18 Aralık 2018 Salı
Öztekin Kaşukci

İstinat duvarları neden çöküyor?

İstinat duvarları neden çöküyor?
Güncel Yazdır

Kocaeli Jeoloji Mühendisleri Odası, çöken istinat duvarlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı

İşte o açıklama;

 

Son zamanlarda yağışın da etkisiyle İstanbul’da 3, Kocaeli, Bursa ve Trabzon’da birer istinat duvarı çökmesi olayı yaşanmıştır. Şehrimizde sık sık yaşanan bu olaylar, kontrolsüz ve/veya bir mühendislik hizmeti almadan yapılan istinat duvarlarının nasıl tehlike saçtığını gözler önüne sermektedir.

İstinat yapıları özellikle eğimli arazilerde yamaç yüzeyini doğal açısından daha dik şev açılarında tutmak ve heyelan, kayma ve akma gibi toprak hareketlerini engellemek amacıyla imal edilen mühendislik yapılarıdır. Bu mühendislik yapıları maalesef basite indirgenerek ciddiye alınmamakta, gerekli hassasiyetler gösterilmemekte, ilgili jeoloji ve inşaat mühendislerin proje ve denetimi olmadan imalatı gerçekleştirilmektedir. Mühendisliğin gerektirdiği bilim ve tekniği hiçe sayan bu yaklaşımlarla büyük facialara davetiye çıkarılmaktadır.

 

İstinat duvarları yapılırken gerek tasarımında, gerekse duvar arkasında desteklenecek olan zeminin fiziksel ve mekanik özellikleri, jeolojik konumu, yer altı suyu durumu, duvarın stabilitesi açısından en önemli etmenlerdir. Bu yapılarda öncelikle, zemin araştırmasında yapılacak sondaj işleri ile zemin katmanlarının litolojisi fiziksel ve mekanik özellikleri yerinde ve alınan numunelerle laboratuvarda belirlenerek projelendirilmesi çok büyük önem arz etmektedir.

 

Bu anlamda istinat duvarı inşa edilirken amacına uygun modellenmeli ve projelendirme için gerekli zemin etütleri yapılmalıdır. Özellikle alanda yeraltı suyu problemi mevcutsa sahanın gerçek durumuna elverişli duvar inşa edilmeli, imalat sırasında projeye uygun davranılmalı yüzey ve yeraltısuyu akış modeli tanımlanarak buna uygun drenaj sistemi belirlenmeli ve hiç bir etmen göz ardı edilmemelidir.

İstinat duvarları için zemin koşullarının tanımlandığı jeolojik etüd ve incelemeler zaman kaybı ve maliyet artırıcı unsurlar olarak görülmemeli, bu yapılarında birer mühendislik eseri olduğu unutulmamalıdır. Bu yapıların denetim ve kontrolü belediyeler ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır. Denetimlerin gerektiği gibi yapılması, istinat yapıları için ayrıca zemin etütlerinin hazırlanması ve imalat sırasında gerekli hassasiyetin gösterilmesi konularında TMMOB Jeoloji Mühendisliği Kocaeli İl Temsilciliği olarak üzerimize düşecek görevlere hazır olduğumuzu belirtiriz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu