20 Ocak 2019 Pazar

Kaman, Büyükşehir’e yüklendi

Kaman, Büyükşehir’e yüklendi
Siyaset Yazdır

Haber

MİA Projesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’ne sorular yönelten İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman, “Kent Konut’ta (Örneğin Haldızların yaptığı Yıldız Konutlarında) neden yüksek yapılara izin veriliyor? Bu yaptığınız abdestsiz namaz kılmaya benzer. Real arsasında da abdestsiz namaz kılarım diyorsunuz. Sayın Başkan iki iş de yanlıştır. İki yanlış bir doğru yapmaz” dedi

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman, haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Kaman, kent gündemine oturan MİA Projesi ve AK Partili belediyelerin düzenlemiş oldukları Muhtar Gezi Programları hakkında değerlendirmelerde bulunarak kinayeli bir şekilde belediyelere önerilerde bulundu.

 

METRO İLE NOT GAYRİMENKUL’UN TALEBİ AYNI

Açıklamasına MİA Projesi sürecini anlatarak başlayan İl Başkanı Kaman, “Real'in eski sahibi Metro şirketi sahibi oldukları Real arsası (alanı 35 bin metrekaredir) 18 Eylül 2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe verir. Dilekçede Metro firması kendi arsası üzerine AVM yapmak istediğini ve bu alanın MİA kapsamına alınmasını talep etmiştir. Büyükşehir Belediyesi meclisi şirkete 14 Nisan 2016 tarihinde ‘hayır’cevabı vermiştir. Bu ret cevabının ardından arsa Macit Haldız'ın sahip olduğu NOT Gayrimenkul şirketine 24 Haziran 2016 tarihinde satılır. NOT Gayrimenkul 22 Eylül 2016 tarihinde İzmit Belediyesi'ne dilekçe verir. Metro şirketinin talebinin aynısını NOT Gayrimenkul da talep etmiştir. İzmit Belediyesi talebi reddeder” dedi.

CARREFOUR ARSASI DA FAYDALANACAK

Devamında proje için Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat eden Not Gayrimenkul sürecine değinen Kaman, “Bu sefer Not Gayrimenkul Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat eder. Büyükşehir Belediyesi Meclisi de 15 Aralık 2017 tarihinde bu talebi reddeder. Her ne hikmetse bundan sonra enteresan olaylar olmaya başlar. Önce MİA projesinde revizyon ihtiyacı oluşur. Revizyonda 14 Aralık 2017’de mecliste kabul edilir. Revizyon ile Real arazisi MİA kapsamına alınması planlanıyor. 11 Ocak 2018’de revizyonun onayı için oylama planlanırken gelen tepkiler üzerine oylama erteleniyor. Yeni oylama ise 15 Şubat Perşembe günüdür. Bu revizyon kabul edilirse NOT Gayrimenkul eskisine oranla 2.5 kat daha fazla yani 10 kata kadar inşaat yapabilecektir. Bu plan onaylanırsa Not Gayrimenkul’un 15 Ocak’ta satın aldığı Carrefour arsası da bu revizyondan faydalanacaktır” şeklinde konuştu.

 

YAPTIĞINIZ ABDESTSİZ NAMAZA BENZER

Ardından Büyükşehir Belediyesi yetkililerine soru yönelten Kaman, “Metro Firması'na uygun görülmeyen imar değişikliği neden NOT Gayrimenkul'a uygun görülmüştür? AK Parti İl binasının da sahibi olduğu bilinen Macit Haldız'a neden rant devşirilmeye çalışılmaktadır? MİA projesindeki 1/1000 ölçekli planlama yetkisi neden İzmit Belediyesinin elinden alınmış ve Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir? İzmit Belediyesi by pass edilerek neden kanunlar çiğnenmiştir? Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Temmuz 2016 tarihinde ‘Ucube İnşaatlarla İstanbul'un güzelliğine çok yanlışlar yaptık’ sözü İzmit için bir anlam ifade etmiyor mu? Deprem bölgesi olan İzmit’te normal vatandaşın 4 katın üzerinde inşaat yapmasına müsade edilmiyor. Kent Konut’ta (Örneğin Haldızların yaptığı Yıldız Konutlarında) neden yüksek yapılara izin veriliyor? Bu yaptığınız abdestsiz namaz kılmaya benzer. Ben kıldım oldu diyorsunuz. Real arsasında da abdestsiz namaz kılarım diyorsunuz. Sayın Başkan iki iş de yanlıştır. İki yanlış bir doğru yapmaz” ifadelerine yer verdi.

 

UZAKDOĞU TURLARI DA DÜŞÜNÜLMELİ

Ardından muhtar gezileri ile ilgili de parti olarak kinayeli bir şekilde önerilerini sunan Kaman, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhtarlara Paket Dünya Turu düzenleneceğini, bu kapsamda muhtarların İspanya’da El Hamra Sarayı'na götürülebileceğini söyledi. El Hamra Sarayı ‘1001 Gece Masalları'na’ ilham kaynağı olan saraydır. Muhtarlarımız için yapılan bu turlar ‘1001 Gece Masalları Sarayları’ ile sınırlı kalmamalı, Afrika'da Safari turları, Paris'te Disneyland turları, Florida'da Universal Stüdyoları da gezi programına ilave edilmelidir. AK Partinin Belediyeleri maneviyatı yüksek muhtarlarımız için ‘Umre turları’, maneviyatı az olan muhtarlarımız için ‘Uzakdoğu Turları’ da düşünülmelidir. Bu turların sayılarının arttırılması ve disiplini sağlamak maksadı ile AK Partili Belediyelerin yan kuruluşu olarak ‘Muhtar Turizm AŞ’ler kurulmalıdır. Seçim zamanlarında AK Parti’ye rakip partilerin milletvekillerinin köyleri ziyaret ettikleri sırada muhtarlarımızın daha hızlı ortadan kaybolmalarını temin etmek maksadı ile pankart indirmede de başarılı olan belediye araçları görevlendirilmelidir” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu