20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG

Besin - Der kuruluyor

Besin - Der kuruluyor
Sağlık Yazdır

Haber

Kocaeli Tıp Hastanesi'nde görev yapan diyetisyen Ercan Kaplan çocukların doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığına kavuşması için önümüzdeki günlerde Bilinçli Ebeveynler Sağlıklı Nesiller Derneği’ni kuracaklarını söyledi

Kocaeli Tıp Hastanesi'nde görev yapan diyetisyen Ercan Kaplan, çocukların doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığına kavuşması için önümüzdeki günlerde Bilinçli Ebeveynler Sağlıklı Nesiller Derneği’ni kuracaklarını söyledi. Gazetemize açıklamalarda bulunan Kaplan, dernekleşme faaliyetlerinin sürdüğünü belirterek 4 tane komisyon kuracaklarını ifade etti. Diyetisyen Ercan Kaplan, “Derneğimizi kurduktan sonra Sağlıklı Beslenme Komisyonu, Ömür Boyu Spor Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bağımlılıklar Komisyonu olmak üzere 4 komisyonumuz çalışmalar yürütecek. Sosyal ve maddi bir desteğe ihtiyacımız var. Farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

 

“BİRÇOK PROJEMİZ VAR”

“Birçok projemiz var” diyen Kaplan sözlerini, “ Devlet okullarının yüzde 95’inde yemekhane yok. Buna yönelik bir proje geliştiriyoruz. Anne eğitimi programları yapacağız. Özellikle 6 -9 ay arası hamile kadınlara çocuk beslenmesi ve bakımı eğitimlerimiz olacak. Amaçlarımızdan birisi çocukları şekerle ve beyaz unla olabildiğince geç tanıştırmak. Çevre konusunda da özellikle devlet okullarına yönelik çalışmalarımız olacak. Örneğin okul bahçelerine yemekhane kurulabilir, bu yemekhanenin yanında küçük bir hobi bahçesi oluşturulur. Ve çocuklar bu bahçede yetiştirdikleri ürünleri ertesi gün öğle yemeğinde tüketebilirler. Bunlar çok zor işler değil” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

“ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞINI NE KADAR KORUYORUZ”

Diyetisyen Ercan  Kaplan Besin Der’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Diyetisyen Ercan , baba Ercan , geleceğe duyarlı Ercan, dostunuz Ercan olarak bir çağrım olacak ;Hayatta en değerli varlığınız ne diye sorsam, çoğunuz önce evlatlarınızı söylersiniz. Çocuklarımız ve onların gelecekleri için çalışır, çabalarız. Her şey onlara iyi bir gelecek sağlamak içindir. Onlara bırakabileceğimiz en değerli miras, sağlıklı bir beden ve güzel alışkanlıklardır. Biraz düşünün onların okuluna verdiğiniz önemi beslenme alışkanlıklarına da veriyor musunuz? İçki, sigara, uyuşturucu vb kötülüklerden korumak için gösterdiğiniz çabayı, Fast food vb sağlıksız besinlerden korumak için de gösteriyor musunuz? Ülkemizde kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı oluşan sağlık sorunlarının, sigaraya bağlı sorunlar kadar çok olduğunun farkında mısınız?

 

“HEPİMİZE DÜŞEN GÖREVLER VAR”

Peki çocuklarımızın iyi beslenmeleri ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelerinin sağlanabilmesi için kime görev düşüyor? Bu tabiki ailenin tek başına başarabileceği bir şey değil. Çoğu çocuk ailesinden çok, okulda zaman geçiriyor. Yani eğer sağlıklı beslenen ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan bir çocuk ve bu çocuklardan oluşan bir nesil istiyorsak, aile , okul, sosyal çevre, belediye, hükümet kısacası hepimize düşen çeşitli görevler var. Hiç bir hareket toplumun desteğini almadan başarıya ulaşamaz. Bu konuda en önemli örneklerden biri de son 20 yılda sigaraya karşı verilen mücadelenin başarısıdır.

 

“BİR ÇOCUK KURTULURSA DÜNYA KURTULUR”

Ben de çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi öğretmek ve sağlıklı beslenebilmelerini sağlayabilmek adına "Çocuklar Zehirlenmesin , Yemek Yiyebilsinler" sloganıyla bir platform oluşturmaya çalışıyorum.

Bu hareketin temellerinin atılması ve yol haritasının belirlenebilmesi adına, bir çalışma grubu oluşturmak istiyorum. Benimle birlikte bu çalışma grubunda bulunacak ve çocuklarımızın geleceği için benimle birlikte çalışmak isteyecek gönüllülere ihtiyacım var. Eğer bu hareketin içinde herhangi bir şekilde bulunmak isterseniz benimle özelden irtibata geçmeniz yeterli. Bir çocuk kurtulursa tüm dünya kurtulur” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi