16 Ocak 2019 Çarşamba

Kocaeli'nin risk haritası ortaya çıkarıldı

Kocaeli'nin risk haritası ortaya çıkarıldı
Güncel Yazdır

Kocaeli Afad İl Müdürlüğü, Bütünleşik Risk Haritalarının Hazırlanması Projesi kapsamında Kocaeli'de belirleme çalışmalarını tamamladı

 AFAD Teşkilat Kanununda il müdürlüklerine verilen ilin afet ve acil durum tehlike ve risklerini belirlemek görevi kapsamında 2015 yılı sonunda başlatılan Kocaeli tespit çalışmasını tamamlayarak, onay için AFAD Başkanlığı'na gönderildi. Maden Tetkik Arama verileriyle 2 bin 500'e yakın alanın incelemesinde coğrafi bilgi sistemi tabanlı programın kullanıldığı, arazi ve büro çalışmasını kapsayacak şekilde heyelan, kaya düşmesi ve çığ duyarlılık analiz raporları hazırlandı. OKonuyla ilgili bilgi açıklamada bulunan Kocaeli AFAD Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Canan Güçlü, heyelan için yapılan değerlendirmelerde aktif ve aktif olmayan heyelan türlerinin ayrıştırıldığını, Karamürsel, İzmit, Kandıra ve Başiskele yoğunluklu olmak üzere 194 aktif heyelan alanı tespit edildiğini, duraklamış-kalıntı anlamında aktif olmayan 7 alanla birlikte 201 heyelan kayıt formunun doldurulduğunu vurguladı.

 

 "5 POTANSİYEL KAYA DÜŞMESİ ALANINI BELİRLEMİŞ OLDUK"

Güçlü, kaya düşmesiyle ilgili yapılan çalışmaları ise şöyle açıkladı:"Bahse konu alanlar için güzergah etütlerini uzaktan algılama çalışmalarına göre yaptık. Uydu görüntüleriyle taranan alanlarda dikkat çeken noktalar baz alınarak arazi güzergahları oluşturuldu. Coğrafi bilgi sistemi tabanlı çok kriterli karar verme analizi kullanılarak alana ait potansiyel zemin hareketleri duyarlılık haritası ortaya çıkarıldı ve İlimizin güney yakalarında 43 derecenin üzerinde eğime sahip 5 potansiyel kaya düşmesi alanını belirlemiş olduk." Çığ için ise, yapılara dönük tehlike oluşturan belirgin bir riskin olmadığını ifade eden Güçlü, envanter kayıtlarının da bunu teyit ettiğini söyledi. Çalışmaya başlarken 2 bin 500'e yakın olan inceleme alanının heyelan ve kaya düşmesi bakımından 206 risk barındıran alana indiğini dile getiren Güçlü, AFAD Başkanlığı'na gönderilen analiz raporlarının onaylanması ardından Kocaeli Bütünleşik Risk Haritası sürecinin tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu