19 Temmuz 2019 Cuma

İzmitlilerden Ortaylı’ya yoğun ilgi

İzmitlilerden Ortaylı’ya yoğun ilgi
Kültür-Sanat Yazdır

İzmit Belediyesi tarafından panel için ilimize davet edilen Prof. Dr. İlber Ortaylı İzmitli gençlerle buluşarak Ortadoğu konulu bir panel düzenledi. Vatandaşlar panelin düzenlendiği Yunus Emre Kültür Merkezi'ni hınca hınç doldurdu

DSC_4083

 

Tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı dün İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen “1. Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu panelde İzmitli gençlerle buluştu. İzmit Belediyesi’nin Genç-İz projesi kapsamında söyleşi yapmak için ilimize gelen Ortaylı’ya gençler yoğun ilgi gösterirken programın düzenlendiği Yunus Emre Kültür Merkezi’nde birçok öğrenci salona giremedi, salon dışında adeta izdiham oldu. Moderatör Buse Biçer’in sunumuyla Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katıldığı programa ayrıca İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

katılım

 

“DEVLET BÜYÜKLERİMİZE MİNNETTARIZ”

Programda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Böyle bir ortam yapılacak en güzel şey konuşmayı iki cümlede bitirmektir.  Ne iyi ettiniz de geldiniz. Hocama teşekkür ediyorum Allah başımızdan eksik etmesin. Bu vatanı, bu milleti, devletimizi, Cumhuriyetimizi bu günlere getiren başta Türk büyüklerinden Malazgirt’te Sultan Alparslan’dan, Fatih’ten, Kanuni’den, Kurutuluş Savaşında Çanakkale’de Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, bugünde Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimize minnettarız” ifadelerine yer verdi.

ortaylı

 

 

“SURİYE KÜRESEL GÜÇLERİN OYUN TAHTASI”

Daha sonrasında Moderatör Buse Biçer’in sunumuyla Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “1. Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu paneli gerçekleştirildi. Salondan büyük bir sevgi gösterisi gören Ortaylı gelenlere teşekkür ederken, “Değişen kuvvetler dengesine göre, Arap dünyası 1948-1958'ler dünyasından çok farklı yerlerde. Şehirleşmenin kitleleri mobilize etmesiyle, yeni siyasal yapılanmalar ortaya çıktı. Cemal Abdülnasır'ın kavga ettiği Seyyit Kutup ve İhvanı Müslüman (Müslüman Kardeşler) Mısır'da iktidara geldi. İran, eski İran değil. Çok insanın totaliter dediği rejimde bile bugünün İran'ı daha çok meydan okumayı temsil edebiliyor. Türkiye, demokratik hamleleri ile çok farklı bir yerde ve birçok ülkeye örnek olacak şekilde yürüyor. İsrail, kitlelerin siyasal ağırlık ve baskısını hissediyor. Suriye küresel güçlerin oyun tahtası” şeklinde konuştu.

 

Ortaylı\'nın panelinde salonda yer kalmadı (2)

 

salona sığmadılar (2)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem