20 Ocak 2019 Pazar

CHP’li Tanış: CHP MİA’ya karşı sözü koca bir yalan

CHP’li Tanış: CHP MİA’ya karşı sözü koca bir yalan
Siyaset Yazdır

Haber

Merkezi İş Alanı Projesi (MİA) hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış, “Bazıları CHP MİA’ya karşı söylemi içindedir. MİA bu kente fayda sağlayacaksa neden karşı çıkalım? CHP MİA’yı reddediyor sözü koca bir yalandır” dedi

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ve İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış, kent gündeminde yer alan Merkezi İş Alanı (MİA) Projesi ve Gebze İlçesi Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’ne yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundular. Açıklamaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Gebze İlçe eski Başkanı Recep Dursun, parti örgütü ve Gebze Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi sakinlerinden oluşan Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu üyeleri katılım sağladı.

 

BU KENTE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANET

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, perşembe günü yapılacak olan Büyükşehir Meclisinde iki önemli gündem maddesi olduğunu söylerken, “Biri MİA projesi. Kamuoyu baskına rağmen belediye yönetimi bir türlü inadından vazgeçmeyerek bu ayki meclise gündemine yine taşıyor ve gündemden geçmesini talep ediyor. Bu kente yapılacak en büyük ihanettir. Kişiye özel yapılacak olan proje için herkesi meclise davet ediyoruz” dedi.

 

MÜTEAHHİTLER VATANDAŞLA KARŞI KARŞIYA

Gebze ilçesine bağlı Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi kentsel dönüşümü projesini ele alan Taşdemir, “Gebze ilçesinde vatandaşlarımızın çektiği çok büyük sıkıntı var. Yaşanan tapu mağduriyetini her zaman mecliste gündeme getirdik. Maalesef o bölgeyi rezerve haline getirdiler. Tapu sorunu çözülmeden müteahhitleri vatandaşlarla karşı karşıya getirdiler. Bu çirkin bir yaklaşımdır” diye konuştu.

 

KOCA BİR YALAN

Ardından söz alan İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış ise, “MİA Projesini Nevzat Doğan dışında herkes konuştu. Tartışmalar MİA’ya evet ya da hayır olayına döndü. Biz perşembe günü MİA’ya evet ya da hayırı tartışmayacağız. Bazıları CHP MİA’ya karşı söylemi içindedir. MİA bu kente fayda sağlayacaksa neden karşı çıkalım? MİA sonucu ortaya olumsuz bir şey çıkabilecekse biz bunu söylem zorundayız. Esnaf odaları sussa da CHP konuşacaktır. Kent trafiği sıkışacak, esnaf sussa da CHP konuşacaktır. MİA projesinde büyük parsel sahiplerine avantaj sağlanacaksa, küçük parseller sussa bile CHP konuşacaktır. CHP MİA’yı ret ediyor sözü koca bir yalandır” ifadelerine yer verdi.

 

VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARMAYA YÖNELİK

Gebze ilçesinde yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili söz alan Gebze eski İlçe Başkanı Recep Dursun, “3 yıldır o bölgede hak sahibi olan vatandaşların tapularına kavuşma mücadelesi var. Büyükşehir’in ranta dönük projeleri vatandaşları çileden çıkarmaya yöneliktir. AK Parti iktidara geldiğinde vatandaşa tapuları verileceği söylendi. Bugüne kadar ne tapu verilmedi. Tam tersine tapu verilmeyeceği söylendi. Orada yaşayan insanlar ne rantçıdır ne işgalci hepsi hak sahibidir. Rezerve alanı ilan etmek o bölgede bölmektir. Vatandaşlar arasına nifak sokmaktır. Bizim beklentimiz orada 40 yıldır oturan bir vatandaşın başka bir bölgeye sürülmemesi ve o bölgede müşteri olarak kabul edilmesidir. Oradaki vatandaşlar kenetlenmiştir. Sonuna kadar ranta karşı olacaklar” sözlerini kullandı.

 

YAŞANABİLİR BİR MAHALLE İSTİYORUM

Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Başkanı Sebahattin Günel ise, “İyi bir kente karşı değiliz. Belediyeler bu işin içinde ama esas olarak merkezi hükümet konunun içinde. Sadece belediye başkanlarını suçlamakla bitmiyor. İktidarda güç zehirlenmesi diye bir şey var. Ben yaşanabilir güzel bir mahalle istiyorum. Herkesin derdi de bu. Bizler bir araya gelerek sorunları çözmeliyiz” Hürriyet Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Adnan Civil, “Topular çekmecede vereceğiz derken hala vermediler. Biz burada şunu istiyoruz. Her iki mahallede tapuları verin imara öyle başlayın. Belediye başkanıyla 20 toplantıya girdik. Ama bir türlü sonuç alamadık” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu