19 Ocak 2019 Cumartesi

Dev proje için büyük gün yarın

Dev proje için büyük gün yarın
Güncel Yazdır

Haber

Büyükşehir Belediyesi, Gebze-Darıca Metro Hattı Projesi’nin yapım ihalesini yarın yapıyor

Büyükşehir Belediyesi, Gebze-Darıca Metro Hattı Projesi’ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. Daha önce fizibilite çalışmaları tamamlanan proje ihale aşamasına getirildi. Gebze-Darıca arasında uzanacak 15.6 kilometrelik metro hattı için yarın yapım ihalesi gerçekleştirilecek.  İhalenin sonuçlanmasının ardından yer teslimi ile firma çalışmalara başlayacak. Metro hatta çalışmasının bin 560 günde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Projenin tahmini bütçesi ise 2,5 Milyar TL.

 

İHALE YARIN

Gebze-Darıca Metro hattı yapım ihalesi yarın saat 11.00’de Büyükşehir İhale Salonu’nda düzenlenecek. Hat 15,6 kilometre uzunluğa sahip olacak. Gidiş - dönüş toplam 32 kilometrelik bir hat yapılacak. Hatta 12 istasyon yer alacak. Darıca, Gebze ve OSB'ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak. Hattın 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak. Darıca sahilden başlayacak olan metroyla İstanbul'a entegre olunacak. Hatta Bir bağlantı da ileride Çayırova'da yapılacak. Projenin tahmini bütçesi 2,5 Milyar TL.  Projeyi büyükşehir kendi bütçesiyle yapacak. Projenin toplam 4 yıl 4 ay gibi bir sürede tamamlanması planlanıyor.

 

“GEBZE’DE METROYA BİNECEĞİZ”

Geçtiğimiz aylarda projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “2023’ten önce, yani Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılında Gebze'de metroya bineceğiz. 2018 başlarında ihaleyi yapıp, o yılın ortalarında da temel atmak istiyoruz” diye konuşmuştu.

 

Gebze Metrosu ile ilgili detaylı bilgiler ise şöyle;

 

Hatta toplam 12 istasyon olacak.

 

Hattın uzunluğu 15.6 km olup gidiş geliş olmak üzere toplam 32 kilometrelik hatta sahip; 14,7km’si tünel (%94), 900 metresi hemzemin (%6)

 

Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak.

 

İstasyonlar 1 hemzemin, 3 tünel ve 8 aç-kapa tipinde olup, işletme gereklilikleri için makas yapılacak olan yerlerin üstleri otomatik otoparklar ve ofisler olarak değerlendirildi.

 

Planlanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak.

 

İlk istasyon olan Darıca Sahil İstasyonundan başlayacak olan yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB istasyonunda 19 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanacak.

 

2018 Mart ayında yapım ihalesine çıkılması planlanan metro hattının 52 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesi hedefleniyor.

 

Metro hattı yapım işi için yaklaşık 2,5 milyar TL’lik bir maliyet öngörülüyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu