20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG

Yemeklerde kullandığımız alüminyum folyolarda ne gibi tehlikeler söz konusu?

Yemeklerde kullandığımız alüminyum folyolarda ne gibi tehlikeler söz konusu?
Sağlık Yazdır

Alüminyum ve Alzheimer hastalığının bağlantısı aslında bir araştırma görevlisinin verilerine dayanıyor. Alzheimer'dan ölen bir kişinin dokularında yüksek alüminyum bulunması artık bir ilk değildir. Örneğin 2004'te Early-Onset (erken başlangıçlı Alzheimer) Alzheimer'dan ölen bir İngiliz kadının dokularında yüksek dozda alüminyum tespit edilmiştir

Bu, bir endüstriyel kaza sonucu 20 ton alüminyum sülfatın içme sularına dökülmesinden 16 yıl sonra oluşmuştur. Bu olay mesleki bir kazadan sonra oluşan Alzheimer hastalığı olsa bile mutfakta kullandığımız malzemeler veya ilaçlar o kadar masum gözükse bile maalesef kullandığımız çoğu şeyin içinde alüminyum bulunmaktadır. Sonucunun direk ölümle olmasa bile Alzheimer tedavisi neredeyse şuanki teknoloji ile tedavisi olmayan hastalıklardan biridir. Bilgi Alzheimer hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıkla. 

 

Yeryüzünde alüminyum, oksijen ve silikondan sonra en fazla bulunan üçüncü elementtir. Endüstride paketleme, inşaat, elektrik aletleri ve içecek ve yiyecek kutuları gibi birçok farklı ürünün yapımında kullanılan Al bileşikleri, gıda katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Aslında uygulanan Al maddesi küçük bir rakam olmasına rağmen kullandığımız çoğu ürünlerde bulunması bu oranların masum olmadığını gösteriyor.

 

Bazı gıda ve tüketim mallarında bulunan alüminyum ürünleri;

 

 Gıdalar

Kabartma Tozu,

Tuz,

Bebek Mamaları,

Kahve Kremaları,

Pişmiş ve işlenmiş gıdalar  gibi gıdalarda.

 

 Aşılar

Hepatit A ve Hepatit B ,

Hib , DTaP (difteri, tetanos, boğmaca) ,

HPV ve diğerleri

 

 Kozmetikler ve Kişisel Bakım Ürünleri

Ter önleyiciler,

Deodorantlar,

Losyonlar,

Güneş Kremleri ve Şampuanlar

 

 Alüminyum Ürünleri

Folyolar, Streç Filmler

Konserve kutuları,

Metal Zımbalı Sallama Poşet Çaylar,

Kutu Meyve Suları, Kutu Kolalar, Süt Kutuları ve Su Şişelerinde bulunmaktadır.

 

Aslında bakıldığında marketten alınan kutu kolalar, süt kutuları, konserve ürünleri gibi sıralandığında aslında alüminyum hayatımızın merkezinde olduğunun bir diğer kanıtı. Örneğin, burnunuz, ağzınız ve cildinizden veya aşılar yoluyla küçük miktarlarda alüminyum alıyorsunuz. Yakın zamanda haberlerde yayınlanan “ Aşılardaki Civa “ polemikleri sık sık duymuşsunuzdur. Bu konunun aslında vücudumuza enjekte ettiğimizin çok açık belirtisidir. Zaman içerisinde özellikle kemiklerinizde ve beyninizde birikebiliyor. Sürekli yaptığımız bir alışkanlıktan örnek verirsek eğer yemeğinizi eğer alüminyum folyo ile pişiriyorsanız, kendi yiyeceğinizi kirletiyorsunuz demektir. Bir araştırma, alüminyum folyo ile yemek pişirmenin yiyecekteki alüminyum yoğunluğunun yani miktarının arttırdığını göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca “alüminyum folyo kaplarda hazırlanan gıdaların sağlık açısından risk taşıdığını”  da eklemişlerdir.

 

 

Diğer tüm zehirlerde olduğu gibi endişe verici olan çeşitli ürünlerden maruz kalmak değildir. İrili ufaklı birçok maruziyetin zaman içindeki birikimi, toksik metallerin aşırı yüklenmesine ve sağlığınıza zarar vermesine sebep olmaktadır. Peki, yemeklerde kullandığımız alüminyum folyolarda ne gibi tehlikeler söz konusu olduğunu 2006’da yapılan bir çalışmaya göre, alüminyum folyo ile pişirilen etle beraber artan alüminyum seviyeleri şöyledir;

- Kırmızı ette %89-378 oranında alüminyum artmıştır.

- Tavuk etinde, %76-214 oranında artmıştır.

 

Yüksek sıcaklıklarda ve artan sürelerde pişirdikçe, oranlar daha da artmaktadır. Buna benzer alüminyum tencerede pişirdiğimiz yemekler veya alüminyum çaydanlıkta yaptığımız çayda bile alüminyuma maruz kalıyoruz. Hatta hazır sallama çaylarda poşetin üstünde kullanılan zımba bile sıcak su ile bu örneklere benzer bir risk taşır.

 

Alüminyum zehirlenmesi yaşayan insanlarda Demans, Parkinson, DEHB, Otizim ve diğer nörolojik hastalıkların belirtilerinin görülmesi hiç şaşırtıcı olmaz çünkü alüminyum beyninizin ve sinir sisteminizin tam olarak bu alanlarını hedef alır.

 

Kendinizi korumak için bu ürünleri kullanmamaya veya azaltmaya yönelik atacağınız bir kaç adımla, maruziyetinizi azaltırken, sizi ileri yıllarda, uzun ve sağlıklı bir hayata taşıyacak olan vücudunuzun kendini koruma yetisini de arttırmış olursunuz.

Alzheimer hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıkla    

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi