21 Ocak 2019 Pazartesi

CHP’liler yine MİA’yı konuştu

CHP’liler yine MİA’yı konuştu
Siyaset Yazdır

Haber

CHP İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İlker Ulusoy, İzmit Belediye Meclis Toplantısı’nda MİA Projesi ile ilgili Zekeriya Özak’a soru yönelttiğini belirtirken “Her iki belediyede de imar komisyonu başkanlığı görevini yürüten Sayın Özak, soruların cevabını neden veremedi? En üst konumda olan kişi. Kendisini istifaya davet ediyorum” dedi

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, haftalık olağan toplantısında kent ve ülke gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Açıklamada İzmit Belediyesi Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş ve Meclis Üyesi İlker Ulusoy da yer aldı. Toplantıda ilk olarak Meclis Üyesi İlker Ulusoy, kent gündemini uzun süredir meşgul eden MİA Projesi ile ilgili konuşurken salı günü düzenlenen İzmit Belediye Meclis Toplantısı’nda İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak’a yönelttiği sorulara yanıt alamadığını belirtti. Ulusoy, “Altında Zekeriya Özak imzalı bir belgeyle çok katlı yapılaşmanın o bölgede sorun yaratacağı sebebiyle bu talep reddedilmiştir. Peki bir yıl bile geçmeden Özak bu kararını neden değiştirmiştir? En üst konumdaki Zekeriya Özak’ı istifaya davet ediyorum” dedi.

 

KOMİSYONUN VARLIĞI GEREKLİ MİDİR?

Açıklamasında Meclis Üyesi İlker Ulusoy, “Nerdeyse iki aydır kent gündeminde olan MİA’nın İzmit Belediye Başkanına özellikle sözlü olarak cevaplandırmasını istediğimiz soruları sunduk. Büyükşehir belediyesi tarafından imar planına müdahale edilerek değiştirilmiştir. Sorumuz şu: MİA İzmit Belediyesi’nin mi yoksa Büyükşehir Belediyesi’nin projesi midir? İzmit ve Büyükşehir tarafından onaylandıktan sonra onaylandığı takdirde İmar Komisyonunun varlığı gerekli midir? Yapılmak istenen emsal ve kat değişikliği 42 Evler ve Sanayi bölgesi içinde uygulanacak mıdır?” dedi.

 

ÖZAK’I İSTİFAYA DAVET EDİYORUM

Devamında İzmit Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak’a yüklenen Ulusoy, “6 adet soru sorduk. Bu soruların her birinin cevaplanması bana göre 1 dakikalıktı. Ama bunu cevaplayamadılar. Ret sebebini gerektiren koşulları sorduk. Nevzat Doğan, bu soruları teknik sorular olduğu gerekçesiyle yazılı olarak cevaplandıracağını belirtti. İmar Komisyonu Başkanı, Büyükşehir Meclis üyesi ve Başkan Vekili Zekeriya Özak fırsat bulduğu her ortamda konuyu anlatmaya çalıştı. Real arazisinin el değiştirmesinin ardından yeni arazi sahipleri plan itiraz süresinde İzmit Belediyesi’ne itiraz ederek bir olan emsalin iki buçuk olmasını talep etmiştir. Altında Zekeriya Özak imzalı bir belgeyle çok katlı yapılaşmanın o bölgede sorun yaratacağı sebebiyle bu talep reddedilmiştir. Peki bir yıl bile geçmeden Özak bu kararını neden değiştirmiştir? Her iki belediyede de imar komisyonu başkanlığı görevini yürüten Sayın Özak, bu soruların cevabını neden veremedi. En üst konumda olan kişi. Zekeriya Özak’ı istifaya davet ediyorum. Salı günü yazılı önergemizi verdik. 6 günlük süreleri var. Yazılı cevap geldiği zaman paylaşacağız” şeklinde konuştu.

 

DOĞAN KASITLI OLARAK SUSUYOR

Ardından konuşan İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Maalesef aslında aynı parti olmasına rağmen İzmit ve Büyükşehir Belediyesi sürekli kavga halinde. Nevzat Doğan bazı noktalarda kasıtlı olarak susuyor ve bilgi vermiyor. Dilovası’nın istemediği Körfez’in reddettiği tavır koyduğu çöp fabrikası üniversitenin oradaki köylerde yapılmaya çalışıyor. Sürekli Nevzat Doğan’ın susmasıyla birlikte parti çekişmesinde kent yönetilemez duruma gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

NEDEN KOCAELİ MUHTARLARINI GÖTÜRÜYOR?

Küçükkaya, “Ayrıca şehit haberlerinin geldiği bu ortamda salı günü CHP meclis üyeleri uyarmasa Nevzat Doğan’ın gündeminde muhtarları yurtdışına götürme fikri de vardı. Neden Kocaeli’deki bütün muhtarları götürmek istiyor, neden sadece İzmit değil, bu da kafamızı kurcalıyor. Oraya yapılacak bir kültür gezisindense şehit ailelerine yapılacak bir yardım vicdanımızı daha da rahatlatacaktır. Nevzat bey bu kültür gezisini kendi lideri Erdoğan’dan esinlenerek yapmış olabilir. Hiçbir sol siyasetçinin görüşmediği Papa ile Menderes’ten Celal Bayar’a kadar görüşürlerdi. Müslüman topraklarından Papa’ya dua etmesi, Nevzat Doğan’ın planladığı programı da doğal gösteriyor” sözlerini kullandı.

 

MUAZZAM BİR KURULTAYDI

Devamında Kurultay ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Küçükkaya, “Türkiye’nin tartışmasız en demokratik partisi CHP’dir. AKP’nin ilçe ve il başkanlığı noktasında bile ikinci adaya tahammül edemediği bir süreçte CHP’de iki adaylı kurultay gerçekleşmiştir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Muazzam güzellikte bir kurultaydı” şeklinde konuştu.

 

İSTİFAYI DÜŞÜNENLERİ GERİ GÖNDERDİM

Partideki istifalarla ilgili konuşan Küçükkaya, “Birçok bölgede istifa talepleri var. Bütün süreç demokratik bir şekilde işlemiş. Kemal bey daha çok kucaklayacak, Muharrem bey daha fazla çalışacak. Hiç kimse ben yokum, istifa ediyorum demeyecek. CHP, Kemal beyin Muharrem beyin Deniz Baykal’ın şahsi partisi değil. İstifa etmek isteyen arkadaşları geri gönderdim. Herkese bir hafta düşünme süresi verdim. İstifa edeceğiniz kurum Cumhuriyetin savaş meydanlarından partileşme sürecine gelmiş bir kurumdur” açıklamalarında bulundu. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu