21 Ocak 2019 Pazartesi

“İş cinayetinde Kocaeli 6’ncı sırada”

“İş cinayetinde Kocaeli 6’ncı sırada”
Güncel Yazdır

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nde konuşan İSİG Meclisi Koordinasyonundan Selçuk Karstarlı, “2017 yılında en az 2 bin 6 emekçi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirirken Kocaeli’de 71 emekçi iş cinayetine kurban gitti. İş cinayetlerinde iller arasında Kocaeli 6’ncı sırada” dedi

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 3 aylık periyotlarla düzenlediği meclis toplantısının ikincisini gerçekleştirdi. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube binasında gerçekleştirilen meclis toplantısına işçilerin yanı sıra iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, avukat ve gazeteciler de katıldı. Meclis toplantısında Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Koordinasyonundan Selçuk Karstarlı, ‘2017 Yılı iş Cinayetleri Raporu’ ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Toplantıda Karstarlı, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre 2017 yılında en az 2 bin 6 emekçinin iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdiğini belirtirken Kocaeli’de 71 emekçinin iş cinayetine kurban gittiğini açıkladı.

 

 

GEBZE BİRİNCİ SIRADA

İş cinayetinde Kocaeli’nin 6’ncı sırada olduğunu vurgulayan Karstarlı, “2016 yılında en çok ölümün yaşandığı 2’nci il Kocaeli idi. 2016’da 89 işçi hayatını kaybetmişti. İlimiz 2017 yılında iş cinayetleri bakımından, ölen kişi sayısı dikkate alındığında ülke genelinde 6’ncı sırada gelmekte, fakat sigortalı sayısına göre 2’nci, nüfusa oranla da 3’üncü sırada. Kocaeli’de 2017 yılında en fazla iş cinayetinin 17 işçi ölümü ile Gebze ilçesinde gerçekleşmiş durumda. Gebze’yi ise İzmit, Darıca ve Kartepe ilçeleri takip ediyor” açıklamalarında bulundu.

 

 DSC_4001

 

METALDE ÖLÜMLER İKİ KAT FAZLA

Kocaeli’de metal iş kolundaki ölümlerin ülke ortalamasının 2 katından fazla olduğunu belirten Karstarlı, “Verilere göre, Kocaeli’de en fazla ölüm, ezilme ve göçük sebebi ile olmuştur. Kalp krizi ve beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı ülke genelinde yüzde 9 iken Kocaeli’de bu oran yüzde 15 olarak gerçekleşmiştir. Bu oran geçtiğimiz yıl ülke genelinde yüzde 11 Kocaeli’de ise yüzde 17 idi. Kocaeli’de ölen 71 işçiden 1’i kadın. 71 işçiden 3'ünün yaşı 18 yaşın altında, 6 işçi ise göçmen" ifadelerine yer verdi. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu