18 Aralık 2018 Salı
Öztekin Kaşukci

Küçükkaya’dan İzmit’e tebrik, Büyükşehir’e uyarı

Küçükkaya’dan İzmit’e tebrik, Büyükşehir’e uyarı
Siyaset Yazdır

Haber

Haftalık olağan toplantısında taşeron işçisini kadroya geçiren belediyelerle ilgili konuşan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “İzmit Belediyesi’ni başvuru yapan tüm işçilerini kadroya almasından dolayı tebrik ederken aynı davranışı Büyükşehir’den de bekliyoruz” dedi

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamasında kent ve ülke gündemini ele alan Küçükkaya, belediyelerin taşeron işçilerini kadroya almasını da değerlendirirken “İzmit Belediyesi’ni başvuru yapan 983 taşeron işçisinin tamamını kadroya almaları konusunda tebrik ediyoruz. Ama aynı davranışı Büyükşehir Belediyesi’nden de bekliyoruz. Özellikle İSU’da araç kiralama ile ilgili bir maddeden dolayı hiçbiri kadroya alınmadı. Bu arkadaşların mağduriyetlerin de Büyükşehir Belediye tarafından giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

CEDİT’TEKİ YETKİ DEĞİŞİMİNE KARŞIYIZ

Açıklamasında İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Yarın İzmit Belediyesi’nde önemli bir konu görüşülecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Cedit’in bir bölümünü kentsel dönüşüm adı altında ‘riskli bölge’ ilan etmişti. Kendisinin yetkisinde olan imar planı değişikliği süreçlerini İzmit Belediyesi’ne devrediyor ve belediye de gerekli çalışmaların yapılması için belediye başkanına yetki istiyor. Biz bu sürecin bu şekilde işlemesine karşıyız. Daha önce MİA’da kentin geleceğini göremeyenlerin vatandaşın mağduriyetine yol açacak çalışmalarını görüyoruz” dedi.

 

AMAN ALLAH’IM AKMEŞE UNUTULMUŞ

Devamında Akmeşe Mahallesi’nin hizmet alamadığını ifade eden Küçükkaya, “İzmit beldeleriyle, köyleriyle 102 mahalle olarak kurgulansa da bazı bölgeler, mahalle gibi hizmet alamıyor. Geçen Akmeşe’ye gittik. Aman Allah’ım Akmeşe unutulmuş. Akmeşe’ye giden belediye otobüsü yok. Köy pazarına gittik, istedikleri branda yok. Kaldırım ve yolları bozuk. Kimse ilgilenmiyor. Akmeşe’de sağlık ocağı var ama içler acısı, küf kokuyor. Bunu ben değil doktor söylüyor. Çatısı akıyor. Bir ihmalkarlık, vurdumduymazlık söz konusu. Orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür anlayışı hakim” şeklinde konuştu.

 

KANTARIN TOPUZU KAÇTI

Ardından kadınlarla ilgili fetvalar veren kişi ve kurumlara tepki gösteren Küçükkaya, “AKP iktidarı kendini muhafazakar olarak tanımlasa da ciddi anlamda muhafazakarlıktan, din birliğinden uzaklaşan bir durumla karşı karşıyayız. Bizim bildiğimiz İslam, Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde de kadınları en öne koyan, cenneti annelerin ayağının altında gören bir dine sahibiz ama saçma saçma vakıflar, kişiler var. Sözde profesör Nurettin Yıldız buna örnek. Çocuk evliliğinden asansörde halvete kadar, annesinin diz kapağından tahrik olma düşüncesine kadar koskoca dinimizi sadece cinsellik üzerinden bir noktaya getirmiş. Ve son olarak Dünya Kadınlar Günü armağanı olarak herhalde ‘Kocasından dayak yiyen kadın şükretsin, Allah vur diyor’ diye kadını aşağılayan bir fetva veriyor. Artık bu kantarın topuzu kaçtı. Bu tür kişileri kınayarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Kadınlarımızın da kendi durumuyla ilgili bir tavır takınması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR

İlçe başkanlarının her ay düzenli olarak toplanması kararı neticesinde “İlçe başkanları toplantısı için size de davet geldi mi, siz de katılacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan Küçükkaya, “Biliyorsunuz biz bu konuda görüşümüzü daha önce de belirtmiştik. O saydığımız 8 madde tek başına hazırlanmış maddeler değil. Ülkemizde ciddi düşünce özgürlüğü sıkıntısı var. Ciddi emek ihlalleri var. Bu kadar işçilerin KHK’larla sömürüldüğü ortamda biz politikacılık oynuyoruz. Biz Posco’ya çağırdık, geldiler mi? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde o kadar kadın gözaltına alınırken orada mıydınız? Hayır. Çöp fabrikasının arazine gelsin ben bu projenin burada yapılmasına karşıyım diyebiliyorsa Hasan Ayaz, o zaman katılırım. Vatandaşın, işçinin hak ve hukukunu savunmada olmayacaklar, ses çıkarmayacaklar. Körler sağırlar birbirlerini ağırlar. Ben yokum bu işte” sözlerini kullandı.

 

İZMİT’E TEBRİK, BÜYÜKŞEHİR’E UYARI

Son olarak belediye işçilerinin kadroya geçmesine değinen Küçükkaya, “İzmit Belediyesi’ni başvuru yapan 983 taşeron işçisinin tamamını kadroya almaları konusunda tebrik ediyoruz. Ama aynı davranışı Büyükşehir Belediyesi’nden de bekliyoruz. Özellikle İSU’da araç kiralama ile ilgili bir maddeden dolayı hiçbiri kadroya alınmadı. Bu arkadaşların mağduriyetlerin de Büyükşehir Belediye tarafından giderilmesini talep ediyoruz. Zaten kadroya alınma kelimesi de bir makyaj” diyerek açıklamalarını noktaladı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu