14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

Şengün: Kadınlar ağlıyor

Şengün: Kadınlar ağlıyor
Güncel Yazdır

Haber

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili konuşan SP İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, “Şiddet gören kadınlar ağlıyor. Tacize uğrayan kadınlar ağlıyor. “Acaba başına bir iş gelir mi?” korkusuyla evlatlarını sokağa salamayan kadınlar ağlıyor” dedi

Saadet Partisi (SP) İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya SP İl Başkanı Nurettin Çelik ve il kadın kolları yönetimi de katılım gösterdi. Açıklamada konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, “Şiddet gören kadınlar ağlıyor. Tacize uğrayan kadınlar ağlıyor. “Acaba başına bir iş gelir mi?” korkusuyla evlatlarını sokağa salamayan kadınlar ağlıyor” dedi.

 

“BU FERYADA KULAK TIKAYAMAYIZ”

Açıklamada konuşan SP İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, “Bugün kadınların sorunları yerine, hayata dair güzel şeylerden bahsetmeyi  çok isterdik fakat yapamıyoruz. Kadının ezildiği, ağır yükler altında iki büklüm olduğu ve her yönüyle istismar edildiği bir ortamda toplumun temel yapı taşı olan kadınlarımız hakkında güzel şeylerden söz edemiyoruz. Bugün Kapitalist çarkın dişleri arasında ezilen kadınlar ağlıyor. Şiddet gören kadınlar ağlıyor. Tacize uğrayan kadınlar ağlıyor. “Acaba başına bir iş gelir mi?” korkusuyla evlatlarını sokağa salamayan kadınlar ağlıyor. Bu kadınlar bizim kadınlarımız. Kadınlarımızdan yükselen bu feryada kulak tıkayamayız” dedi.

 

“BAKANLIĞIN POLİTİKASI YOK”

Konuşmasına devam eden Şengün, “Kadınlarımızın dertlerine deva olması için bu iktidar döneminde kurulan bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı var, ancak politikası yok. Dolayısıyla çözüm de yok. Bu böyle devam edemez. Bu milletin kalkınmasını isteyenler önce aileyi kalkındırmalıdır. Ailenin kalkınması ise, kadınlarımızın feryatlarını dindirerek, çözüm üreterek gerçekleşir. Toplumun kalbi olan aile kurumundaki çöküntüyü dehşetle izliyoruz. Artık kadınlarımız bulamadıkları huzuru dizilerde arar oldular” diye konuştu.

 

“ERKEK GİBİ GÖRÜNMESİNE KARŞIYIZ”

En doğal hakkı olan “annelik” hakkını elinden alan sistem, anneyi evladına hasret bırakmaktadır diyen Şengün, “Hiçbir kadına güneşten daha fazla mesai yaptıramazsınız. Bir kadının, erkek gibi görülmesine ve kadınlarımıza, erkeklere yüklenilen sorumlulukların yüklenmek istenmesine karşıyız. Bu zulmü onlara reva gören batı uygarlığının bakışıyla kadına bakamayız. Kadınlarımız; medya ve reklam dünyasında ”cinsel bir meta” olarak kullanılarak “istismarın” en acımasızı yaşatılarak bize cahiliye dönemi diri diri gömülen kız çocuklarını hatırlatmaktadır. Çeşitli ailesel ve çevresel nedenlerle, eğitim ve sağlık hizmetlerinden, hak ettiği gibi  yararlanamamaktadır” dedi.

 

“ADALET İÇİN BURADAYIZ”

Şengün, “Kocaeli’de daha 17 yaşındayken öldürülen Ecem Balcı için bir araya geldik çünkü anneyiz. Sakarya’da karnındaki bebeği, elindeki çocuğuyla katledilen, bu millete Suriye’den emanet gelen, ama emanete sahip çıkamadığımız Emani için bir araya geldik çünkü kardeşiz. Bugün Helin Palandöken için, 3 yaşındaki yavrunun hakkını sormak için, ismini sayamadığımız öldürülen kardeşlerimiz için bir araya geldik. Çünkü insanız. Biz insanın ölümünü alemin ölümü olarak biliriz. Görüşleri, düşünceleri, hayat tarzları, farklı olsa da. Hepimiz insanız ve bizler onların hakkını aramak, adalet istemek için buradayız” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu