14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

İstanbul parklarında Kocaeli rüzgarı esecek

İstanbul parklarında Kocaeli rüzgarı esecek
Güncel Yazdır

Haber

Başiskele Sanayi Sitesi’nde bulunan Bnbbisiklet Şirketi Sahibi Makine Yüksek Mühendisi Bilal Şengün, “Çok yakında kendi üretimimiz olan elektrikli bisiklet taksilerimize İstanbul parklarında ve sahillerinde de binebileceğiz” dedi

İlimizde elektrikli bisiklet taksi üretimi yaparak bir ilke imza atan İZAYDAŞ eski Genel Müdürü, MÜSİAD eski Başkanı, son seçimde AK Parti Milletvekili Aday Adayı olan Makine Yüksek Mühendisi Bilal Şengün ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Başiskele Sanayi Sitesi’nde kendisine ait Bnbbisiklet Şirketi’ni işleten Şengün, ilk olarak Avrupa’da gördüğü elektrikli bisiklet taksileri ilimizde de hayal ederek Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da desteğiyle üretmeye başladı. Daha sağlamını üretmek amacıyla Çin’e kadar giden Makine Yüksek Mühendisi Şengün, elektrikli bisiklet taksi hikayesini gazetemizle paylaştı.

GÜROL (3)

 

Pınar GÜL: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Bilal Şengün kimdir?

Bilal ŞENGÜN: 1969 İstanbul doğumluyum. İlköğretimimi İzmit Ulugazi İlkokulu’nda tamamladım. Ortaöğrenime İzmit İmam Hatip Lisesi’nde başladım, fakat babamın görevi dolayısıyla liseye İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesi’nde devam ettim. Yükseköğrenimimi İstanbul Yıldız Üniversitesi’nde makine mühendisi olarak tamamladım. Sonra çevre mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptım. Askerliğimi Balıkesir’de yaptıktan sonra mühendislik hizmetleri veren ilk iş yerimi de orada açtım. 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kazanılmasının ardından belediye iştirak şirketi olan İSTAÇ A.Ş.’de verilen görev üzerine Atık Yakma Tesisleri Şefi olarak çalışmaya başladım. 2001 yılında İSTAÇ A.Ş.’de teknik genel müdür yardımcılığı görevine getirildim ve 2004 yılına kadar bu görevi sürdürdüm. 2004- 2009 yılları arasında İZAYDAŞ’ta genel müdürlük yaptım. 2009 yılından itibaren kendi şirketimde çevre-enerji yatırımları danışmanlığı ve inşaat taahhüt hizmetleri vererek ticari faaliyetlerimi sürdürdüm. 3 dönem MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanlığı görevinde bulundum. 2 yıl Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Başkanlığı yaptım. İngilizce ve Arapça biliyorum. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

 

ÜRETİM (2)

PROJEYİ İBRAHİM BAŞKANA AÇTIM

P.G: Elektrikli bisiklet taksi fikri nereden çıktı?

B.Ş: Benim asıl mesleğim çevre yatırım danışmanlığı. Türkiye’de maalesef çevre yatırımları destek görmeyince bu işi öğrenmeye karar verdim. Bir gün bana Kocaeli Engelliler Yıldız Spor Kulübü’nden bir haber geldi. Çocuklar bisiklete biniyor, düşe kalka eğleniyorlar. Ama bir yandan da ‘Bize başvurduğumuz iş yerlerinde sadaka veriyorlar. Biz de alnımızın teriyle para kazanmak istiyoruz’ diyorlar. Biz Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile İtalya’ya, İspanya’ya gittiğimizde bu elektrikli bisiklet taksilerle karşılaştık. Orada binmiştik. Engelli vatandaşlarımıza ‘Seka Park’a getirelim dedim, siz de gelin çalışın’ dedik. Projeyi aday adayı olduğum dönemde İbrahim başkana açtım.

 

DAHA SAĞLAMI İÇİN ÇİN’E GİTTİM

Avrupa’da şehir meydanlarında yaygın olarak kullanılıyor. Bu bisikletlerden biz de üretmeye başladık ve Seka Park yerine Başiskele Sahili’ne getirdik. 1 hafta sonra bisikletler arıza vermeye başladı. Baktık, 4-5 kişi binenler oluyor. Buna bir çözüm üretelim dedik. Daha sağlamlaştıralım dedik ve Çin’e gittim. Sanayi Sitemizde 10 tane ürettik. 6 aylık AR-GE sürecinden sonra ilk olarak 2018 yılbaşında üretime başladık. İşleri büyütünce farklı illerden de talep edilmeye başladı.

TAKSİ (5)

 

ÇEVRE DOSTU BİSİKLET TAKSİ

P.G: İlk olarak Kırklareli Lüleburgaz’da hizmet vermeye başladı.

B.Ş. Evet, ilk oraya satış yaptık ve onlar da başlattıkları bir proje kapsamında işleterek vatandaşa hizmet ediyorlar. Daha çok engelli, yaşlı ve hamile vatandaşlarımız için çok yararlı bir hizmet. İşlerini daha kısa sürede halledebilmeleri için yardımcı oluyor. Ayrıca iş imkanı da yaratılmış oldu bu şekilde. Bu bisiklet taksilerimiz, doğaya ve çevreye de son derece duyarlı. Herhangi bir zararı yok.

 

25 KM’Yİ GEÇMEMELİ

P.G: Ne kadar hız yapabiliyor?

B.Ş: İstediğimiz kadar hız yapar, ancak teknik olarak 25 kilometreyi geçmemesi lazım. Ortalama menzil 40 km civarında, isteğe bağlı artabilir.

 

BİN 500 İLE 15 BİN TL ARASINDA

P.G: Vatandaş satın alabiliyor mu?

B.Ş: Vatandaş da satın alabiliyor. Fabrikadan halka satış yapıyoruz. Fiyatlarımız bin 500 TL ile 15 bin TL arasında değişiyor. 15 çeşit taksimiz var. Tek kişilik olanlar da var, 2 kişilik olanlar da.

 

5 ÜLKEYE SATIŞ YAPTIK

P.G: Bugüne kadar kaç tane satış yaptınız?

B.Ş: Taksi bisikletten 5 tane verdik. Yaklaşık 10 tane de sipariş verdik. Ayda üretim kapasitemiz 5, yılda üretim kapasitemiz ise 500 tane. Bu bisikletlerden birçok ilden sipariş geldi, yakın dönemde İstanbul sahillerine de göndereceğiz. Ayrıca yurtdışına da açıldık. Bisiklet taksilerimizden Hollanda, Gürcistan, Kıbrıs, İngiltere ve Fransa’ya da verdik.

TAKSİ (1)

 

GÜNLÜK 1 TL’LİK ELEKTRİK HARCAR

P.G: Peki bu elektrikli bisiklet taksinin teknik özellikleri nelerdir?

B.Ş: Pedal destekli elektrik motoru var. Ferah ve ergonomik iç hacmine sahip. Her tekerlekte bağımsız süspansiyon ile mükemmel konfor özelliği bulunuyor. Kabinlerimiz, CTP 6 kat elyaf takviyeli polyesterden oluşuyor. 2 yetişkin yolcu taşıma kapasitemiz mevcut. Yük kapasitesi 300 kg. Ortalama menzil 40 kilometre tabi isteğe bağlı artabiliyor. Tırmanma eğimi yüzde 20. İsteğe bağlı güneş enerjisi ile şarj desteği sağlanabiliyor. Günlük 1 TL’lik elektrik harcar.

 

AMACIMIZ İNSANLARI MUTLU ETMEK

P.G: Peki, vatandaştan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

B.Ş: Çok güzel tepkiler geliyor. Kimisi gerçekten ihtiyacı olduğu için kullanıyor, kimisi de binerken eğleniyor. Bize çok teşekkür ediyorlar, daha önceden neden yokmuş diye soruyorlar. İnsanların bizim üretmiş olduğumuz ürünleri beğenerek kullanması bizi ayrıca mutlu ediyor tabi. Amacımız hem insanlara hizmet etmek hem engelli, yaşlı ve hamile vatandaşlarımızın sağlığı hem de özellikle engelli vatandaşlarımıza iş imkanı yaratmak. Tabi tüm bunları yaparken de onları mutlu etmek.

ÜRETİM (1)

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu