16 Ocak 2019 Çarşamba

Dev ihaleye dev firmalardan yoğun ilgi

Dev ihaleye dev firmalardan yoğun ilgi
Güncel Yazdır

Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze Metro Hattı için çıktığı ihaleye ülkemizin önemli firmaları büyük ilgi gösterdi. Ön yeterlilik ihalesi sonrası konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, “Bugüne kadar Büyükşehirin yaptığı en büyük ihale” dedi

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 15,6 Kilometrelik Gebze Metro Hattı’nın ihalesine Türkiye’nin önde gelen firmaları katıldı. 3. Hava Limanı, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otobanı, Ankara-İstanbul YHT Hattı, Dubai Metrosu gibi dev ihaleleri kazanan Gülermak, Nurol, Kolin, Cengiz, Özaltın, Doğuş, Limak gibi firmalar Gebze Metrosu için yapılan ihaleye katılım gösterdiler. Ön yeterlilik ihalesine 15 istekli firma tarafından teklif zarfı sunuldu.  İkinci ihalede 15 firmanın 7’si yeterlilikten geçerek teklif sunma hakkı elde edecek. İkinci ihalenin Mart ayının ikinci yarısında yapılması planlanıyor.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN YAPTIĞI EN BÜYÜK İHALE

İhale sonrası açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, “Kocaeli için oldukça önemli bir gün. Bugüne kadar Büyükşehirin yaptığı en büyük ihale. Kentimizin önemli bir ihtiyacıydı bu metro. Projemizin ön yeterlilik ihalesini yaptık. 15 firma katılım gösterdi. Bu firmalardan 7 tanesi yeterlilik alarak ikinci aşamaya geçecek. Gelen firmalar arasında Türkiye’nin en büyük firmaları var. Bu anlamda mutluyuz. İşi bilen firmalar burada. İnşallah bunların 7 tanesini komisyon seçecek. Ve kısa sürede ikinci aşamaya geçeceğiz. Yeterlilik alan firmalara hazırlanmaları için40 günlük bir süre vereceğiz. İkinci ihaleyi Mart’ın ikinci yarısında yapmayı planlıyoruz. Bu senenin ilk yarısında metro inşaatına başlamak istiyoruz. İnşallah Kocaelimize, ülkemize hayırlı olur” dedi.

KOM_SYON (2)

 

KOCAELİ BİR ÜST LİGE ÇIKTI

İstanbul’a entegrasyon konusunda da açıklamalarda bulunan Bayram, “Gebze Marmaray İstasyonu ortak noktamız olacak. Gebze OSB’deki istasyonumuzu Sabiha Gökçen Havalimanına kadar götürme durumumuz olacak. Bunlar planlara işleme aşamasında. İstanbul’a metromuzu entegre etmeyi planlıyoruz.  Projemiz için 4 buçuk yıl proje için öngörüldü. Finansmanını büyükşehir olarak biz sağlayacağız. Aylık 50 Milyon TL civarında hak ediş ödemesi gerçekleştirilecek. Bu önemli bir finans hadisesidir. Bu proje Kocaeli’nin bir üst lige çıktığını gösterir” ifadelerini kullandı. Cengiz Topel Havalimanı ile Körfez arası yapılması gündemde olan  metro projesine  ilişkin değerlendirmelerde bulunan İlhan Bayram, “Bu konuyla ilgili de önümüzdeki günlerde bir müjde verileceğini düşünüyorum” dedi.

BAYRAM 2 (1)

 

ÖN YETERLİLİK İHALESİNE KATILAN FİRMALAR

Bimhol İnşaat, Demce Yapı İnşaat, Bestaş Yapı ve Efecemler İnşaat ortaklığı

Genç İnşaat, Yüksel İnşaat, Dentaş Ulus İnşaat ve Özka İnşaat ortaklığı

Stroytransgaz, Güriş İnşaat ve GLS Mühendislik ortaklığı

Pers Yapı İnşaat, Asmin İnşaat ve Kuzu Toplu Konut ortaklığı

Denk Grup Enerji ve Özgün İnşaat ortaklığı

Makyol İnşaat, IC İçtaş İnşaat ve Astur İnşaat ortaklığı

DBH Yol Yapı, Gürbağ İnşaat, Yedigöze İnşaat, TEB İnşaat ve Ohitan İnşaat ortaklığı

Cengiz İnşaat ve SSC Yol İnşaat ortaklığı

KMB Metro İnşaat, Kutlutaş Mühendislik, Çelikler İnşaat ve YSE Yapı ortaklığı

Gülermak İnşaat, Doğuş İnşaat ve Nurol İnşaat ortaklığı

Dalgıç Ray, Metrostav İnşaat, Tam Yapı, Fernas İnşaat ve İmaj Altyapı ortaklığı

Yapı Merkezi İnşaat, Özaltın İnşaat ve Tav Tepe Akfen İnşaat ortaklığı

Meting Raylı sistemleri, Met-Gün İnşaat, Eze İnşaat ve Gökçe İnşaat ortaklığı

Bayburt Grup, Kolin İnşaat, Aga Enerji, Özgün Yapı ve Şenbay ortaklığı

RBI İnşaat ve Dido Ray Yapı İnşaat ortaklığı

 

40 FİRMA İHALE DOSYASI ALDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze-Darıca arasında yapılacak Metro Hattında ilk adımı attı. Gebze Metro Hattının inşası için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Ana Hizmet Binasında ihale yapıldı. 40 firmanın dosya aldığı ihaleye… Milyon TL muhammen bedelli ihaleye… Firma teklif verdi. İnşaat çalışmaları sırasında günlük yaşamın olumsuz etkilenmemesi için çalışmalar  "derin tünelle" geçilecek.

 

HATTIN YÜZDE 94’Ü YERALTINDAN GEÇECEK

Hattın 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. 4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz tam otomatik metronu kullanılacağı Gebze metro hattı 1080 yolcu kapasiteli olacak. Sürücüsüz metro 12 istasyonlu, 15,6 kilometrelik metro hattında sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapmaya elverişli olacak. Gebze-Darıca arasında uzanacak 15.6 kilometrelik metro hattı çalışmasının bin 560 günde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Darıca, Gebze ve OSB'ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak.

_STASYONLAR

 

12 İSTASYON 19 DAKİKA

Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak. Planlanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak. İlk istasyon olan Darıca Sahil İstasyonundan başlayacak olan yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB istasyonunda 19 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanacak.

_STASYONLAR 2

 

ARAÇLARDA SÜRÜCÜ OLMAYACAK

Son teknolojinin kullanılacağı projede 4. Otomasyon düzeyinde bulunan (GoA4) tam otomatik sürücüsüz metro hizmet verecek. Yüksek performans, yüksek güvenilirlik ve düşük sefer aralıkları, düşük işletme maliyeti sürücüsüz, yolcu taleplerine daha iyi yanıt verebilme metroların cazibesi artırıyor.  Bu nedenlerden dolayı dünyada da geçişlerin başladığı tam otomatik metro sistemi Gebze- Darıca hattında da uygulanacak.

 

SEFER SAYILARI ARTTIRILABİLECEK

Bu sistem daha iyi ivmelenme, frenleme ve işletme hızı sayesinde son duraklar arası minimum yolculuk süresi ile daha üstün bir hizmet sağlıyor. Buna bağlı olarak yolcunun ortalama bekleme süresinde azalırken yolcu yığılmalarının da önüne geçiliyor. İstasyonlardaki bekleme süreleri şartlara göre Kontrol Merkezi’nden ayarlanabiliyor. Personel bulunmayan trenlerde tren arızalarında daha fazla gecikme olabiliyor. Gecikme süresi uç istasyonlarda trenler hemen geri döndürerek giderilebilir veya boşlukları gidermek üzere sisteme yedek trenler dahil edilebilir.

 

TÜM MÜDAHALELER KONTROL MERKEZİNDEN

Sürücülü trenlerde sürücünün kabin değişmesi zaman alacağından bu gecikme süresi daha zor gideriliyor. Sürücüsüz metro sistemlerinde sürücü bulunmadığından sürücünün yaptığı tüm müdahale ve kontrolleri elektronik sistemler yardımı ile Trafik Kontrol Merkezi’nden yapılıyor. Trenin arıza, yangın, acil durum gibi durumlarda Kontrol Merkezi’ndeki tren ile ilgili iş istasyonuna gelen alarm bilgisine göre trene müdahale ediliyor. Tüm müdahaleler Kontrol Merkezinden yapılıyor.

 

TASARRUF SAĞLANMIŞ OLACAK

Gebze metro hattının devreye alınması ile birlikte 2023 yılında 11 milyon araçtan başlayarak her yıl artan oranla 2035 yılında 37 milyon aracı aşan bir karayolu araç değerlerinde azalma sağlanacak. Bu da 2023 yılında 6 milyon Euro ile başlayıp her yıl artarak 2035 yılında 16 milyon Euro’yu aşan tasarrufu beraberinde getirecek. 2035 yılına gelindiğinde toplamda 136 milyon Euro’yu aşan bir tasarruf sağlanmış olacak. Bunun dışında 2 milyon TL’lik karayolu bakım onarım maliyetinde tasarruf gerçekleştirilecek.

 

DOĞA KİRLENMEYECEK

Gebze metro hattının işletmeye başlamasıyla çevre kirliliğinin giderilmesi için kullanılacak maliyetler aşağıya çekilmiş olacak. 2023 yılında 126 bin Euro ile başlayan, her yıl artarak 2035’de 387 bin Euro’ları bulması öngörülen çevresel maliyetler ortadan kalkacak. Böylelikle 2035 yılına kadar 3,3 milyon Euro’luk çevre kirliliğinin bertaraf maliyeti önlenecek. Depo sahasında yapılacak olan 5000 metrekarelik güneş paneli tarlası ile işletmenin iç ihtiyaç için harcayacağı elektrik giderlerinin ortadan kaldırılması planlanıyor. Araç yıkıma ünitelerinin sularının tekrar tekrar kullanılması ile su tüketimi minimize edilerek gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakma vizyonu oluşturuluyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu