20 Ocak 2019 Pazar

Doğan’dan Anlamlı Davranış

Doğan’dan Anlamlı Davranış
Güncel Yazdır

Bir yıl önce bir sokak köpeğini sahiplenerek örnek bir davranış sergileyen Başkan Doğan, bir köpeği daha sahiplenerek sıcak bir yuvaya kavuşturdu

Dünyanın canlılardan oluşan bir sistem ile kurulmuş olduğuna dikkat çeken Başkan Doğan “şartları uygun olanların bir hayvanı sahiplenip onu da aileden biri olarak görmesi, çocuklarının hayvan sevgisiyle yetişmesinin yanı sıra aynı zamanda insani bir görevdir” dedi.

 

DÜNYA BİR SİSTEM İÇERİSİNDE KURULMUŞTUR

Doğan, İzmit Belediyesi’nin hayvanlara gösterdiği önem ve hassasiyete de değinerek “bu dünyada insanlar, hayvanlar, bitkiler yaratılarak birlikte denge içerisinde sistem kurulmuştur. İnsan birinci planda ama tabiatın ve ekolojik dengenin korunması anlamında hayvanların korunması çok önemli.

 

KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE MÜDAHALE EDİYORUZ

Gerek Büyükşehir Belediyemiz, gerek İzmit Belediyemiz sokak hayvanlarıyla ilgili titiz çalışmalar yapıyoruz. Hayvanları koruma kanunu içerisinde hayvanların da hakları olduğunu göz önüne alarak onların da hukuk içerisinde sağlıklı ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde destek veriyoruz. Bir yandan da kadın çocuk yaşlı gibi kesimlerin zaman zaman sokak hayvanlarından rahatsızlıkları olduğunu görüyoruz. Onların da haklı yanları var. Hayvanlar toplu gruplar halinde olduklarında kadınların, çocukların şikâyetlerine yol açmaktadır. İzmit Belediyesi olarak bir yandan hayvanlarımızın iyi koşullarda ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri ihtiyaçlarının karşılanması için çalışırken; diğer taraftan da vatandaşımızın da bu konudaki kaygılarını gidermeye çalışıyoruz.

 

HAYVANSEVER BİR BELEDİYİZ

Hayvan sever bir belediyeyiz. Sokak hayvanları için yaptığımız kulübüler, besleme kabinleri var. Kanun gereği, topladığımız hayvanlarının tedavilerini yaptırdıktan sonra aldığımız yere bırakıyoruz. Bir yandan da vatandaşımızın şikayeti olan bölgelerde çok gruplaşmalar varsa onlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın herhangi bir şikayet olmadan hayvanların da sağlık ve huzur içerisinde yaşamalarına gayret ediyoruz. İzmit’te yoğun yaşam alanlarının bulunması hayvanların merkeze kaymasına neden oluyor. Başka şehirlerden de köpeklerin şehrimize geldiğine, bırakıldığına da  şahit oluyoruz. Bunun da önüne geçmeye çalışıyoruz. Veterinerlerimizle, hayvan toplama ekibimizle, hem hayvanlar hem de insanlar için en doğru olanı yapmaya çalışıyoruz.

 

ÇAKIL VE PEKMEZ AİLEMİZİN BİR PARÇASI OLDU

Yurt dışında başıboş hayvan yok çünkü insanlar sahipleniyor. Şartları uygun olanlar bir hayvanı sahiplenip onu da aileden biri olarak görüp, hem çocuklarına hayvan sevgisini yaşatmaları hem de onun bir can olduğu düşünülerek böyle insani bir görev yerine getirmeleri çok önemli.  Daha önce bir sokak köpeğini sahiplenmiştim.  Çakıl adını verdiğimiz köpeğimiz ailemizin bir parçası oldu. Kızlarımda onu çok sevdi.   Şimdi ise yine bir sokak köpeğini sahiplenerek adını da Pakmez koyduk. Keyifle bakıyoruz. Bir yandan hayvanları çok seviyoruz, onların korunması ve yaşaması için gayret ediyoruz. bir yandan da insanlarımızın zarar görmemesi için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu