21 Mart 2019 Perşembe
Birol Aydın
Sibel Gönül

Ulugün:Derdimizi sonlandırmak için aday olduk

Ulugün:Derdimizi sonlandırmak için aday olduk
Röportaj Yazdır

Haber

2 Nisan’da gerçekleştirilecek Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Kongresi’nde adaylığını açıklayan Yavuz Ulugün, “Bizim bir derdimiz var. Bu derdimizi sonlandırmak için aday olduk” dedi

İlimizde 6 yıldır temsilciliği bulunan Deniz Ticaret Odası’nın Kocaeli şubesi geçtiğimiz ay açıldı. Bunun üzerine ilk kongresi 2 Nisan’da yapılacak olan Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi başkanlık görevi için deneyimli kaptan Yavuz Ulugün adaylığını açıkladı. Kocaelilik ruhu ve denizci olmanın onuru içinde “Kocaeli-Yalova Denizciler Grubu” adı altında bir araya gelerek seçimlere aday olduğunu ifade eden Ulugün ile projeleri ve adaylığına ilişkin röportaj gerçekleştirdik. Ulugün röportajımızda kitap çalışmaları, denizcilerin sorunları ve yapılması gerekenlere dair fikirlerini bizlerle paylaştı.

 

Adaylık süreciniz nasıl oluştu?

Ben yaklaşık 15 yıldır İstanbul’daki deniz ticaret odasında komitede görev yapıyorum. Dolayısıyla 15 yıldır biz kendi içimizde bu konuları konuşuyoruz, çözümler üretiyoruz. Bu 15 yılın bir kısmı burada Gemi Acentaları Derneği’ni kurduk. Sonrasında benim de önerimle buradaki sinerjiyi İstanbul’a taşımamız lazım artık dedik. Bunun içinde oradaki seçimlerde etkin olmak lazım. Bizim ikazlarımız çerçevesinde Kocaeli’deki ve Yalova’daki denizcilik şirketlerini temsilen bir şube kurulması söz konusu oldu. Bunun öncesinde temsilciliğimiz vardı. Temsilciliğe de bir avukat arkadaşımız atanmıştı. Temsilcilik bir memuriyet olduğu için bizim için çok önemli değil, çünkü karar mercii değil. Şubeler meclisleri ve yönetimleriyle karar mekanizmasına ortak oluyorlar. Dolayısıyla burada Kocaeli’nin etkin olması gerektiğini yineledik.

 

“HAKLI NEDENLERİMİZ VAR”

Biz temsilci arkadaşımıza da söyledik, müdahil olmamız lazım diye. Arkadaş bize aday olmayacağını söylemesine rağmen aday olması aslında bizi ateşledi. Herhangi bir denizci olsa biz hiç kalkmayacaktık yerimizden. Arkadaşlar da bu duruma çok içerlemiş. Gelip bana bu işin başını sen çek dediler. Bir tek şartım var. Bir dönem görev yaparım, sonra gençlere bırakırım.  Bu bir dönem 4 yıl. Bu çok önemli. Denizle ilgili olmayan birisinin götüreceği 4 yıl ile denizcilerin oluşturduğu bir birliğin götüreceği 4 yıl arasında dağlar kadar fark var. Benim sorunumu bilmez. Acenteyi bilmez, gemi bağlamayı bilmez, gemi işletmeyi bilmez. Benim hangi işime çözüm bulacak. Bizim bu konularda ciddi şüphelerimiz var. Şüphe de değil aslında haklı nedenlerimiz var. Bunun için aday olduk açıkçası. Karar olarak acele ama fikir olarak eski bir fikirdi. İnşallah hem kentimize, hem denizcilik sektörümüze hayırlı olur.

 

Sizin başkan olmanız durumunda hayata geçirmek istediğiniz çalışma veya çalışmalar neler olacak?

Öncelikle personel kalitemizi arttırmamız gerekiyor. Doğal olarak denizcilik sektörünün yüzde 90’ını İstanbul’da temsil ediyor firmalar. En kaliteli, kalburüstü,  yetişmiş elemanlarda İstanbul’da bundan dolayı. Bizim burada da çok kıymetli insanlar var. Sadece bu sektör bu anlamda burada açılmadığı için burada yapacakları iş o kadarcık olduğu için dar çerçeve içerisinde kalıyor firmalar. Biz buradaki acenteleri gemi bağlama, gemi kiralama yapabilir duruma getirmek istiyoruz. Limanların kendi aralarında işbirliğini sağlamalıyız. Her bir liman birbirine komşudur.  Bu konular geniş bir bakış açısıyla uzun süre düşünülerek hareket edilmesi gereken konular. Bunlar bizim gailemiz olmalı. Odayı nispeten yaptırım gücü olan bir yapıya taşımamız lazım.

 

DTO’ya üyelik noktasında bir kriteriniz olacak mı?

İki temel kriterimiz var. Biri Kocaelili firma olmalı. İki denizci olmalı. Yani derdi Kocaeli olmalı, derdi denizcilik olmalı. Böyle olunca da bizim yapmamız gereken, denizciliğin alt kollarıyla olan ilişkilerimizi geliştirmektir. Örneğin tersanelerin, limanların bir kısmının sicil yerleri İstanbul. İşletmecileri burada ama sicil yerleri İstanbul. Önce bu ilişkinin sağlanması lazım. Burada iş yapıp, buradaki sorunları bilmesi, uğraşması, kafa yorması lazım. Bizim de oda olarak onlar adına kafa yürütmemiz lazım. Onlarla bir ahenk sağlamamız lazım.

 

Kocaeli’nin deniz ticareti anlamında en büyük sorunu sizce nedir?

Kocaeli deniz ticaretinin en büyük sorunu koordinasyon eksikliği. Bu anlamda DTO’nun adım atması gerekiyor. Limanlar, acenteler, tersaneler aslında hepsi aynı kaynaktan besleniyor. Dolayısıyla sorunlarımız büyük oranda ortak. Kocaeli’de toplam 41 liman bulunuyor. DTO’nun şu anki üye sayısı 291. Eğer seçimi kazanırsak hemen gideceğimiz alt iş kolları var. Mesela gözetim firmaları üye olmaya zorunlu değildi ama bundan sonra zorunlu. Kanunen deniz ticaret odasına üye olma zorunlulukları var. İlk işimiz onlarla temasa geçip, onları bünyeye katmak.  Gelecek dönemde bu firmaları odanın kararlarında fikir birliğine katmak lazım.

 

Kongre tarihi belli oldu mu?

Evet, kongre tarihi belli oldu. İlçe seçim kuruluyla irtibata girdik. Bunu da biz yaptık. Kongremiz 2 Nisan tarihinde Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde saat 09.00 ile 17.00 arasında gerçekleştirilecek.

 

DTO’ya ilişkin belirtmek istediğiniz başka bir konu var mı?

Bizim bir derdimiz var. Bu derdimizi sonlandırmak için aday olduk. Biz zaten çabalar gösteriyorduk. Genç arkadaşlarımın hepsi kendi sektörünün önde gelen isimleri. Ben 15 sene önce Türkiye Limanlar Rehberi’nin hazırladım. Benim böyle bir şey hazırlama gerekçem var mı? Ama sosyal sorumluluk için yaptım. Bana bir faydası mı var. Ama sorana limanları tanıttık. Sonra bu yörenin denizcilik tarihini oturdum, araştırdım yazdım.  Bizim zaten böyle bir yapımız var arkadaşlarımızla. Bizim amacımız birlikte hareket etmek, paylaşmaktı.

 

Son kitabınızla birlikte 15. Tarih kitabınız çıkıyor. Nereden geliyor bu tarih aşkı?

Ben üniversite yıllarımda rehberlik yaptım. Bir anlamda hem okudum, hem para kazandım. Fransızca rehberlik yaptım. Rehberlik eğitimimde arkeoloji ve tarih yoğun bir şekilde bulunuyor. Bunu yaparken yıllar sonra 1996’da habitat çalışması yapıldı. Her kent kozalar kurdu. Tarih kozasına beni aldılar. Ben bir Kocaelili olarak Kocaeli’nin bir Roma İmparatorluğunun başkenti olduğunu orada öğrendiğimde utandım. Bunun ardından tarihin daha çok içine daldım. Tercümeler falan derken, çalışmalarım birikti. Sonra bunu kitap haline getirelim dedik. Ardından baktık böyle kitap serüveni devam etti. Bu kentte insanlar geçip gidiyor. Geçmişle ilgili bu kentin ekonomik yönü anlamında bir bağ kurmaya çalıştım ben. Bu bağı yarınlar kaybetmeden aktarmaya çalıştım umarım başarmışımdır.

 

Son kitabınızdan biraz bahseder misiniz?

Son kitabımda da Kocaeli Halk Bankası’nın tarihini anlattım. 1927’de Halk Partililer Kocaeli Halk Bankasını kuruyor. Sonra 1960’larda halk ifadesini kaldırıyorlar. Kocaeli bankası oluyor. 1982’de de TEB satın alıyor. Kitapta Kocaeli hikayesi orada bitiyor. Sonra TEB devam ediyor. Benim kitabım o süreci kapsıyor. Biz 10 küsur senedir şehrin tarihiyle olan irtibatını kurmak için çalışıyoruz. İnsanlar böyle şeyler varmış diyor artık. Bu bir kazançtır ama ötesine geçmek lazım artık. Kültürel yapı, toprağın altı da dahil olmak üzere ayağa kalkmalı. Sonra da bunu ekonomik pastaya çevirmeliyiz. Herkes yapıyor, biz niye yapmayalım. Turizm de insanlar imaj satıyorlar. Birçok şehirde Kocaeli’deki tarih yok ama imaj satıyor. Bazı kentler diyor ki buranın hanım nüfusu erkeklerden fazla. Bu bir imaj satmadır, bu bir politikadır. Bizim elimizde değer var biz niye yapmayalım.  Biz imparatorluk başkentiyiz. İstanbul Bizans Başkenti, Osmanlı Başkenti. Ama Roma başkenti derseniz İzmit demeniz lazım. Bunu kullanmalıyız.

 

YAVUZ ULUGÜN KİMDİR

1956 İzmit doğumlu. 1967 İzmit Ulugazi İlkokulu, 1976 Galatasaray Lisesi, 1981 Yüksek Denizcilik Okulu mezunu. Yerli ve yabancı gemilerde çalıştı. 1990-1996 yılları arasında Derince Limanında kılavuz kaptanlık yaptı. Denizcilik üzerine "Guide to Turkish Ports" ile "Kocaeli ve Çevresi Denizcilik Tarihi" adlı kitapları var. Bunun dışında yöre tarihi ile ilgili 14 kitabı ve birçok makalesi bulunuyor. 1992 yılından bu yana Melodi Gemi Acenteliği Limited Şirketi ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta. İyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor. Üç dönem İMEAK Deniz Ticaret Odası Acenteler Komitesinde ilimizi başarı ile temsil etti.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi