20 Ocak 2019 Pazar

Ortalamayı geçemezsek istifa ederim

Ortalamayı geçemezsek istifa ederim
Röportaj Yazdır

Haber

İYİ Parti'nin Kocaeli'de başlangıcı pek istendiği gibi olmamıştı. İl başkanı istifa etti. Neler oluyor derken birden Demokrat Parti kökenli Dr. Serdar Kaman İyi Parti İl Başkanı olarak atandı. Sonra hızlı geçen iki ay. İl teşkilatı kuruldu, ilçe teşkilat atamaları gerçekleşti. Genel Başkan ağırlandı. Peki süreç nasıl ilerledi? İl binası açılışı Kaman'ı tatmin etti mi? MİA projesini neden mahkemeye verdi? İl Başkanları Toplantısı hakkında ne düşünüyor? "Sokağa çıkmıyor. Elit başkan" eleştirileri haklı mı? 2019 hedefi ne? İşte Serdar Kaman'dan çok özel açıklamalar...

 

İl Başkanlığı süreciniz nasıl gelişti?

Ben aslında MHP’de yaşanan muhalif hareket sürecinde Sinan Oğan’la birlikte hareket ettim. Haluk Bey il başkanı seçilmeden önce de Koray Aydın’dan bana teklif gelmişti. O dönem bunu değerlendirmedim. Koray Aydın’ın teklifi de ciddi ama ardından Meral Hanım’dan gelen teklifi görünce ısrarı da görmüş olduk. Ailemle ve birlikte hareket ettiğim elli, altmış kişilik siyasi grubumla konuyu görüştük. Siyaset ekip işidir. Ekip de bu yönde olumlu cevap verince Sinan Bey’le bir görüşmemiz oldu Ankara’da. El sıkışıp ayrıldık. Ardından ben il başkanı oldum.

 

Haluk Ulusoy’un istifasının ardından yaşanan süreçte biraz daha fazla yoruldunuz mu?

Kim gelse aynı şeyle karşılaşacaktı. Bizim hareketimiz milliyetçi camiadan başladı. Ama her siyasi görüşten isimler partimizde var. Ben yönetimi oluştururken bunu da göz önünde bulundurdum. Bütün ortaya çıktığında, herkesin beğendiği bir kadro ortaya çıktı. Hatta bu kadrodan iki üç tane il yönetimi çıkar diyenler oldu. Bununla gurur duyuyoruz tabi.

 

Kocaeli teşkilatı, genel başkanın şehrinde İYİ Parti’yi yeterince temsil edebiliyor mu?

Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Mesela başka bir şehrin teşkilatı bir çalışıyorsa, biz üç çalışıyoruz. Zaten Meral Hanım’ın kenti olarak biz Türkiye ortalamasının üzerinde oy almalıyız. Genel merkezin aldığı oyları, yerel teşkilat çalışmaları artı, eksi 2 puan civarında etkiler. Eğer genel merkezin oylarının üzerinde oy alamazsak, bu makamda bir dakika bile durmam. Seçimler bizim için sınav olacaktır.

 

Seçimlerle ilgili gerçekçi hedefiniz nedir?

Şu anki anketlerde çıkan oylarımız Türkiye çapında yüzde 20.2. Murat Gezici’nin anketinin sonuçları bu. Yeni kurulmuş bir parti için çok yüksek bir oran. CHP milletvekili arkadaşımla oturdum. “Sizin anketlerde biz kaç görünüyoruz?” diye sordum. Kararsızlar dağıtılmadan yüzde 17 olduğunu söyledi. Bundan yaklaşık bir ay önceki bir konuşma bu. CHP’nin kendi anketinde çıkan sonuç. Basında gördüğüm İYİ Parti yüzde 3, yüzde 5 görünüyor gibi rakamlar, manipülatif rakamlar. Ben bazı anket şirketlerini arayıp, yaptıkları anketleri satın almak istedim. Biz anket satmıyoruz diyorlar. Satmadan size para nasıl geliyor diye soruyorum o zaman. Bir yerden para geliyor demek ki ve bazı anket şirketleri para gelen yere hizmet ediyor demektir bu. Dolayısıyla anket şirketlerini doğru tahlil etmek lazım.

 

HALKIN ARASINDA GEZERİM

Ben halkın arasındayım. Halkı gezerim. Tavşantepe’de kahvehaneleri gezerim. Çay içerim. Akşamları özellikle sürekli halkın nabzını tutmaya gayret ederim. Gece ikiden, üçten önce yatamıyorum. İlgiyi de görüyorum. O yüzden, sokak bazı şeyleri bize daha net bir şekilde anlatıyor.

 

Ama tam aksi yönde, özellikle sizin sokağa pek fazla eğilmediniz konusunda eleştiriler var...

Olaya tabi şöyle de bakmak lazım. Ben il başkanı olalı daha iki ay oldu. Bu süreçte on iki ilçe teşkilatımızı oluşturduk. İl teşkilatımızı oluşturduk. İl ve ilçe binalarımızı hazırladık. Bu arada il binası açılışı yapıp, Genel Başkanımız Meral Akşener’i ağırladık. Dolayısıyla bu süreçte daha fazla içeriye çalıştığımız doğrdudur. Eleştirileri normal karşılıyorum. Ama artık daha fazla dışarıya yöneleceğiz. Yakında olağan kongrelerimizi tamamlayıp, hemen seçim çalışmalarına başlayacağız.

 

Mesela kentin gündeminde yer alan MİA konusunda nerede duruyorsunuz? MİA projesini destekliyor musunuz?

Aslında proje içinde kalan bölgede benim de bir yerim vardı. Ben o yeri sattım. Çünkü projedeki haksızlıkları gördüm. Oluşturulan adaların kimi büyük, kimi küçük oluşturulmuştu. Eşit bir parselizayson yapılmamıştı. Neye göre yapıldı bu adalar? Konuyu hem kentteki, hem de Ankara’da profesör olan avukatlarla görüştüm. Onlar da bana projedeki haksızlıkları gösterip, bu projenin geçmeyeceğini söylediler. Bunun üzerine MİA’ya karşı ilk dava açan kişilerden biri de benim. Yerimi de sattım. Beş yıl önceki proje mahkeme kararıyla iptal edildi. O davanın karşı taraflarından biri de bendim. Haklılığımız ortaya çıktı.

 

MİA PROJESİ, KENT KONUT OLAYINA BENZİYOR

Peki ikinci proje için ne düşünüyorsunuz? Mesela siz olsanız ne yaparsınız?

Biz MİA projesine karşı değiliz. Böyle bir projeye ihtiyaç var ama bütün paydaşların görüşünün alınması lazım. Sadece belli paydaşların görüşü alınarak olmaz. Biz proje içinde kalan tüm hak sahipleriyle görüşüp, fikirlerini alacağız. Ona göre bir proje ortaya çıkaracağız. Bunu yapmak en fazla altı ayınızı alır. Biz iktidara gelince bunu yapacağız. Hani bir zamanlar Kent Konut olayı vardı ve o proje davalık olmuştu. Bazı hak sahipleri bir takım özel haklarla oradan daire sahibi olmuşlardı. MİA projesi de bu haliyle biraz Kent Konut sorununa benziyor. Benzer bir tablo var ortada.

 

Üye sayıları ne durumda? Bir rakam verebilir misiniz?

Tabi her şey çok yeni daha. Henüz teşkilatlanmamızı bitirdik. Şu an bir rakam vermem doğru olmaz. Bununla ilgili nisan ayı gibi bir açıklama yapabilirim. Henüz o konuda düzenli bir çalışmaya girişme fırsatımız bile olmadı.

 

2019 yerel ve genel seçimleri için Kocaeli’deki hedefleriniz nedir? Kaç milletvekili, kaç belediye kazanmayı planlıyorsunuz?

Bir kere 2019 genel seçimlerinin dar bölge ya da daraltılmış bölge şeklinde yapılacağını tahmin ediyorum. Çünkü iktidar kendisine göre en avantajlı yöntemi seçecektir. Hatta büyükşehirlerde ayrı, diğer kentlerde ayrı bir seçim yöntemi bile getirilebilir. Bölgeye göre, büyükşehirlerin için de dahi farklı farklı yöntemler tercih edilebilir. Ben öyle düşünüyorum. Ama Kocaeli’de 6 milletvekilini çıkaracağımızı tahmin ediyorum. Hedefimiz ve planlamamız bu. Yine 6 belediye başkanlığı çıkarma hedefimiz var. Şu an yüzde 20’nin üzerinde oyumuz var Kocaeli’de. Söylediğim gibi, Türkiye ortalamasının üzerinde oy alamazsak istifa ederim.

 

Özellikle daha güçlü olacağınızı düşündüğünüz bölge neresi? İzmit için ne düşünüyorsunuz?

Gebze bölgesi olarak tarif edebileceğimiz, Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası bölgesinden 2 milletvekili çıkaracağımızı düşünüyorum. İzmit için bir ittifak olabilir. Tabi bu genel merkez tarafından alınacak karara bağlı. İl binası açılışımıza katılan il başkanları bu konuda kopya verebilir.

 

DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül ile SP İl Başkanı Nurettin Çelik’i mi kastediyorsunuz?

Evet, onlara da açılışımıza katıldıkları için teşekkür ediyorum.

 

Peki il binası açılışını nasıl değerlendiriyorsunuz? Genel Başkan Meral Akşener kendi şehrinde partililere seslendi. Tatmin edici bir program oldu mu?

Biz orada bir miting düzenlemedik aslında. İl binası açılışı yaptık. 5-7 bin arasında bir katılım bekliyorduk. 5 bin civarında katılım oldu. Beklentimizi gayet karşılayan, çok güzel bir program oldu. Mesela bizden bir iki ay önce başka bir siyasi parti CHP, genel başkan katılımıyla il binası açılışı yaptı. Oraya 243 kişi katıldı. Tek tek saydık. Biz 5 bin kişi topladık.

 

20 BİN KİŞİ TOPLARIZ

Ama sizden bir hafta önce de iktidar partisi AK Parti, genel başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Siz iktidarı mı, ana muhalefeti mi kıyaslıyorsunuz kendinizle?

Biz iktidara adayız. Ama o programa otobüslerle pek çok ilden insan taşındı. Belediyelerin taşeron işçileri zorla programa götürüldü. Tabi ki Cumhurbaşkanı programı olması nedeniyle katılım olacaktır. Ama talimatla adam toplanan bir kalabalık vardı o programda.

 

Siz de farklı illerden gelen olmadı mı?

Bizde de oldu ama çevre illerde teşkilatlanma süreci henüz tamamlanmadığı için, aynı düzeyde bir katılım olmadı bizde.

 

Peki neden bina önü yerine, program için pazar alanını tercih etmediniz? Bu yönde bir talebiniz oldu mu?

Öyle bir talebimiz olmadı. Çünkü istesek de vermeyeceklerini biliyoruz. Zaten dediğim gibi biz il binası açılışı yaptık. Bir miting düzenlemedik. Üstelik o gün Meral Hanım’ın şehirde bir kaç farklı programı olduğundan, katılımda bölünmeler oldu. Ama bir miting düzenlediğimizde 20 bin kişiyi oraya rahatlıkla yığarız. Tabi bize perşembe pazarı alanını tahsis ederlerse. Fakat alanı bize vereceklerini hiç sanmıyorum.

 

Bir de il başkanları toplantısı konusu var? Davet aldınız mı ya da alırsanız katılır mısınız?

Öncelikle ben o toplantıya katılım kriterlerinin ne olduğunu anlamadım. Yani katılanlar hangi niteliğe göre katılıyor, katılmayan neye göre çağrılmıyor? Mecliste grubu, vekili olanlar mı çağrılıyor, yoksa başka birşey mi var? Çünkü mecliste olan da var o toplantıda, olmayan da. Ama mecliste olmayıp çağrılmayan da var, olup katılmayan da. Bana da bir davet gelmedi. Gelirse onu düşünür, tartışır bir karar veririz. O toplanltıları da AK Parti’nin finanse ettiği söyleniyor.

 

GİK üyesi Cumali Durmuş’un, Diriliş Kampı ile ortaya attığı iddialar vardı. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu parkı basına açtı. Endişeleriniz geçti mi?

Bir kere öyle piknik yapar gibi bir program olmaz. Gazetecileri oraya götürüp, çay, kahve içirip gezdirerek konu anlatılmaz. Bizim söylediğimiz şey farklı. Konunun iyi araştırılması lazım. Bu konu öyle basitçe geçiştirilemeyecek kadar önemli. Bizim endişelerimiz devam ediyor.

 

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Afrin konusunda mehmetçiğin yanındayız. Harekatı destekliyoruz. Biz zaten milliyetçi çizgisi de olan bir partiyiz. Harekatta şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Biz yıkıcı değil, yapıcı bir muhalefet yapıyoruz. Doğruları görür, yanlışları da uyarırız. Beni ağırladığınız teşekkür ediyorum.

 

Serdar Kaman kimdir?

1965 Elazığ doğumlu. Genel cerrahi ve gastroentoloji uzmanlığı var. İki ayrı özel hastanede çalışıyor. Siyasi hayatı 2007 yılında Demokrat Parti’de başladı. Aynı partiden milletvekili adayı oldu. Denge ve Birlik Platformu isimli bir ekip oluşturdu. O ekiple siyasi toplantılar organize etti. 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce MHP’ye geçti. O seçimlerde milletvekili adayı oldu. MHP’de başlayan muhalif harekette Sinan Oğan’la birlikte hareket etti. Haluk Ulusoy’un istifasının ardından Meral Akşener’in teklifiyle İYİ Parti il başkanı oldu.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu