güncel Yazdır

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan kadınlar adına konuşan Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık, “Dünya ekonomik formunun hazırladığı küresel cinsiyet eşitsizliği uçurumu raporunda ülkemiz 144 ülke arasında maalesef 131. sırayla sonlarda yer almaktadır" dedi

CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı, ÇYDD Kocaeli Şubesi, Kocaeli Kadın Platformu, KOSEV, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği, KYÖD, Eğitim İş, Soroptimist Kulübü, İzmit Huzurevi Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Kask, Türkiye Balkan Türkleri Derneği, Kerem, Kocaeli Barosu, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği ve Mimarlar Odası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kültür Tepesi'ne giderek Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Yağmura rağmen bir araya gelen kadınlar şemsiyeler altında açıklama yaptı.

 

EŞİTSİZLİK ARTMAKTA

Açıklamasında Çalık, “Günümüzde 8 Mart’lar kadın sorunlarına çözüm önerilerini, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin bir kez daha dile getirildiği gündür. Aradan geçen 109 yılın sonunda demokrasi ve özgürlüğün geliştiği toplumlarda kadının iş, eğitim, politik yaşam ve karar verme mekanizmaları içinde aktif olarak arttığı görülmekle birlikte ülkemizde bugün kadın, çıkarılan yasalarla, eğitimden, siyasetten, çalışma ve sosyal hayattan uzaklaştırılmakta ve uygulanan ayrımcı politikalarla kadın erkek arasındaki eşitsizlik artmaktadır” şeklinde konuştu. 

İŞSİZLİK ORANI ERKEKLERİN İKİ KATI

Devamında Çalık, “2016 TÜİK verilerine baktığımızda kadınlarda okuryazar olmayan oranı yüzde 9, istihdam oranı yüzde 27'dir. Kadınlarda işsizlik oranı erkeklere göre iki kat fazladır. İstihdam açısından 2015 yılına ait Avrupa Birliği ülkeleri verilerine baktığımızda en yüksek oranla yüzde 74 İsveç, en düşük oranla yüzde 42,5 Yunanistan’dır. Türkiye’deki istihdam oranı bu sıraların çok altındadır. Dünya ekonomik formunun hazırladığı küresel cinsiyet eşitsizliği uçurumu raporunda ülkemiz 144 ülke arasında maalesef 131. sırayla sonlarda yer almaktadır. 2006 yılında 105. sırada iken giderek sonlarda yer almaya başlamıştır. Kadınların ekonomiye katılımda 128. sıra, eğitime katılımında 101, siyasete katılımda 118. sıralarda yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu