14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

Deprem Müzesi hayran bıraktı

Deprem Müzesi hayran bıraktı
Güncel Yazdır

İzmit Belediyesi tarafından Cephanelik’te yaptırılan 17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi hayran bıraktı

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, belediye başkanları, AFAD Deprem Dairesi Bakanı Dr. Murat Nurlu, İSMEP Müdürü Dr. Kazım Gökhan, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Depren Müzesini ziyaret ettiler. Deprem Müzesi’ni gezen heyet böyle bir merkez kazandırdığı için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür etti.

 

DEPREMİ TOZUNA KADAR HİSSETTİLER 

Deprem anının tozuna kadar hissettirildiği,  gelecek nesiller için bir okul hizmeti de sunacak olan merkezle ilgili ziyaretçilere bilgi veren Başkanı Doğan “Dünya var olduğundan beri doğa olayları hep oldu, olmaya da devam edecek. Tabiatın gerçeğini insanoğlu olarak değiştirmemiz mümkün değil. Deprem gibi doğa olaylarında çoğu zaman can ve mal kayıpları oluyor. Bizlerin belki doğa olaylarını önleyemeyebiliriz ama bu olaylardan en az etkilenmek de elimizdedir. Depreme dayanıklı ev ve işyerleri yapar, gerekli önlem ve tedbirleri alırsak can ve mal kayıpları da en aza indirilebilir. Unutmayalım ki, deprem öldürmez. Yıkanın ve öldürenin insanoğlu olduğunu unutmadan önlemlerimizi almalıyız. Her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalı, özellikle yapı ve imar konularında sıfır toleranslı olmalıyız.

 

UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ 

Müzemiz, gelecek nesillere depremi ve deprem sırasında yapılacaklarını öğretmek ve gelecekte depremlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla insanlığa kazandırdığımız çok önemli bir projedir. Depremi unutmayacağız, unutturmayacağız ve hazırlıklı olacağız. Asrın depreminden çıkardığımız dersleri gelecek nesillere aktaracağız. Proje şuanda dünyadaki en gelişmiş teknolojileri içeren deprem benzetim merkezi, deprem kütüphanesi ve dokümantasyon merkezini bulunduran ve deprem olgusunu bilimsel olarak anlatan, dünya deprem tarihini insanlara yaşıyormuş gibi gösteren, hissettiren bir merkezdir. Bu kapsamda Dünyada başka bir örneği bulunmamaktadır. Müzeyi ziyaret eden vatandaşlarımız gördükleri görüntüler karşısında belki üzülecek, duygulanacaklar ama deprem gerçeğini de hiçbir zaman akıllarından çıkarmayacaklardır” şeklinde konuştu.

 

KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN YOK 

Can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi için kaçak yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğinin de altını çizen Doğan, “ her kaçak yapının kendi mezarımızı kazmak olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. İzmit Belediyesi olarak bu konuda çok katıyız. 17 Ağustos depreminden sonra ülkemizde önemli çalışmalar yapıldı. Artık eskisi gibi deprem ve sonrasında çaresiz değiliz. Nasıl hareket edeceğimiz, nasıl müdahalelerde bulunacağımız konusunda tecrübe sahibiyiz” dedi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu