16 Ocak 2019 Çarşamba

Vali Aksoy: 130 kodlama sınıfı kuracağız

Vali Aksoy: 130 kodlama sınıfı kuracağız
Eğitim Yazdır

Haber

“Güvenli Okul” Projesi değerlendirme toplantısında konuşan Vali Hüseyin Aksoy kodlama eğitimine önem verdiklerini belirterek önümüzdeki dönemde Kocaeli genelindeki okullara toplam 130 tane kodlama sınıfı kuracaklarını söyledi

“Güvenli Okul” Projesi 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı İkinci Dönem Değerlendirme Toplantısı Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında gerçekleştirilen programa İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, Gıda ve Tarım İl Müdürü İlhan Özel, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Osman Aslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, ilçe kaymakamları, Kocaeli genelinde 150 okul müdürü, 150 muhtar ve 150 okul aile birliği başkanı katılım gösterdi.

 

EĞİTİM RAKAMLARINI PAYLAŞTI

“Güvenli Okul” Projesinin sunumunu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “İlimizin eğitimini daha da ileri götürme çabası içerisinde olacağız. 1607 okul ve kurumumuzda 23 bin 817 öğretmen, 417 bin 45 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin 380 bin 449’u örgün 36 bin 596’sı açık öğretimde eğitim görüyor. 15 bin 400 dersliğimiz var. Okul öncesi eğitim çok önemli. Okul öncesi eğitimde bugün itibariyle yüzde 94.28 civarındayız. Bunu İnşallah yüzde yüze ulaştıracağız. Bir buçuk ay içerisinde 136 derslik yapılmıştır” dedi._EL_K (2)

 

“36 BİN KİŞİNİN OKUMA YAZMASI YOK”

Okullaşma oranlarını da paylaşan Çelik, “Yüzde 99.43 ilimizin okullaşma oranı. Türkiye 98.13  okullaşma oranında. 342 ortaokulumuz var. 120 bin 208 öğrencimiz var. Orta öğretimde 223 okulumuz var. Öğrenci sayımız 101 bin 899. Derslik sayımız ise 4 bin 226. Okullaşma oranımız yüzde 93.47. Bu alanda da Türkiye ortalamasının üzerindeyiz.  Okula devam etmeyen hiçbir öğrencimiz kalmayacak. İlimiz genelinde öğrenci başına düşen devamsız gün sayısı 4,63. İlimizde okur yazar oranı yüzde 97,56’dır. Kocaeli’de şu anda 36 bin 985  kişi okumaz yazmaz  bulunuyor” şeklinde konuştu.

 

“933 OKULDA KAMERA VAR”

“İlimizde toplam 933 okulumuzda kamera bulunuyor” diyen Çelik, “Sadece 63 okulumuzda kamera yok. MOBESE ile entegre sisteme geçirme projemiz var. Hatta bununla ilgili ihale çalışmaları da başladı.  İlimizde toplam 113 kişi okullarımızda özel güvenlik görevlisi bulunuyor. Okul polisi görevlendirmeleri yapıldı. Okul çevresinde devriye çalışmaları sürdürülmektedir. 612 okulumuzda okul irtibat görevlisi vardır. Okul güvenliği toplantıları yapılmaktadır. Bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Bugüne kadar 87 bin velimize madde bağımlısı konusunda bilgilendirme çalışması yapıldı” diye konuştu.  

 

SALON (1)

“EĞİTİM EN ÖNEMLİ KONUMUZ”

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Eğitim bizim en önemli başlığımızdır. Eğitimde ihmal, sonraki yıllarda büyük faturalar çıkarır. Birçok çalışma var. Özellikle ben eğitim konusunda hassasiyetleri olan biriyim. Göreve başladığımızdan beri yaptığımız birçok çalışma oldu. Geçtiğimiz gün itibariyle başlatılan okuma yazma seferberliği konusu belirli bir aşamaya geliyor. Bu devirde okumaz yazmaz olan insanımız olduğunu düşünmek bizleri üzüyor. Bunu sadece Hal Eğitim merkezlerimizin konusu değil. Okul müdürlerimiz, muhtarlarımız çevresinde okumaz yazmaz insanlarımızı ilçe emniyet müdürlüklerimize bildirmeliler” dedi.

EL_F (1)

 

“HEPİMİZ SORUMLUYUZ”

“Okula devam etmeyen hiçbir öğrenci kalmamalı. Bundan hepimiz sorumluyuz” diyen Vali Aksoy, “Herkesin büyük bir sorumlulukla okul çağında olup okula gitmeyen bir çocuk varsa okula kazandırması lazım. Kırtasiye ihtiyaçları konusunda kaymakamlıklar çalışıyor. Bu kalıyorsa hepimizin sorumluluğu bunu asla kabul edemeyiz. Etmemeliyiz. Zaman zaman okula kayıt olsa da devam etmeyen öğrencilerimiz oluyor. Bu da kabul edebileceğimiz bir durum değil. Kayıtlı öğrencilerin devamlılığında da hassasiyet göstermeliyiz” dedi.

 

130 TANE KODLAMA SINIFI

“836 yeni dersliğe ihtiyacımız var. En önemlisi arsa konusundaki çalışmalarımızı tamamlamak istiyoruz” diyen Vali Hüseyin Aksoy, “Bu konuda çalışmaları büyük bir titizlikle  yürütüyoruz. Hayırseverlerimizin katkılarını aldık, almaya da devam ediyoruz. Onlara da teşekkür ediyoruz. Özellikle kodlama eğitimlerimize önem veriyoruz. Toplamda 130 tane kodlama sınıfı yapmak istiyoruz önümüzdeki dönemde.  Bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. 

PROTOKOL

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu