19 Ocak 2019 Cumartesi

Veliahmet ve Hacıhızır’ın trafik çilesi bitmiyor

Veliahmet ve Hacıhızır’ın trafik çilesi bitmiyor
Güncel Yazdır

İzmit'in en eski ama hak ettiği ilgiyi görememiş olan iki mahallesi Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde trafik çilesi bitmiyor. Mahalle sakinleri esnaf, konunun çözülmesini bekliyor

Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde trafik çilesi, vatandaş ve esnafı bezdirdi. Bölgede yaşayan vatandaşlar araçlarını park edebilecek yer dahi bulamıyor. Bu nedenle de vatandaşlar hayli rahatsız. Öyle sokaklar var ki bu mahallelerimizde iki araç karşı karşıya geldiğinde birisi mutlaka geriye doğru çıkmak zorunda kalıyor.

 

TAKSİCİ ESNAFI SIKINTI YAŞIYOR

Yaşlı oranının da hayli yüksek olduğu mahallede, yaşlı vatandaşlar bölgenin bayır olması nedeni ile yürüyerek evlerine gidemiyor. Bu bölgede yaşayan yaşlı vatandaşlar çarşıda işleri olduğunda işlerini halletmek için çoğunlukla taksi kullanmak zorundalar. Bu durum karşısında o bölgeye çalışan taksici esnafı sıkıntının en büyüğünü yaşıyor. Yolların dar ve son derece bozuk olması nedeni ile o bölgeye müşteri götürmek çok ciddi çile haline geliyor. Dar yollar nedeniyle 5 dakikalık mesafe 15 dakika sürüyor.

 

İTFAİYE VE AMBULANSLAR SIKINTI YAŞIYOR

Trafik ve yollarındarlığı nedeniyle ambulanslar ve itfaiyelerin mahallelere girişi de sıkıntılı oluyor. Bu mahallelerde acil bir hasta olduğunda ya da bir yangın anında yine yolların dar olmasından dolayı itfaiye ve ambulansalar bu bölgeye çok zor ulaşım sağlıyor. Evlerin eski ve bazı evlerin de ahşap olması nedeni ile çok sık yangın yaşanan mahallelerde yaşayan vatandaşlar ise bu durum karşısında çaresiz.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Veliahmet ve Hacıhızır mahallerinde yaşayan vatandaşlar, kendilerinin de insanca yaşama haklarının olduğunu dile getirerek, bölgenin bir an önce kentsel dönüşüme sokulmasını bekliyor. Mahallerinde en ufak sosyal yaşam imkanı olmamasından şehir içine inmek zorunda olduklarını söyleyen mahalleliler, şehir içine inebilmek için dahi en az yarım saate ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. Yolların dar olmasından nedeni ile, yol verme meselesinden dolayı çok sık tartışmanın yaşandığından bahseden mahalle sakinleri, sokakların dar, evlerin ise oldukça eski ve deprem görmüş olmasından dolayı, geceleri korku içinde evlerinde uyumak zorunda olduklarını, bir deprem anında evlerinin yıkılma ihtimalini hep düşündüklerini söylüyorlar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu